tag

inwestycje

Dzisiaj

Catalyst: Wiosna małych emisji

W lutym po raz pierwszy od trzynastu miesięcy nie przeprowadzono żadnej emisji publicznej na podstawie prospektu emisyjnego. Takich miesięcy może być w tym roku więcej

Wczoraj

12 mld zł na ochronę przed powodziami

Jeśli nawet stosunkowo niewielkie zagrożenia hydrologiczne powodują podtopienia, tzn. że stan infrastruktury zapewniającej bezpieczeństwo przeciwpowodziowe jest bardzo słaby - powiedział wiceminister środowiska Mariusz Gajda

Przedwczoraj (23 lutego)

22 lutego

Wcześniejsze publikacje

PEKAES wzmacnia międzynarodową sieć połączeń

PEKAES wprowadził regularne, bezpośrednie połączenie do Rumunii. Po Czechach, Słowacji i Niemczech to kolejny kraj w Europie, z którym PEKAES wzmocnił swoją sieć połączeń w ramach kolejnych inwestycji w rozwój sieci drobnicowej w Europie

Kaczyński: W Polsce powinno powstać centralnie zlokalizowane, duże lotnisko

To wielkie międzynarodowe lotnisko jest nam potrzebne i to jest, według mnie, priorytet powiedział w Białymstoku prezes PiS Jarosław Kaczyński. Czy nie lepiej w tej chwili mieć takie potężne lotnisko międzynarodowe, światowe, gdzieś niedaleko Warszawy? Ja nie ukrywam, że wypowiadam się za tą drugą ewentualnością, bo Polska nie może być prowincją - mówił Kaczyński.

Do 2020 r. rząd chce przeznaczyć ponad 2 biliony złotych na wydatki prorozwojowe

Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju obejmuje plan gospodarczy dla Polski do 2020 roku, z perspektywą na kolejne 10 lat. Plan zakłada, że dochód na jednego mieszkańca Polski w tej perspektywie, sięgnie 80 procent średniej unijnej. Według analizy ubędzie miejsc pracy w sektorze rolnictwa i w przemyśle, wzrośnie zaś liczba miejsc pracy w sektorze usług, szczególnie na stanowiskach specjalistów. Utrzyma się popyt na wykwalifikowaną siłę roboczą, zmniejszy się z kolei zainteresowanie pracami prostymi, niewymagającymi wysokich kwalifikacji.

Spowolnienie gospodarki nie takie straszne

Według wstępnych danych GUS, polska gospodarka w czwartym kwartale ubiegłego roku wzrosła o 3,1 proc. w porównaniu do tego samego okresu z 2015 r. To wynik wyraźnie lepszy niż się spodziewano. Oczekiwania większości ekonomistów koncentrowały się wokół 2,5 proc. Lepsze dane to prawdopodobnie zasługa wyższego popytu wewnętrznego, choć eksport także w ubiegłym roku dawał powody do zadowolenia.

Pozostałe publikacje o tym tagu

11 lutego 2017 roku

Deweloperzy zmagają się z problemami w zakupie gruntów

Sytuacji nie poprawia niedawno wprowadzona ustawa o obrocie ziemią, której zapisy zablokowały handel gruntami rolnymi. Wprowadza ona istotne ograniczenia, ponieważ od tej pory grunty rolne swobodnie nabywać mogą jedynie rolnicy indywidualni i wąska grupa podmiotów.

7 lutego 2017 roku

Inwestycje? Firmy dają sobie na nie czas

Ubiegłoroczne spowolnienie w inwestycjach publicznych i przedsiębiorstw pociągnęło za sobą niższy wzrost PKB. Polska była jednym spośród wielu krajów regionu, które mocno odczuły spadek w inwestycjach.

7 lutego 2017 roku

Budowa nowego bloku TAURON w Jaworznie gotowa w 30 proc.

Nowy blok Elektrowni Jaworzno budowany jest w technologii węglowej co oznacza, że rocznie będzie spalał do 2,8 mln ton węgla, który w większości będzie pochodził z kopalń Grupy TAURON. Blok będzie wytwarzać rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych.

3 lutego 2017 roku

NASZ WYWIAD: Leszek Skiba: W styczniu dochody budżetu z VAT znowu rosną

Grudniowy spadek wpływów budżetu z VAT to efekt przyspieszenia inwestycji – mówi Leszek Skiba, wiceminister finansów. I choć resort finansów liczy, że wysokie inwestycje utrzymają się również w kolejnych miesiącach, to wstępne szacunki dotyczące VAT w styczniu sygnalizują wzrost dochodów

3 lutego 2017 roku

Dzięki Fundacji PZU do Polski wrócił cenny zabytek z czasów renesansu

Biblioteka Narodowa, dzięki wsparciu PZU, kupiła modlitewnik twórców florenckich, który trafił do Polski w XVI w. Jesteśmy dumni, że dzięki połączonemu wysiłkowi Biblioteki i Fundacji PZU do Polski wraca kolejne cenne dzieło - podkreślał podczas konferencji Michał Krupiński, prezes PZU

31 stycznia 2017 roku

Rodzina 500+ pobudza konsumpcję

GUS opublikował wstępne szacunki tempa wzrostu PKB. W 2016 roku wyniosło ono 2,8 proc., co jest wynikiem nieco wyższym od konsensusu rynkowego na poziomie 2,7 proc. I chociaż tempo wzrostu gospodarczego uległo obniżeniu wobec dwóch poprzednich lat, to nadal jest wyższe niż w latach 2012-2013. Na wynik ten główny wpływ ma brak inwestycji (spadek najgłębszy od 2002 r.), natomiast ratunkiem był wzrost konsumpcji gospodarstw domowych najwyższy od 2008 r.- komentuje dane GUS Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

31 stycznia 2017 roku

Dane o PKB lepsze od oczekiwań rynku

Co prawda dochody (szczególnie po uwzględnieniu inflacji) nie będą już rosnąć w tempie zbliżonym do 2016 roku, jednak duża część wzrostu dochodów z ubiegłego roku została zaoszczędzona i należy spodziewać się pozytywnego wpływu ubiegłorocznej poprawy w tym zakresie jeszcze przez jakiś czas.

30 stycznia 2017 roku

PKO BP otworzy placówkę w Londynie

Bank PKO BP, w ramach strategii polegającej na wspieraniu polskich przedsiębiorstw działających na rynkach światowych, planuje otworzyć w Londynie placówkę – poinformował Zbigniew Jagiełło, prezes banku podczas wspólnej konferencji PKO BP i PGNiG.

30 stycznia 2017 roku

Wyborczy rok w Europie. Czy mamy się czego obawiać?

W ubiegłym roku na światowej scenie politycznej doszło do dwóch niespodziewanych wydarzeń. Najpierw, w czerwcu mieszkańcy Wielkiej Brytanii zagłosowali przeciwko swojej przyszłości w strukturach Unii Europejskiej. Już wówczas pojawiło się wiele komentarzy ze strony obserwatorów polityki, którzy w Brexicie widzieli zalążek zmiany nastrojów społecznych, która doprowadzi do wymiany elit politycznych na świecie. Tezy te znalazły swoje potwierdzenie w listopadzie, kiedy to Donald Trump, obiecując Amerykanom wymianę politycznego establishmentu i zrealizowanie snu o potężnej Ameryce, głównie przez ochronę wewnętrznych interesów, wygrał wyścig o fotel prezydenta USA

26 stycznia 2017 roku

PKN Orlen chce przeznaczyć 5,5 mld zł na inwestycje w 2017 r.

W tym roku PKN Orlen planuje nakłady inwestycyjne w swej grupie kapitałowej na rekordowym poziomie 5,5 mld zł, z czego 3,3 mld zł przeznaczy na rozwój. W 2016 r. spółka wydała na inwestycje w grupie 4,1 mld zł - poinformował w czwartek płocki koncern.

26 stycznia 2017 roku

Koleje Mazowieckie chcą wydać na nowe składy ponad 2,2 mld zł

Spółka do 2018 r. chce kupić sześć nowych pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych, które przewidziane są do obsługi relacji Warszawa - Działdowo; do 2019 r. planuje zakup 10 nowych dwuczłonowych ezt, przewidzianych do obsługi relacji Radom - Dęblin, Radom - Skarżysko-Kamienna, Radom - Drzewica, Radom - Warka.

25 stycznia 2017 roku

Kolejna wielka inwestycja w Polsce ! Whirlpool zainwestuje 43 mln euro

Stworzona od podstaw nowa linia do produkcji urządzeń, służących do suszenia ubrań, miałaby powstać w Łodzi do końca 2018 roku kosztem 43 mln euro. Kolejne 15 mln euro ma zostać przeznaczone na przeniesienie z Łodzi do fabryki we Wrocławiu produkcji lodówek i rozbudowania tamtejszego zakładu.