UOKiK sprawdzi zakup Radia Zet przez Agorę
UOKiK zbada czy Agora mogła nie zgłaszać koncentracji przy nabyciu Eurozet
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) chce przeprowadzić postępowanie, które wyjaśni, czy transakcja przejęcia Eurozet - właściciela m.in. Radia Zet - przez czeską SFS Ventures jako wspólnika większościowego i Agorę jako wspólnika mniejszościowego rzeczywiście nie wymagało zwrócenia się o zgodę na koncentrację do Urzędu, poinformował prezes Marek Niechciał.
Firmy uznały, że tak napisały tę umowę, iż nie muszą zgłaszać [się o zgodę na koncentrację]. My chcemy to sprawdzić, czy rzeczywiście niezgłoszenie było uzasadnione - powiedział Niechciał dziennikarzom.
Agora plus Radio Zet to na pewno jest taki próg obrotu, który powoduje, że powinni się zgłosić. Natomiast jeśli chodzi o tę firmę czeską, która była założona niedawno, to teoretycznie nie. Tylko, że my nie patrzymy na konkretną firmę, a na to, że ona jest częścią jednostki gospodarczej - wyjaśnił prezes.
Przypomniał, że za niezgłoszenie koncentracji do Urzędu przewidziana jest kara w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu.
Czekamy na dokumenty z Agory - dodał i przypomniał, że spółka ma na to 14 dni.
20 lutego br. Agora zawarła przedwstępną umowę nabycia 40% udziałów w spółce Eurozet sp. z o.o. - właściciela m.in. Radia Zet. Cena wyjściowa (initial consideration) została ustalona na 130,75 mln zł.
Agora jest m.in. większościowym właścicielem sieci kin Helios, firmy Next Film, zajmującej się produkcją i dystrybucją filmową oraz wydawcą „Gazety Wyborczej” i czasopism. Grupa jest ponadto właścicielem trzech lokalnych radiostacji muzycznych i większościowym współwłaścicielem ponadregionalnego Radia Tok FM.
(ISBnews)SzSz