tag

kredyt hipoteczny

15 lipca

10 lipca

Popyt na kredyty mieszkaniowe wzrósł w czerwcu o 20,4 proc.

Banki i SKOK-i przesłały w czerwcu zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 20,4 proc. niż przed rokiem - podało Biuro Informacji Kredytowej. Średnia kwota wnioskowanego kredytu wyniosła 232,5 tys. zł i była wyższa o 10,1 proc. w porównaniu r/r.

29 czerwca

27 czerwca

BIK: W maju o 10 proc. więcej kredytów niż przed rokiem

Banki komercyjne, spółdzielcze oraz SKOK-i udzieliły 18,2 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 4,1 mld zł w maju 2017 r. Stanowi to wzrost o 10,2 proc. w ujęciu liczbowym i wzrost o 19,5 proc. w ujęciu wartościowym w porównaniu do maja 2016 r., podało Biuro Informacji Kredytowej

Wcześniejsze publikacje

Rzecznik Finansowy: Problemu frankowiczów nie można rozwiązać jedną ustawą

Zdaniem RF najlepszą metodą rozwiązywania problemu kredytów walutowych są ugody klientów z bankami. Przyznała zarazem, że "banki nie są szczególnie chętne do zawierania ugód ze swoimi klientami", a jeśli proponują jakieś rozwiązania, to są one niespecjalnie korzystne dla klientów. Dodatkowo, dodała rzecznik finansowy Aleksandra Wiktorow, gdy banki zorientowały się, że nie będzie raczej żadnej ogólnej ustawy "frankowej" oprócz ewentualnie gwarantującej zwrot części spreadów, od razu "utwardziły swoje stanowisko".

Pozostałe publikacje o tym tagu

30 maja 2017 roku

Rekordowy I kwartał w kredytach mieszkaniowych

Wartość nowych kredytów hipotecznych, udzielonych przez banki w I kw. br. wzrosła o 12,6 proc. w skali kwartału do 11,01 mld zł, zaś liczba zawartych umów kredytowych zwiększyła się o 19,8 proc. w porównaniu z IV kw. 2016 roku

18 maja 2017 roku

Kolejny wyrok sądu korzystny dla frankowiczów

Bank Millennium musi oddać posiadaczami kredytu frankowego ponad 25 tys. zł i 21 tys. franków w efekcie uznania umowy kredytowej za niezgodną z prawem - o takim wyroku poinformowało Stowarzyszenie "Stop Bankowemu Bezprawiu". Bank zapowiada apelację

17 maja 2017 roku

Franki i euro tanieją – czy warto przewalutować kredyt?

Oprócz natychmiastowego wzrostu raty, przewalutowanie spowoduje również, że rata będzie dalej rosła w przyszłości. Mamy bowiem w Polsce najniższe stopy procentowe w historii i już w przyszłym roku prawdopodobnie zaczną rosnąć. Oczywiście, w Szwajcarii stopy również mogą wzrosnąć, ale do tego dojdzie dopiero, gdy frank zacznie się osłabiać. Wzrost stóp procentowych w tym przypadku będzie więc prawdopodobnie rekompensowany niższym kursem franka

15 maja 2017 roku

Na zakup mieszkania dostaniesz już pół miliona

Najwięcej na mieszkanie pożyczą Euro Bank i ING Bank Śląski. Te instytucje byłyby na 30 lat skłonne pożyczyć ponad 500 tys. zł. Niewiele mniej zaoferowały takie instytucje jak Raiffeisen Polbank, BGŻ BNP Paribas czy Millennium. Co ciekawe na drugim biegunie uplasował się Bank Pocztowy ze swoją promocyjną ofertą z obniżoną marżą. Instytucja ta najbardziej zachowawczo podchodziła do możliwości finansowych klientów oferując im zadłużenie się na niecałe 380 tys. zł.

12 maja 2017 roku

Dzięki tańszym kredytom Polacy zaoszczędzili po 9 tysięcy

Pod koniec 2012 roku przeciętny spłacany złotowy kredyt mieszkaniowy opiewał na 125 tys. zł, oprocentowany był na 6,9% i wciąż trzeba było go jeszcze spłacać przez 227 miesięcy. Przeciętna rata opiewała więc na około 990 zł. Z biegiem czasu wartość ta wyraźnie spadała. Gdyby bank reagował na bieżąco na zmiany ceny pieniądza (w praktyce dzieje się to z pewnym opóźnieniem), to statystyczny posiadacz kredytu hipotecznego, który był zadłużony w 2012 roku, już w kwietniu 2013 roku musiał przelewać swojemu kredytodawcy co miesiąc o 100 zł mniej.

10 maja 2017 roku

BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wyniósł w kwietniu +6,5 proc.

Wartość BIK Indeksu – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe, wyniosła w kwietniu 2017 r. +6,5 proc., co oznacza że we wspomnianym miesiącu - w przeliczeniu na dzień roboczy - banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 6,5 proc. w porównaniu z kwietniem 2016 r. - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

2 maja 2017 roku

Kredyt mieszkaniowy w Kasie Stefczyka

Kupno mieszkania zwykle wiąże się z decyzją o zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego. To ważny moment w życiu niejednej rodziny, gdyż oznacza podjęcie się zobowiązania na długie lata. W podjęciu takiej decyzji pomaga też Państwo – w kwietniu bieżącego roku prezydent Duda podpisał tzw. ustawę o kredycie hipotecznym, która znacznie lepiej chroni kredytobiorców przed nieuczciwymi praktykami kredytodawców, m.in. banków, pośredników kredytowych czy agentów

20 kwietnia 2017 roku

Kolejne stanowiska UOKiK w sprawie frankowiczów

Jak informuje UOKiK w sporach z bankami klienci kwestionują postanowienia umowne, na podstawie których banki wyliczają kwoty i wysokość poszczególnych rat. Sprawy przeciwko, Getin Noble Bank i Raiffeisen dotyczą opłat pobranych na podstawie klauzul waloryzacyjnych. Spór z mBankiem odnosi się do sposobu obliczania oprocentowania

19 kwietnia 2017 roku

Na mieszkanie można pożyczyć więcej niż przed rokiem

W ciągu roku zdolność kredytowa trzyosobowej rodziny wzrosła o ponad 61 tys. zł – wynika z szacunków Open Finance. Marna to pociecha skoro, aby ją wykorzystać trzeba mieć potężny wkład własny w kwocie 120 tys. zł.

18 kwietnia 2017 roku

Jak lobby bankowe poradziło się sobie z „problemem frankowym”

15 stycznia 2015 roku to data historyczna nie tylko dla „frankowiczów”. Przypomnijmy, że właśnie tego dnia, nazwanego wkrótce potem „czarnym czwartkiem”, został uwolniony kurs CHF przez Szwajcarski Bank Narodowy. Skutkiem tego, kurs franka do naszej waluty wzrósł – w ciągu 1 dnia - o około 20 procent

17 kwietnia 2017 roku

BIK o kredytach: Więcej mieszkaniowych, mniej konsumpcyjnych

W lutym tego roku udzielono 484,8 tys. kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę 5,7 mld zł. Stanowi to spadek o˙10,1 proc. w˙ujęciu liczbowym i˙spadek o˙3,5 proc. w˙ujęciu wartościowym, w˙porównaniu do lutego 2016 r. - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej.

13 kwietnia 2017 roku

Ustawa o kredycie hipotecznym podpisana

Większa ochrona konsumentów zaciągających kredyty hipoteczne - taki jest cel ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

10 kwietnia 2017 roku

Wzrosły indeksy BIK-u popytu na kredyty konsumpcyjne i mieszkaniowe

BIK Indeks – Popytu na Kredyty Konsumpcyjne wyniósł +9,4 proc., a BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wyniósł +1,9 proc. w marcu 2017 r. Indeksy BIK - Popytu na Kredyty Konsumpcyjne i Popytu na kredyty Mieszkaniowe - pokazują roczną dynamikę wartości wnioskowanych poszczególnych kredytów – poinformowało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

5 kwietnia 2017 roku

Raty mogą wzrosnąć o 40 proc.

Kredyty mieszkaniowe tańsze już nie będą – wynika z aktualnych prognoz rynkowych. Wszystko za sprawą spodziewanych podwyżek stóp procentowych, choć i nowa ustawa o kredycie hipotecznym może dołożyć swoją „cegiełkę” stawiając przed bankami nowe wymagania. Całe szczęście zmiany nie powinny być skokowe, tylko stopniowe – wynika z szacunków Open Finance.

27 marca 2017 roku

Porady dla frankowicza: weź sprawy w swoje ręce! Część II

W pierwszej części tego mini-cyklu dla frankowiczów opisywałem moją ulubioną metodę walki z bankowym oprawcą, tj. zastosowanie „techniki Rambo”. Nie w każdej sytuacji jest to działanie, które polecam. Kiedy taka walka ma sens, tj. kiedy kredytobiorca zawsze wygra, wybierając tę metodę walki?