tag

Brexit

14 lipca

13 lipca

Brytyjski rząd opublikował projekt ustawy o Brexicie

Brytyjski rząd opublikował w czwartek projekt ustawy o Brexicie, która znosi przewagę prawa unijnego nad krajowym. Minister ds. Brexitu David Davis zaprezentował go jako _"ważny etap w procesie wyjścia z UE"_. Głosowanie przewidziane jest na jesień.

12 lipca

Unia Europejska: Londyn musi zapłacić

Wielka Brytania musi uznać, że ma zobowiązania finansowe wynikające z faktu, że należy do UE, zwłaszcza jeśli chodzi o obecne wieloletnie ramy finansowe - powiedział główny negocjator KE ds. Brexitu Michel Barnier

4 lipca

Brexit mięknie w oczach, a to cieszy Polaków i ich firmy

Choć Theresa May kosztem miliarda funtów zdołała uformować koalicyjny rząd, to zarówno komentatorzy, jak i opozycja na Wyspach wróżą już kolejne wybory parlamentarne. Efektem ubocznym spektakularnej porażki konserwatystów jest za to zyskująca na popularności koncepcja miękkiego Brexitu. Dlaczego May przegrała wybory, czym miałby być miękki Brexit i co to oznacza dla Polaków i polskich firm a Wyspach?

Wcześniejsze publikacje

Pozostałe publikacje o tym tagu

12 czerwca 2017 roku

GBP - krajobraz po wyborach

W reakcji na wynik wyborów kurs GBP załamał się o niemal 2 proc. względem USD. Fakt, że premier May nie podała się do dymisji, był jedynym pozytywnym akcentem w powyborczym krajobrazie, przynosząc umiarkowane odbicie, jednak w ogólnym ujęciu wybory skutkują bardzo słabym rządem, który będzie miał utrudnione zadanie forsowania dotychczas zapowiadanej polityki „brak porozumienia jest lepszy niż złe porozumienie” w sprawie Brexitu

11 czerwca 2017 roku

W.Brytania: Lider Partii Pracy nie wyklucza kolejnych wyborów

Lider Partii Pracy ocenił , że ciężko byłoby wypracować wspólne stanowisko dotyczące Brexitu z Partią Konserwatywną, bo - jak zaznaczył - "oni mówią, że jeśli nie dojdą do porozumienia z Unią Europejską, to stworzą raj podatkowy w stylu Singapuru u wybrzeży Europy".

9 czerwca 2017 roku

WYBORY W WIELKIEJ BRYTANII: Partia Konserwatywna zwycięża w wyborach, ale czy samodzielnie utworzy rząd?

Partia Konserwatywna w czwartkowych wyborach w Wielkiej Brytanii zdobyła najwięcej głosów, ale wciąż nie jest jasne, czy konserwatyści z premier Theresą May na czele zdołają utworzyć rząd samodzielnie lub w stabilnej koalicji. W komentarzach padają stwierdzenia, że rząd Partii Konserwatywnej mógł stracić mandat do wyjścia z wolnego rynku UE w procesie opuszczania wspólnoty, co oznacza co najmniej realizację scenariusza "miękkiego" Brexitu

8 czerwca 2017 roku

WYBORY W WIELKIEJ BRYTANII: Konserwatyści wygrali, ale ta wygrana jest dotkliwą porażką premier May

Rząd premier Theresy May stracił mocne oparcie w parlamencie, bo Partia Konserwatywna choć w wyborach z 8 czerwca zdobyła najwięcej głosów, to utraciła 16-17 mandatów i tym samym bezwzględną większość – wynika z pierwszych sondażowych wyników, ogłoszonych o godz. 23:00 po zamknięciu lokali wyborczych. W pierwszej reakcji funt osłabił się prawie 2 proc. do dolara

24 maja 2017 roku

Liczba nowych bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce wzrosła o 21 proc.

Liczba nowych bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) wzrosła w Polsce do 256 w 2016 r., czyli o 21 proc. wobec 211 projektów rok wcześniej, wynika z raportu firmy doradczej EY "Atrakcyjność inwestycyjna Europy" (European Attractiveness Survey). Na te inwestycje przypada w Polsce co najmniej 22 074 miejsc pracy, co oznacza wzrost o 12 proc. r/r - taki wynik daje Polsce pierwsze miejsce w regionie i drugie w Europie.

22 maja 2017 roku

Po 19 czerwca Bruksela chce rozpocząć z Londynem negocjacje o Brexicie

Ministrowie ds. europejskich 27 krajów UE upoważnili KE do rozpoczęcia negocjacji w sprawie Brexitu. Rozmowy na temat przyszłej umowy handlowej UE-Wielka Brytanii rozpoczną się dopiero, gdy wynegocjowane zostaną kwestie praw obywateli i zobowiązań finansowych

16 maja 2017 roku

Morawiecki: Polska jest w pewnym sensie beneficjentem Brexitu

Polska jest w pewnym sensie beneficjentem Brexitu, do Polski przywędrowały z Wysp inwestycje tworzące 30-40 tys. miejsc pracy, wkrótce będzie drugie tyle - powiedział w wywiadzie dla "Tygodnika Solidarność" wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

16 maja 2017 roku

Po Brexicie przyjdzie czas na upadłości brytyjskich firm?

Wielka Brytania nie wyszła jeszcze z Unii Europejskiej, ten proces zajmie prawdopodobnie dwa lata, jednak ryzyko po stronie przedsiębiorstw wzrasta. Z jednej strony kraj korzysta na słabnącej wartości funta, co wspiera eksport. Dla poszczególnych branż nie ma to jednak dużego znaczenia.

5 maja 2017 roku

Niemiecki eksport do państw UE wzrósł w ubiegłym roku o 2,2 proc.

Eksport Niemiec do pozostałych państw Unii Europejskiej miał w 2016 roku wartość 707,7 mld euro, czyli o około 2,2 proc. większą niż rok wcześniej - podał w piątek powołując się na wstępne obliczenia niemiecki Federalny Urząd Statystyczny (Destatis).

4 maja 2017 roku

Media w Wlk.Brytanii: May wypowiedziała wojnę Brukseli

Czwartkowe wydania brytyjskich mediów chwalą ostrą, konfrontacyjną retorykę premier Theresy May, która oskarżyła unijnych polityków i urzędników o próbę wpłynięcia na wynik czerwcowych wyborów parlamentarnych poprzez zaostrzanie pozycji negocjacyjnej UE.