tag

makroekonomia

11 sierpnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia: Wysyp danych makro

Po tygodniowej posusze następne dni są przepełnione ważnymi odczytami makro. Na pierwszym planie będzie sprzedaż detaliczna z USA i PKB ze strefy euro, zaraz przed CPI z Wielkiej Brytanii i Kanady oraz raportem z rynku pracy z Australii. Uwagę przyciągną też protokoły z posiedzeń FOMC i ECB. Dostaniemy także pierwszy szacunek PKB z Polski

KNF: Otoczenie makroekonomiczne sprzyja sektorowi bankowemu

Otoczenie makroekonomiczne - w tym przyspieszenie wzrostu PKB w I kw. br., poprawa nastrojów konsumentów i na rynku pracy - sprzyja sektorowi bankowego, jednak szereg źródeł niepewności i potencjalnego ryzyka znajduje się zarówno w otoczeniu zewnętrznym polskiej gospodarki, jak i w kraju (zmiany o charakterze regulacyjnym), uważa Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

21 lipca

Polityczna zawierucha i posiedzenie EBC

Ostatnie wydarzenia polityczne w kraju nie nastrajają optymizmem. Póki co inwestorzy zagraniczni nie wycofują środków, ale dalsza eskalacja napięcia politycznego może spowodować, że pojawi się takie ryzyko.

20 lipca

Czerwiec przyniósł kolejną falę optymizmu – przynajmniej w perspektywie krótkoterminowej

Po dobrych danych makroekonomicznych za maj br. czerwiec przyniósł kolejną falę optymizmu – przynajmniej w perspektywie krótkoterminowej. Wysokie dynamiki wzrostu zanotowano zarówno w produkcji przemysłowej, jak i sprzedaży detalicznej. Tempo wzrostu produkcji budowlano-montażowej sięgnęło dwucyfrowego odczytu. Jeszcze lepsze dane napłynęły z rynku deweloperskiego, gdzie zarówno wzrost mieszkań oddanych do użytku, rozpoczętych budów oraz wydanych pozwoleń odnotowały dwucyfrowe dynamiki wzrostu.

19 lipca

Wcześniejsze publikacje

Dane z USA zagadką dla inwestorów

Słabsze dane z amerykańskiej gospodarki stanowią swoistą zagadkę dla inwestorów. Z jednej strony mogą one oznaczać wolniejsze tempo ekspansji gospodarczej, ale jednocześnie zmniejszają się szanse na większe podwyżki stóp ze strony Rezerwy Federalnej, a to dobry znak dla rynków akcyjnych

Jak będzie wyglądała waluta przyszłości?

Całkowite wyeliminowanie gotówki z obiegu i zastąpienie jej e-pieniądzem wymusiłoby w średnim okresie czasu powstanie alternatywnych kanałów funkcjonowania szarej strefy, wzmocniłoby rynek autonomicznych kryptowalut – doprowadzając w długim okresie do zniekształceń bilansów płatniczych, co w skrajnych warunkach może się przełożyć na trudności z kontrolą podaży pieniądza

Resort rozwoju: stan gospodarki jest bardzo dobry

W drugim kwartale możemy spodziewać się wzrostu gospodarczego na poziomie zbliżonym do tego z pierwszego kwartału br., kiedy wyniósł 4 proc., a to oznacza, że stan gospodarki jest nadal bardzo dobry - powiedział we wtorek dziennikarzom wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Pozostałe publikacje o tym tagu

21 czerwca 2017 roku

Maj przyniósł nadzieję na wysoki wzrost PKB

Po nieco mniej udanych odczytach makroekonomicznych w kwietniu br., maj przyniósł nadzieję na wysoki wzrost PKB także w drugim kwartale 2017 r. Wysokie jednocyfrowe dynamiki wzrostu odnotowano w majowych danych dotyczących produkcji przemysłowej, produkcji budowlano-montażowej czy też sprzedaży detalicznej. Jeszcze lepsze dane napłynęły z rynku deweloperskiego, gdzie narastająca liczba oddanych mieszkań wyszła „na plus”, a tempo rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowę (lub zgłoszeń z projektem budowlanym) z optymizmem pozwala patrzeć w przyszłość, przynajmniej tę krótkoterminową. Rosnące wynagrodzenie w tempie ponad 5 proc. rocznie może mieć naszym zdaniem wpływ na podnoszenie cen towarów i usług przez przedsiębiorstwa, co może spowodować wzrost inflacji.

13 czerwca 2017 roku

W II kwartale wzrost PKB blisko 4 proc.

Wzrost PKB w II kw. tego roku może zbliżyć się do 4 proc., liczonych rok do roku, osiągniętych w I kw. br., ale wynik z pierwszych trzech miesięcy tego roku "ciężko będzie powtórzyć", poinformował wiceminister finansów Leszek Skiba

24 maja 2017 roku

PKO BP: Wzrost PKB w 2017 r. sięgnie 3,9 proc., przyspieszy do 4,1 proc. w następnym roku

Wzrost Produktu Krajowego Brutto w 2017 roku sięgnie 3,9 proc. i będzie napędzany przez popyt zewnętrzny, inwestycje oraz konsumpcję. Przyszły rok - wraz z widocznym już napływem środków z UE powinien przynieść jeszcze silniejszy wzrost gospodarczy - na poziomie 4,1 proc. m.in. dzięki spodziewanemu ożywieniu w strefie euro i USA, uważają ekonomiści PKO Banku Polskiego.

16 maja 2017 roku

Tempo wzrostu PKB może sięgnąć w tym roku 4 proc.

Po tym, jak wzrost PKB w I kw. 2017 r. przyspieszył do 4 proc. r/r, ekonomiści sądzę, że w całym 2017 r. są szanse na utrzymanie tempa w okolicach co najmniej 4 proc. Według nich, dane te wskazują, iż spowolnienie wzrostu gospodarczego dobiegło końca.

12 maja 2017 roku

Minimalne szanse na zmianę perspektywy przez Moody's

W piątek 12 maja agencja Moody’s ma dokonać rewizji ratingu Polski (obecna ocena A2, perspektywa negatywna). Oczekujemy, że Moody’s nie zmieni swojej oceny. Uważamy, że szanse na podniesienie perspektywy do stabilnej są minimalne, gdyż nie zniknęły podstawowe argumenty, które stały za jej obniżką w maju 2016 r.

12 maja 2017 roku

Polska czeka na dzisiejszą decyzję Moody's

Na dzisiaj agencja ratingowa Moody's zaplanowała przegląd oceny ratingowej dla naszego kraju, a w ślad za tym pojawiły się pytania, czy dojdzie do podniesienia perspektywy ratingu z negatywnej na stabilną.

20 kwietnia 2017 roku

Gospodarka sprzyja złotemu

Marcowe dane z rynku pracy potwierdziły, że polska gospodarka ma za sobą bardzo dobry kwartał, co podkreśla pozytywne krótkoterminowe perspektywy dla złotego. Dziś czeka nas kolejna porcja odczytów z Polski, w tym te dotyczące inwestycji, które były jednym z większych hamulcowych dla wzrostu PKB.

19 kwietnia 2017 roku

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów wzrósł w kwietniu do 103,53 pkt

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) wzrósł o 4,97 pkt i osiągnął najwyższą wartość w ciągu ostatnich 12 miesięcy, czyli 103,53 pkt. W jeszcze większym stopniu, bo o 7,82 pkt, poprawił się klimat gospodarczy - do 96,25 pkt, podał instytut badawczy Ipsos.

27 marca 2017 roku

Wzrost prognozy PKB dla Polski przez Moody's nie wpłynie na rating

Jeśli Moody's obniżyłby prognozy dotyczące długu sektora finansów publicznych do PKB i długu, istniałaby szansa na zmianę perspektywy ratingu – ocenia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. Ekonomiści oceniają, że dzisiejsze podwyższenie przez agencję wzrostu gospodarczego dla Polski do 3,2 proc. - z 2,9 proc. w styczniu - nie przełoży się na zmianę ratingu ani perspektyw.