Informacje

Plany stworzenia Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, która połączy wszystkie szkoły

br

  • Opublikowano: 27 grudnia 2016, 10:41

  • Powiększ tekst

Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło konsultacje w sprawie projektu ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjne (OSE). Ma to być sieć teleinformatyczna łącząca wszystkie szkoły w Polsce.

Efektem uruchomienia OSE ma być zapewnienie dostępu do szerokopasmowego internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s, placówkom edukacyjnym oraz wprowadzenie nowych form kształcenia, które pozwolą na wyrównanie szans edukacyjnych uczniów z mniejszych miejscowości i wsi – czytamy w komunikacie ministerstwa.

Ustawa ma m.in. regulować status Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej i status oraz obowiązki operatora tej sieci. Co do zasady, docelowo dostęp do wspomnianej sieci będzie odpłatny. Wielkość cen mają być ustalane i zatwierdzone przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jednak w założeniach do projektu ustawy napisano, że koszty ponoszone na funkcjonowanie OSE w tym, dostarczanie usług do szkół, poniesie w pierwszych dwóch latach budżet państwa.

W przypadku zamówienia przez placówkę oświatową dostępu do internetu o większej przepustowości niż 100 Mb/s, ustawa może wprowadzić obowiązek uiszczenia opłaty w wysokości różnicy między kosztem usługi podstawowej (100 Mb/s) a zamówionej przez np. szkołę. Ustawa ma wejść w życie w 2018r.

W ramach ogłoszonego we wrześniu konkursu - na dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowego internetu, który ma objąć zasięgiem 1 mln gospodarstw domowych - beneficjenci będą zobowiązani do podłączenia wszystkich szkół, które nadal nie mają dostępu do sieci o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Ma to właśnie związek z opracowywaną w Ministerstwie Cyfryzacji koncepcją Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych