tag

kultura

10 kwietnia

Wielkie samobójstwo wydawców

Ciężko jest zrozumieć upór z jakim część wydawców i księgarzy domaga się wprowadzenia ustawy, która doprowadzi do upadłości ich wydawnictw i księgarni.

25 lutego

24 lutego

22 lutego

Klątwa patologicznego finansowania kultury z pieniędzy Polaków

www.sxc.hu

Dziwi mnie niechęć obecnego rządu do zakończenia patologii jaką jest finansowanie kultury z pieniędzy publicznych (czyli mówiąc właściwie - pieniędzy uczciwych, płacących podatki Polaków). Sprawa ostatnich wydarzeń wokół pewnego spektaklu powinna być momentem, kiedy przychodzi czas na refleksję i działanie.

Wcześniejsze publikacje

Dzięki Fundacji PZU do Polski wrócił cenny zabytek z czasów renesansu

Biblioteka Narodowa, dzięki wsparciu PZU, kupiła modlitewnik twórców florenckich, który trafił do Polski w XVI w. Jesteśmy dumni, że dzięki połączonemu wysiłkowi Biblioteki i Fundacji PZU do Polski wraca kolejne cenne dzieło - podkreślał podczas konferencji Michał Krupiński, prezes PZU

Pozostałe publikacje o tym tagu

14 grudnia 2016 roku

Budżet 2016: Kilkaset mln złotych na zakup dóbr kultury

Kilkaset milionów złotych m. in. na zakup dóbr kultury i dla Agencji Rezerw Materiałowych przewiduje nowelizacja ustawy budżetowej na 2016 r. Podczas pierwszego czytania projektu we wtorek złożono dwa wnioski; o odrzucenie oraz o dodatkowe skierowanie go do komisji kultury i środków przekazu.

26 września 2016 roku

NInA: Zadbajmy o spuściznę dla przyszłych pokoleń

Dzięki przeniesieniu muzyki, spektakli czy starych filmów do komputera możemy zachować je na wieki i promować nasze polskie dziedzictwo audiowizualne. Tym od dekady zajmuje się Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), który został doceniony za innowacyjność i nowoczesność. Polacy zostali właśnie gospodarzami 40., jubileuszowej edycji Światowej Konferencji Archiwów Audiowizualnych FIAT/IFTA, najbardziej prestiżowej międzynarodowej konferencji dotyczącej digitalizacji, archiwizacji i udostępniania materiałów audiowizualnych

1 września 2016 roku

5 mln złotych na udostępnienie cyfrowych zasobów kultury

Fundacja Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny znalazły się wśród 53 instytucji kultury, które otrzymały dotacje na udostępnianie swoich cyfrowych zasobów w ramach programu MKiDN "Kultura cyfrowa".

12 sierpnia 2016 roku

"Błogosławiona Wina" w niedzielę w TVP - Kasa Stefczyka mecenasem produkcji

„Błogosławiona wina” to nakręcony z niezwykłym rozmachem, barwny dokument fabularyzowany o cudownym obrazie Matki Boskiej Kodeńskiej. Po dobrze przyjętych pokazach kinowych film trafi do telewizji. „Błogosławioną winę” będzie można obejrzeć w TVP. Premiera 14 sierpnia o godz. 12.50 w TVP 1.

1 sierpnia 2016 roku

Pisarze mogą otrzymać wynagrodzenie za wypożyczanie ich utworów

Do 31 sierpnia autorzy książek po polsku i tłumaczeń na język polski, a także ich spadkobiercy, mogą zarejestrować się aby otrzymać wynagrodzenie, jeżeli ich utwory były w 2015 r. wypożyczane w bibliotekach publicznych - informuje MKiDN.

23 lutego 2016 roku

Technologia w służbie artystom

Jeśli wspierać kulturę, to innowacyjnie! Z pomocą portalu patronite.pl Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZIPSEE) postanowił zająć się e-mecenatem.

17 lutego 2016 roku

TVP nie będzie ścigać się z komercyjnymi stacjami

Powrót wysokiej kultury, ambitnej rozrywki i uczciwej publicystyki – zapowiada Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej, i podkreśla, że tym zamierza wygrywać ze stacjami komercyjnymi. Telewizja publiczna przedstawiła wiosenną ramówkę, która zacznie obowiązywać od marca. Na antenie TVP1 pojawi się więcej programów kulturalnych i sportowych, wróci telewizja śniadaniowa i utworzone zostanie nowe pasmo dla seniorów.

19 października 2015 roku

Państwowy Instytut Wydawniczy stanie się instytucją kultury

Proces przekształcenia Państwowego Instytutu Wydawniczego w narodową instytucję kultury może się zakończyć do 31 marca 2016 r. - poinformowało MSP w dzisiejszym komunikacie. Nadzór nad PIW obejmie wówczas minister kultury.

3 sierpnia 2015 roku

Ustawa o książkach: Ratunek dla literatury czy dla grafomanii?

Sejm wkrótce zajmie się projektem ustawy o książce. Zdaniem zwolenników nowe przepisy uzdrowią sytuację na polskim rynku wydawniczym – zapewnią szerszą ofertę, zapobiegną upadaniu autorskich księgarni i małych wydawnictw oraz ukrócą wojny cenowe. Regulacja ta ma także przyczynić się do spadku cen. Ustawę popiera wielu pisarzy i ludzi kultury, m.in. Grzegorz Kasdepke, autor publikacji dla dzieci, który określa ją mianem penicyliny dla rynku książki.

3 sierpnia 2015 roku

Resort kultury zajmie się dziełami osieroconymi

Resort kultury chce ułatwić dostęp do tzw. dzieł osieroconych. Chodzi o setki tysięcy utworów, w tym np. polskie kino przedwojenne czy dzieła wydawane w drugim obiegu w czasach okupacji i PRL. Po noweli prawa autorskiego MKiDN zapowiada prace nad ułatwieniami licencyjnymi.

2 czerwca 2015 roku

Dramatyczny apel ludzi kultury i nauki do premier Kopacz: Chodzi o TVP

Oddajcie obywatelom media publiczne - zaapelowali we wtorek do premier Ewy Kopacz Obywatele Kultury i Obywatele Nauki. Domagają się odwołania pełnomocników resortów skarbu i kultury z Rady Nadzorczej TVP oraz realizacji Paktu dla Kultury - w części dotyczącej mediów publicznych.

4 lutego 2015 roku

Ujarzmij korporację - kilka zasad jak przetrwać w dużej firmie

Dostałeś pracę w korporacji? Na pewno cieszy Cię perspektywa wyższej pensji, możliwości awansu i rozwoju oraz prestiż, jaki wiąże się z pracą w dużej firmie. Z jednej strony praca w korporacji kusi, a z drugiej wymaga dostosowania się do ustalonych reguł oraz dużej elastyczności.