Informacje

Teldat podpisał kontrakt z amerykańskim producentem systemu Patriot

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 lutego 2017, 14:32

    Aktualizacja: 25 lutego 2017, 23:19

  • Powiększ tekst

Firma Teldat otrzymała od korporacji Raytheon kolejny kontrakt na dostawę komponentów teleinformatycznych do zestawów obrony powietrznej Patriot - poinformowała spółka z Bydgoszczy.

Raytheon - producent proponowanego Polsce w ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła systemu Patriot - i Teldat w 2014 r. podpisały umowę na opracowanie nowego routera do zestawów Patriot oferowanych użytkownikom tego amerykańskiego systemu na całym świecie.

Zawarcie umowy poprzedziły cztery lata audytu przeprowadzonego przez instytucje z USA i Polski, a produkowane przez Teldat urządzenia systemu łączności i zarządzania polem walki "Jaśmin" były przez ponad rok badane, m.in. pod kątem bezpieczeństwa teleinformatycznego, w wyspecjalizowanych laboratoriach w USA.

Etap projektowo-rozwojowy umowy zakończył się w grudniu 2015 r., wtedy też ruszyła seryjna produkcja urządzeń.

Po dostawie dwóch transz koncern Raytheon złożył w spółce Teldat zamówienie na trzecią partię urządzeń, które trafią do państw używających systemu Patriot.

Jak powiedział prezes spółki Teldat Henryk Kruszyński, zlecenie tej firmie opracowania i produkcji komponentów teleinformatycznych dla systemu Patriot współpraca z koncernem Raytheon pozwoliła firmie z Bydgoszczy dołączyć do światowej sieci dostawców tego koncernu i otworzyła drogę do rynków eksportowych.

Współpraca obu firm obejmuje m.in. rozwiązania sieciowe, programistyczne i urządzenia oparte na protokołach internetowych, sprzęt łączności, oprogramowanie do systemów dowodzenia i kontroli oraz integrację systemów i ich testy. Oferujące Polsce zestawy Patriot firma Raytheon deklaruje daleko idącą współpracę przemysłową.

Produkowanego przez koncern Raytheon systemu Pariot dotyczyły rozmowy między rządami Polski i USA wiosną 2015 r. We wrześniu ub. r. MON wysłało zapytanie ofertowe do firmy Raytheon.

Jednym z warunków zawarcia kontraktu jest udział polskiego przemysłu w produkcji i utrzymaniu systemu. Raytheon deklaruje, że w razie wyboru systemu Patriot polskie elementy - np. specjalne opancerzone kontenery - znalazłyby się już w pierwszych dostarczanych bateriach.

W grudniu ub.r. Polska Grupa Zbrojeniowa skupiająca państwowe zakłady tej branży podpisała list intencyjny z firmą Raytheon, a na początku lutego br.z konkurującą z nią europejską grupą MBDA. MON kontynuuje także rozmowy z trzecim oferentem - amerykańsko-niemiecko-włoskim konsorcjum MEADS.

SzSz(PAP)

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.