Informacje

Polacy chcą rodzimych banków!

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 grudnia 2016, 14:32

  • 1
  • Powiększ tekst

Ponad 70 proc. Polaków chce powrotu banków w polskie ręce – pokazują badania TNS Polska. Po latach wyprzedaży majątku zaczynamy upominać się o swoje.

PZU i PFR podpisały umowę z włoskim UniCredit, na mocy której 32,8 proc. akcji Banku Pekao zostało sprzedanych za łączną kwotę 10,6 mld złotych. Jak pokazują badania, decyzja o repolonizacji banków jest strzałem w dziesiątkę. Polacy oczekują, że sektor finansowy znowu będzie pod krajową kontrolą.

Według badań przeprowadzonych przez TNS Polska na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków, zdecydowana większość obywateli uważa, że w kraju powinno być więcej banków z polskim kapitałem. Taką opinię – co podkreślał także wicepremier Mateusz Morawiecki – wyraziło przeszło 70 proc. ankietowanych.

Ta transakcja jest też pewnego rodzaju symbolem zmiany w podejściu do szeroko definiowanej polityki gospodarczej Polski – mówił Mateusz Morawiecki informując o powrocie banku Pekao SA do korzeni.

Według badań TNS, ponad 63 proc. społeczeństwa jest zdania, że polskie firmy powinny mieć większy udział w polskich bankach, a tym samym w większym stopniu kontrolować segment finansów, który nierzadko nazywany jest krwioobiegiem gospodarki.

Ponad 54 procent badanych przez TNS Polska jednoznacznie stwierdziło, że w przypadku Pekao SA strategicznym inwestorem tej instytucji powinien zostać podmiot z udziałem Skarbu Państwa, zaś 54,3 procent potwierdziło, że PZU skorzysta na zaangażowaniu w repolonizację banku.

Statystyki dowodzą jednoznacznie – po latach zastoju w sektorze finansowym i bezdusznej wyprzedaży publicznego majątku, Polacy tęsknią za rodzimymi instytucjami finansowymi i wierzą w to, że przyczynią się one do wzmocnienia krajowej gospodarki, a przede wszystkim – patrząc na lokalne potrzeby – zaoferują Polakom to, czego oczekują.

Ich zdanie podzielają politycy, którzy spoglądają na proces repolonizacji sektora bankowego z perspektywy budowania siły państwa.

Bo kto nie ma banków we własnym kraju, ten ma niewiele do powiedzenia. Więc ta repolonizacja, czyli odzyskiwanie sektora bankowego, zdominowanego przez kapitał zagraniczny jest dziś konieczne – komentuje dla portalu wpolityce Janusz Szewczak (PiS), członek sejmowej komisji budżetu i finansów publicznych.

Powiązane tematy

Komentarze