tag

naukowiec

24 czerwca

25 kwietnia

Horyzont 2020: Gowin zabiega o wyższe wynagrodzenia polskich naukowców

Dane Komisji Europejskiej pokazują, że polscy uczestnicy projektów z programu badań naukowych i innowacji Horyzont 2020 otrzymali dotychczas niespełna 1 proc. środków (dokładnie 0,96 proc.). Do 13 krajów, które przystąpiły do UE w 2004 r. lub później trafiło 4,79 proc. dofinansowania w skali całej UE. Według Gowina jest jednak szansa na zmianę tego stanu rzeczy.

7 marca

28 lutego

Wcześniejsze publikacje

Pozostałe publikacje o tym tagu

7 października 2016 roku

Naukowcy z Polski rozpracowali ważne białko wirusa Zika

Dzięki współpracy naukowców z trzech polskich uczelni udało się ustalić, z jakimi cząsteczkami może się wiązać ważny enzym wirusa Zika - proteaza serynowa NS3. Uzyskane dane pozwolą na opracowanie skutecznych leków, hamujących zakażenie Ziką.

18 sierpnia 2016 roku

Polscy naukowcy opracowują materiał chroniący samoloty rażone piorunem

Naukowcy z Politechnik: Śląskiej i Warszawskiej oraz Uniwersytetu w Porto opracowują materiał dla zewnętrznych elementów poszycia samolotu, minimalizujący skutki uderzeń piorunów. Tworzywo z przewodzącego prąd plastiku przeszło właśnie próby wysokonapięciowe i wysokoprądowe.

28 września 2014 roku

Polska rajem dla naukowców ze świata

Polska może być atrakcyjna dla uczonych z innych krajów. Najlepsze ośrodki oferują coraz lepsze pieniądze i wysoką jakość badań - mówi PAP prof. Maciej Lewenstein - polski fizyk, dwukrotny zdobywca prestiżowego grantu Europejskiej Rady ds. Badań.

25 września 2014 roku

Kto dostanie Nobla? Zobacz co zostało zgłoszone

Odkrywcy zjawisk tak różnych, jak molekularne mechanizmy odczuwania bólu, organiczne diody elektroluminescencyjne używane w komórkach i nowy stan kwantowy materii to tylko niektórzy kandydaci do nagrody Nobla spośród przedstawionych przez Thomson Reuters.

26 lipca 2014 roku

Przedsiębiorcy korzystają z pomysłów polskich badaczy

Inwestując w innowacje polskich badaczy, firmy mogą nie tylko zyskać nową ofertę, ale i oszczędzić. Wśród polskich rozwiązań, którymi zainteresowały się przedsiębiorstwa są m.in. wóz bojowy, ekopaliwo czy panele słoneczne instalowane na dachach autobusów.

19 czerwca 2014 roku

"Gazeta Bankowa": Kosmiczny obciach

Polski przemysł nigdy nie podbije kosmosu, to prawda. Ale to nie oznacza, że nasza armia powinna komunikować się za pomocą satelitów... Gazpromu.

18 grudnia 2013 roku

Stały wzrost nakładów na badania i rozwój

Większość krajów gospodarczo rozwiniętych, a także kraje najszybciej rozwijające się takie jak Chiny, zwiększają z roku na rok nakłady na badania i rozwój (B+D). Innowacyjność jest bowiem podstawową drogą do zwiększenia konkurencyjności danej gospodarki i zapewnienia trwałych podstaw dla dalszego wzrostu gospodarczego.

14 grudnia 2013 roku

Polscy naukowcy wyhodowali polską wersję kiwi - minikiwi

Owoc minikiwi jest bardziej aromatyczny niż samo kiwi, można go zjadać w całości, razem ze skórką, a roślinę daje się hodować w Polsce. Badacze ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wyhodowali i wprowadzili do uprawy nowe odmiany tego owocu.

4 grudnia 2013 roku

Polskie Noble rozdane

Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, zwane "polskimi Noblami", otrzymało czterech naukowców. Obecni na uroczystości ich wręczenia premier Donald Tusk i minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska podkreślali rolę innowacji i badań w gospodarce.

17 listopada 2013 roku

Medale dla Polaków na targach innowacji w Brukseli

Główną Nagrodę Jury, 19 złotych medali z wyróżnieniem i cztery medale w kategorii "Młody wynalazca" zdobyli wynalazcy z Polski podczas 62. Światowych Targów "Brussels Innova 2013" w Brukseli.

20 sierpnia 2013 roku

Od dziś Ziemia to za mało

Dziś 20 sierpnia przypada dzień, w którym przekroczymy poziom zużycia zasobów Ziemi, na których odtworzenie nasza planeta potrzebuje roku. "Zjadamy" naszą planetę w zastraszająco szybkim tempie - alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.

26 lipca 2013 roku

Sukces polskich naukowców: wszechświat na 20 tys. linii kodu

Pozwoli zobaczyć gwiazdy sprzed milionów lat, ocenić jak będą wyglądały w przyszłości, a nawet sprawdzić czy Ziemi zagraża katastrofa. Komputerowy model kosmosu, który za pomocą obliczeń wyjaśnia zagadki Wszechświata, naukowcy rozpisali na 20 tys. linii kodu.

6 lipca 2013 roku

Świat nie poczeka na nas

Polska w tegorocznym unijnym rankingu innowacyjności EU Innovation Scoreboard znalazła się na czwartym miejscu… od końca. Tym razem nie chodzi o pieniądze. Nisko oceniono współpracę naszych firm z nauką i jakość badań prowadzonych na uczelniach.

4 czerwca 2013 roku

Komercjalizacja nauki - powstaje nowy program badań

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uruchamia nowy program BRIdge VC, którego celem jest zwiększenie skali komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych w Polsce. Łączna na ten program wsparcia dla nowatorskich technologii przeznaczone zostanie 420 mln zł.

23 marca 2013 roku

Superkomputer z Uniwersytetu Warszawskiego pomoże w leczeniu raka

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW) udostępniło jedno z największych europejskich środowisk obliczeniowych dedykowanych badaniom w dziedzinie biomedycyny i biotechnologii.