tag

akcyza

5 lutego

31 stycznia

10 stycznia

9 stycznia

Gdzie szukać pieniędzy na 500 plus - co może zrobić rząd, aby zwiększyć wpływy budżetowe, a nie obciążyć nadmiernie gospodarki ?

W minionym roku rząd rozpoczął realizację ambitnych programów socjalnych i gospodarczych. Część z tych inicjatyw, jak chociażby osławiony już „500 plus” ze swej istoty związana jest z poważnymi nakładami budżetowymi. Nie dziwi więc, że równolegle rząd szczegółowo przygląda się możliwościom zarówno uszczelnienia systemu podatkowego, jak i potencjalnym nowym źródłom finansowania obranej polityki.

Wcześniejsze publikacje

Opodatkowanie dziś akcyzą płynów do e-papierosów jest przedwczesne

Polska jest jednym z większych rynków e-papierosów w Europie. Szacuje się, że w Polsce istnieje do tysiąca zarejestrowanych importerów i dystrybutorów oraz kilkanaście wytwórni liquidów. Większość z nich to małe i mikro-przedsiębiorstwa, zatrudniające w sumie ok 10 tys. pracowników. Sprzedaż legalnych liquidów i urządzeń zapewnia obecnie 100 mln zł dochodów do budżetu z tytułu VAT.

Pozostałe publikacje o tym tagu

24 października 2016 roku

Zmiany w akcyzie od samochodów już od 1 stycznia 2017 roku?

Wiceminister finansów Wiesław Jasiński w rozmowie z dziennikarzem PAP Marcinem Musiałem ujawnił plany zmiany w regułach akcyzy dla samochodów. Przedstawiamy ważniejsze wątki wywiadu opublikowanego w poniedziałek w serwisie agencji

5 marca 2016 roku

Bruksela rozważa obłożenie akcyzą e-papierosów

Kilka państw unijnych już zdecydowało się na opodatkowanie e-papierosów. Teraz myśli o tym cała UE, bo nierówne opodatkowanie tych produktów powoduje zakłócenia na rynku wewnętrznym. We wtorek ministrowie finansów mają wezwać KE do działań w tej sprawie

15 grudnia 2015 roku

MF: deficyt budżetu po listopadzie o ponad 5 mld zł niższy od planowanego, wpływy z VAT po 11 miesiącach – 86 proc. planu

Deficyt budżetu państwa po listopadzie wyniósł 36 mld 128,5 mln zł i był o ponad 5 mld zł niższy od zakładanego w tym miesiącu przez resort finansów - wynika z opublikowanych we wtorek szacunkowych danych Ministerstwa Finansów. Osiągnięty w listopadzie deficyt stanowi 78,4 proc. dopuszczonego w ustawie budżetowej na ten rok deficytu w wysokości 46 mld 80 mln zł

2 grudnia 2015 roku

Podatek bankowy od aktywów, projekt w Sejmie - jeszcze w grudniu

Przymierzamy się do tego, by podatek bankowy był naliczany od aktywów, a nie transakcji finansowych - powiedział PAP szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk (PiS). Ocenił, że będzie to regulował projekt poselski, który mógłby trafić do Sejmu jeszcze w grudniu

1 grudnia 2015 roku

Ważne dla rolników: w 2016 r. wzrośnie zwrot akcyzy od paliwa rolniczego

O 5 groszy, do 1 zł od litra zużytego paliwa na cele produkcji rolnej wzrosła stawka zwrotu akcyzy. Rada Ministrów przyjęła we wtorek rozporządzenie w tej sprawie - poinformował na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk

16 czerwca 2015 roku

Podwyżka akcyzy była błędem - szkody odczuwa i budżet i branża

Polska branża spirytusowa przeżywa obecnie trudne chwile, pomimo tego, że wódka jest jedyną polską produktową marką globalną i jednym z niewielu polskich dóbr konsumpcyjnych znanych na całym świecie od dziesiątek lat. Jak powiedział Andrzej Szumowski, Prezes Stowarzyszenia Polska Wódka, rok 2015 będzie pierwszym rokiem, w którym doświadczymy wpływu podwyżki akcyzy na stan rynku alkoholi i udział wódki w tym rynku. Obecny eksport wódki - polskiej ikony, cenionej za jakość i tradycję - utrzymuje się na poziomie 50 milionów litrów przy 250-300 milionach litrów całej produkcji w Polsce.

2 czerwca 2015 roku

Podnoszenie akcyzy szkodzi państwu

Z wyliczeń Banku Światowego wynika, że szara strefa w Polsce stanowi ok. 24 proc. naszej gospodarki, a jej wartość to ponad 400 mld zł w skali roku. Największe straty generuje nielegalny obrót wyrobami tytoniowymi, które są w naszym kraju obciążone jedną z najwyższych akcyz w Unii Europejskiej.

2 czerwca 2015 roku

Będą ułatwienia dla handlujących wyrobami akcyzowymi

Ułatwienie obrotu wyrobami akcyzowymi poprzez np. ograniczenie dokumentacji dot. kontroli takich wyrobów - zakłada przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o akcyzie. Celem przepisów jest też ograniczenie szarej strefy w obrocie tytoniem, szacowanej w latach 2013-14 na ok. 830 mln zł.

8 maja 2015 roku

Podniesienie akcyzy zaszkodziło branży spirytusowej

Polska wódka jest jedyną globalną marka dostępną na wszystkich rynkach, choć jeszcze w niewystarczającym stopniu – uważa prezes Stowarzyszenia Polska Wódka. Dzięki coraz większemu uznaniu dla polskiej marki w świecie oraz szeroko zakrojonym działaniom promocyjnym eksport wódki powinien z roku na rok rosnąć. W innych krajach flagowe alkohole, jak np. francuski calvados czy szkocka whisky, w znaczącej większości trafiają na eksport. Podobnie może być w Polsce.

10 grudnia 2014 roku

Spalona akcyza

Dziś przemyt papierosów i alkoholu w Europie jest tak intratny, że zajmują się nim gangi, które w swoim „portfolio” mają na co dzień handel narkotykami, bronią i ludźmi, oraz kontakty z organizacjami terrorystycznymi.

30 września 2014 roku

Wzrost akcyzy wzmaga przemyt. Tracą wszyscy: Państwo, producenci oraz klient

Szara strefa rośnie wraz z kolejnymi działaniami rządu. Gdy ministrowie Donalda Tuska w okresie jego urzędowania zwiekszali obciążenia podatkowe oraz akcyzę szara strefa i przemyt kwitły, realnie zmniejszając wpływy do budżetu. Tracą na tym konsumenci, rząd oraz producenci.