tag

armia polska

11 stycznia

MON analizuje zakup F-16 lub F-35

W ciągu półtora miesiąca MON powinno wiedzieć, w jakim kierunku prowadzić modernizację lotnictwa bojowego. Wśród rozważanych opcji jest zakup używanych samolotów F-16 lub nowych F-35 - powiedział PAP wiceszef MON Bartosz Kownacki (PiS).

4 grudnia

Kolejne laserowe symulatory strzeleckie "Śnieżnik" dostarczone wojsku

"Śnieżnik" to stacjonarna strzelnica laserowa do nauki, kontroli i oceny celowania z broni strzeleckiej oraz przygotowania żołnierzy do indywidualnych i zespołowych strzelań amunicją bojową na klasycznych strzelnicach do tarcz i figur bojowych. Może m.in. symulować mgłę, śnieg, deszcz, wiatr. Pomaga przygotować do współdziałania w walce, a także do reagowania w sytuacjach nietypowych, np. gdy w polu ostrzału pojawiają się cywile czy zakładnicy.

13 września

Polska Grupa Zbrojeniowa planuje ekspansję na zagraniczne rynki

Krajowy przemysł obronny liczy na sukcesy eksportowe. Firmy wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej chcą zwiększać swoją obecność za granicą. Perspektywiczne są dla nich rynki skandynawskie oraz azjatyckie. Chcą je zawojować m.in. wozami artyleryjskimi Rak czy armatohaubicami Krab. Hitem eksportowym mogą się okazać testowane właśnie przez GROM karabinki MSBS.

9 września

Polski przemysł obronny przygotowuje ofertę dla nowych oddziałów

Ruszają nabory ochotników do Wojsk Obrony Terytorialnej, które będą reagować w czasie klęsk żywiołowych, uczestniczyć w akcjach poszukiwawczych, a w przypadku konfliktu zbrojnego będą brać udział w działaniach militarnych. Firmy polskiego przemysłu obronnego przygotowują dla nowych oddziałów ofertę wyposażenia.

Wcześniejsze publikacje

Pozostałe publikacje o tym tagu

22 czerwca 2016 roku

Wiceszef MON: armia i polski przemysł muszą ze sobą współpracować

Czy Ministerstwo Obrony Narodowej współpracuje z Ministerstwem Rozwoju w zakresie reindustrializacji przemysłu morskiego? Czy ta współpraca pomaga też polskim siłom zbrojnym? I jaki jest plan dla Marynarki Wojennej i jej stoczni? O tym mówi w wywiadzie dla wGospodarce.pl podsekretarz stanu w MON - Bartosz Kownacki.

30 maja 2016 roku

Konsorcjum polskich firm zbrojeniowych chce zbudować śmigłowiec dla polskiej armii

Przedstawiciele PZL-Świdnik i firm wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej rozmawiają o potencjalnych obszarach współpracy. Jednym z nich jest budowa nowego polskiego śmigłowca wielozadaniowego. Jeśli zamówienie MON na zakup 50 helikopterów trafiłoby do PZL-Świdnik, to dostawcą maszyn de facto byłoby konsorcjum polskich firm.

26 lutego 2015 roku

"Financial Times": Kraje NATO nie wykonują swoich zobowiązań

Tylko dwa kraje NATO, spośród sześciu wydających najwięcej na obronność, czyli USA i Francja, wypełnią w tym roku zobowiązanie dotyczące utrzymania budżetów militarnych - pisze dziś "FT", powołując się na brytyjski think tank European Leadership Network.

9 października 2014 roku

Polska stoi przed zbrojeniowym wyzwaniem - firmy są zainteresowany dozbrajaniem naszej armii

Thales jest zainteresowany większością przetargów, które będą ogłaszane w ramach programu modernizacji polskiej armii. Firma zbrojeniowa zapowiada rozwijanie współpracy z polskimi przedsiębiorstwami z sektora obronnego oraz uczelniami cywilnymi i wojskowymi. Dla polskich firm możliwość produkcji sprzętu czy poszczególnych elementów do produkowanych przez międzynarodowe koncerny urządzeń to również szansa na zdobycie nowych rynków eksportowych.

3 października 2014 roku

Polska zbuduje własne rakiety Patriot? Program ma nosić nazwę Wisła

W przyszłym roku Ministerstwo Obrony Narodowej ma zdecydować, kto będzie wykonawcą systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej pod nazwą Wisła. Pod uwagę brane są konsorcjum Eurosam (Thales i MBDA) i amerykański koncern Raytheon. Amerykanie zapewniają, że oferowany przez nich system Patriot może zostać dostarczony w 2018 roku. Chcą zaangażować również polskie firmy w prace nad nową generacją rakiet, które zostałyby dostarczone do 2022 roku.

6 września 2014 roku

Gen. Roman Polko: "Nie potrafimy wybrać tego co jest dla Polski dobre"

"Jesteśmy atrakcyjnym rynkiem, wiele państw rywalizuje o to by nam sprzedawać swoje produkty – Izrael, Stany Zjednoczone. Problem w tym, że nie potrafimy wybrać tego co jest dla Polski dobre" - mówi w wywiadzie dla wGospodarce.pl były dowódca GROM generał Roman Polko.

16 lipca 2014 roku

Nie tylko Rosja - Francuzi chcą sprzedawać uzbrojenie także Polsce

Przemysł zbrojeniowy i energetyczny – przede wszystkim jądrowy – to najbardziej atrakcyjne branże w Polsce dla francuskich inwestorów. Przyciągają ich do Polski zapowiadane wielkie inwestycje w tych sektorach. Otwiera się pole do współpracy m.in. w zakresie budowy okrętów podwodnych czy lotnictwa w ramach koncernu Airbus.

8 lipca 2014 roku

Nowe zasady offsetu. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek ustawę offsetową - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Umowy mające kompensować zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego za granicą staną się domeną MON, a nie Ministerstwa Gospodarki.

9 czerwca 2014 roku

Będzie kolejny podatek - tym razem przeznaczony na wojsko

"Jeżeli coś można było zarzucić panu prezydentowi podczas jego orędzia, to właśnie braku tej drugiej strony. Wydatki na wojsko, promowanie rodziny, innowacji itd. (…) Jeżeli zobowiązujemy się do jakiś większych wydatków, to musimy znaleźć tę drugą stronę"