tag

kultura

11 stycznia

28 grudnia

15 grudnia

14 grudnia

Budżet 2016: Kilkaset mln złotych na zakup dóbr kultury

Kilkaset milionów złotych m. in. na zakup dóbr kultury i dla Agencji Rezerw Materiałowych przewiduje nowelizacja ustawy budżetowej na 2016 r. Podczas pierwszego czytania projektu we wtorek złożono dwa wnioski; o odrzucenie oraz o dodatkowe skierowanie go do komisji kultury i środków przekazu.

Wcześniejsze publikacje

NInA: Zadbajmy o spuściznę dla przyszłych pokoleń

Dzięki przeniesieniu muzyki, spektakli czy starych filmów do komputera możemy zachować je na wieki i promować nasze polskie dziedzictwo audiowizualne. Tym od dekady zajmuje się Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), który został doceniony za innowacyjność i nowoczesność. Polacy zostali właśnie gospodarzami 40., jubileuszowej edycji Światowej Konferencji Archiwów Audiowizualnych FIAT/IFTA, najbardziej prestiżowej międzynarodowej konferencji dotyczącej digitalizacji, archiwizacji i udostępniania materiałów audiowizualnych

5 mln złotych na udostępnienie cyfrowych zasobów kultury

Fundacja Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny znalazły się wśród 53 instytucji kultury, które otrzymały dotacje na udostępnianie swoich cyfrowych zasobów w ramach programu MKiDN "Kultura cyfrowa".

Pozostałe publikacje o tym tagu

23 lutego 2016 roku

Technologia w służbie artystom

Jeśli wspierać kulturę, to innowacyjnie! Z pomocą portalu patronite.pl Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZIPSEE) postanowił zająć się e-mecenatem.

17 lutego 2016 roku

TVP nie będzie ścigać się z komercyjnymi stacjami

Powrót wysokiej kultury, ambitnej rozrywki i uczciwej publicystyki – zapowiada Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej, i podkreśla, że tym zamierza wygrywać ze stacjami komercyjnymi. Telewizja publiczna przedstawiła wiosenną ramówkę, która zacznie obowiązywać od marca. Na antenie TVP1 pojawi się więcej programów kulturalnych i sportowych, wróci telewizja śniadaniowa i utworzone zostanie nowe pasmo dla seniorów.

19 października 2015 roku

Państwowy Instytut Wydawniczy stanie się instytucją kultury

Proces przekształcenia Państwowego Instytutu Wydawniczego w narodową instytucję kultury może się zakończyć do 31 marca 2016 r. - poinformowało MSP w dzisiejszym komunikacie. Nadzór nad PIW obejmie wówczas minister kultury.

3 sierpnia 2015 roku

Ustawa o książkach: Ratunek dla literatury czy dla grafomanii?

Sejm wkrótce zajmie się projektem ustawy o książce. Zdaniem zwolenników nowe przepisy uzdrowią sytuację na polskim rynku wydawniczym – zapewnią szerszą ofertę, zapobiegną upadaniu autorskich księgarni i małych wydawnictw oraz ukrócą wojny cenowe. Regulacja ta ma także przyczynić się do spadku cen. Ustawę popiera wielu pisarzy i ludzi kultury, m.in. Grzegorz Kasdepke, autor publikacji dla dzieci, który określa ją mianem penicyliny dla rynku książki.

3 sierpnia 2015 roku

Resort kultury zajmie się dziełami osieroconymi

Resort kultury chce ułatwić dostęp do tzw. dzieł osieroconych. Chodzi o setki tysięcy utworów, w tym np. polskie kino przedwojenne czy dzieła wydawane w drugim obiegu w czasach okupacji i PRL. Po noweli prawa autorskiego MKiDN zapowiada prace nad ułatwieniami licencyjnymi.

2 czerwca 2015 roku

Dramatyczny apel ludzi kultury i nauki do premier Kopacz: Chodzi o TVP

Oddajcie obywatelom media publiczne - zaapelowali we wtorek do premier Ewy Kopacz Obywatele Kultury i Obywatele Nauki. Domagają się odwołania pełnomocników resortów skarbu i kultury z Rady Nadzorczej TVP oraz realizacji Paktu dla Kultury - w części dotyczącej mediów publicznych.

4 lutego 2015 roku

Ujarzmij korporację - kilka zasad jak przetrwać w dużej firmie

Dostałeś pracę w korporacji? Na pewno cieszy Cię perspektywa wyższej pensji, możliwości awansu i rozwoju oraz prestiż, jaki wiąże się z pracą w dużej firmie. Z jednej strony praca w korporacji kusi, a z drugiej wymaga dostosowania się do ustalonych reguł oraz dużej elastyczności.

1 lutego 2015 roku

Świat się kończy :( Miś Uszatek i Colargol też wyemigrowali na Wyspy...

Łódzkie studio Se-ma-for, gdzie powstały takie legendarne aninowane postacie jak Miś Uszatek czy Miś Colargol zostało przejęte przez angielską firmę Small Screen Entertainment. Powodem przejścia jednego z najważniejszych miejsc na mapie filmowej Polski miejsca w obce ręce są długi

17 czerwca 2014 roku

Co chłopa feudalnego obchodzi, że buraki na polu panów gniją?

Elity nasze zatroskane są o ojczyznę. Najpierw dla rozluźnienia atmosfery podczas rozmów mających bohatersko uratować upadający kraj w sposób nie pozbawiony kultury i szlacheckiego wdzięku przechodzą na Ty – Belka wyraża się o Cytryckim per „stary ch*j”. Jak zawsze w historii to elity inicjują ewolucję języka, dlatego myślę, że niedługo nie będziemy wypijać bruderszfatu, aby przejść „na ty”, tylko „na stary ch*ju”.

6 lutego 2014 roku

Na jeden temat przy czwartku: Brak nam elementarnej kultury?

Każdy twórca teatru w Polsce narzeka na brak pieniędzy. Nie, że w ogóle, bo teatry pełne, a do co lepszych bilety trzeba kupować na miesiąc, dwa, trzy naprzód, aby nie musieć wychylać się za filary, by móc radować oczy spektaklem. Twórca narzeka, że nie może robić sztuki takiej jakby on chciał, bo “się nie opłaca”.