tag

kultura

29 lipca

W Gdańsku rozpoczął się 757. Jarmark św. Dominika

Swoją ofertę na 757. Jarmarku św. Dominika w Gdańsku prezentuje ponad tysiąc handlowców, rzemieślników i artystów z 14 krajów, m.in. z Białorusi, Francji, Indii, Irlandii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Program wydarzeń kulturalnych przewiduje m.in. kilkadziesiąt koncertów. Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r.

21 lipca

21 czerwca

Deloitte: Przez piractwo internetowe polska gospodarka traci ponad 3 mld zł rocznie

3 mld zł to suma, za którą można by pokryć około 30 proc. rocznych wydatków Skarbu Państwa na kulturę i media lub zakupić cztery bilety do kina dla każdego obywatela. Fakt istnienia piractwa internetowego na taką skalę to także 27,5 tys. utraconych miejsc pracy, czyli tyle ile pozwoliłoby całkowicie zlikwidować bezrobocie np. w Łodzi. To również 836 mln zł rocznie strat dla Skarbu Państwa, czyli suma za którą można by zbudować ponad 2 Centra Nauki Kopernik lub kwota, która wystarczyłaby na zasilenie bibliotek w kraju ponad 33 mln książek

10 kwietnia

Wielkie samobójstwo wydawców

Ciężko jest zrozumieć upór z jakim część wydawców i księgarzy domaga się wprowadzenia ustawy, która doprowadzi do upadłości ich wydawnictw i księgarni.

Wcześniejsze publikacje

Klątwa patologicznego finansowania kultury z pieniędzy Polaków

www.sxc.hu

Dziwi mnie niechęć obecnego rządu do zakończenia patologii jaką jest finansowanie kultury z pieniędzy publicznych (czyli mówiąc właściwie - pieniędzy uczciwych, płacących podatki Polaków). Sprawa ostatnich wydarzeń wokół pewnego spektaklu powinna być momentem, kiedy przychodzi czas na refleksję i działanie.

Pozostałe publikacje o tym tagu

14 grudnia 2016 roku

Budżet 2016: Kilkaset mln złotych na zakup dóbr kultury

Kilkaset milionów złotych m. in. na zakup dóbr kultury i dla Agencji Rezerw Materiałowych przewiduje nowelizacja ustawy budżetowej na 2016 r. Podczas pierwszego czytania projektu we wtorek złożono dwa wnioski; o odrzucenie oraz o dodatkowe skierowanie go do komisji kultury i środków przekazu.

26 września 2016 roku

NInA: Zadbajmy o spuściznę dla przyszłych pokoleń

Dzięki przeniesieniu muzyki, spektakli czy starych filmów do komputera możemy zachować je na wieki i promować nasze polskie dziedzictwo audiowizualne. Tym od dekady zajmuje się Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), który został doceniony za innowacyjność i nowoczesność. Polacy zostali właśnie gospodarzami 40., jubileuszowej edycji Światowej Konferencji Archiwów Audiowizualnych FIAT/IFTA, najbardziej prestiżowej międzynarodowej konferencji dotyczącej digitalizacji, archiwizacji i udostępniania materiałów audiowizualnych

1 września 2016 roku

5 mln złotych na udostępnienie cyfrowych zasobów kultury

Fundacja Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny znalazły się wśród 53 instytucji kultury, które otrzymały dotacje na udostępnianie swoich cyfrowych zasobów w ramach programu MKiDN "Kultura cyfrowa".

12 sierpnia 2016 roku

"Błogosławiona Wina" w niedzielę w TVP - Kasa Stefczyka mecenasem produkcji

„Błogosławiona wina” to nakręcony z niezwykłym rozmachem, barwny dokument fabularyzowany o cudownym obrazie Matki Boskiej Kodeńskiej. Po dobrze przyjętych pokazach kinowych film trafi do telewizji. „Błogosławioną winę” będzie można obejrzeć w TVP. Premiera 14 sierpnia o godz. 12.50 w TVP 1.

1 sierpnia 2016 roku

Pisarze mogą otrzymać wynagrodzenie za wypożyczanie ich utworów

Do 31 sierpnia autorzy książek po polsku i tłumaczeń na język polski, a także ich spadkobiercy, mogą zarejestrować się aby otrzymać wynagrodzenie, jeżeli ich utwory były w 2015 r. wypożyczane w bibliotekach publicznych - informuje MKiDN.

23 lutego 2016 roku

Technologia w służbie artystom

Jeśli wspierać kulturę, to innowacyjnie! Z pomocą portalu patronite.pl Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZIPSEE) postanowił zająć się e-mecenatem.

17 lutego 2016 roku

TVP nie będzie ścigać się z komercyjnymi stacjami

Powrót wysokiej kultury, ambitnej rozrywki i uczciwej publicystyki – zapowiada Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej, i podkreśla, że tym zamierza wygrywać ze stacjami komercyjnymi. Telewizja publiczna przedstawiła wiosenną ramówkę, która zacznie obowiązywać od marca. Na antenie TVP1 pojawi się więcej programów kulturalnych i sportowych, wróci telewizja śniadaniowa i utworzone zostanie nowe pasmo dla seniorów.

19 października 2015 roku

Państwowy Instytut Wydawniczy stanie się instytucją kultury

Proces przekształcenia Państwowego Instytutu Wydawniczego w narodową instytucję kultury może się zakończyć do 31 marca 2016 r. - poinformowało MSP w dzisiejszym komunikacie. Nadzór nad PIW obejmie wówczas minister kultury.

3 sierpnia 2015 roku

Ustawa o książkach: Ratunek dla literatury czy dla grafomanii?

Sejm wkrótce zajmie się projektem ustawy o książce. Zdaniem zwolenników nowe przepisy uzdrowią sytuację na polskim rynku wydawniczym – zapewnią szerszą ofertę, zapobiegną upadaniu autorskich księgarni i małych wydawnictw oraz ukrócą wojny cenowe. Regulacja ta ma także przyczynić się do spadku cen. Ustawę popiera wielu pisarzy i ludzi kultury, m.in. Grzegorz Kasdepke, autor publikacji dla dzieci, który określa ją mianem penicyliny dla rynku książki.

3 sierpnia 2015 roku

Resort kultury zajmie się dziełami osieroconymi

Resort kultury chce ułatwić dostęp do tzw. dzieł osieroconych. Chodzi o setki tysięcy utworów, w tym np. polskie kino przedwojenne czy dzieła wydawane w drugim obiegu w czasach okupacji i PRL. Po noweli prawa autorskiego MKiDN zapowiada prace nad ułatwieniami licencyjnymi.