tag

PKB

Dzisiaj

Wczoraj

14 lutego

Inwestorzy zakochali się w PKB, złoty mocniejszy

Lepsze od prognoz dane nt. polskiego PKB w ostatnim kwartale 2016 wsparły złotego, wpisując się tym samym w scenariusz przyspieszenia gospodarczego. To jednak już historia, a o najbliższej przyszłości złotego, podobnie jak w przypadku wielu innych rynków, zdecyduje to co dziś powie Janet Yellen w Kongresie.

Sektor teleinformatyczny będzie miał swój udział w pompowaniu polskiego PKB

Wkład sektora telefonii komórkowej w polską gospodarkę sięga nawet 3,2 proc. całego PKB – wynika z szacunków raportu PwC przygotowanego na zlecenie Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT). Operatorzy komunikacyjni planują w najbliższych latach inwestycje warte łącznie 23,2 mld zł, dzięki którym konkurencyjność polskiej gospodarki może znacząco wzrosnąć.

Spowolnienie gospodarki nie takie straszne

Według wstępnych danych GUS, polska gospodarka w czwartym kwartale ubiegłego roku wzrosła o 3,1 proc. w porównaniu do tego samego okresu z 2015 r. To wynik wyraźnie lepszy niż się spodziewano. Oczekiwania większości ekonomistów koncentrowały się wokół 2,5 proc. Lepsze dane to prawdopodobnie zasługa wyższego popytu wewnętrznego, choć eksport także w ubiegłym roku dawał powody do zadowolenia.

PKB w IV kw. 2016 r. wzrósł o 2,7 proc.

Produkt krajowy brutto w IV kwartale 2016 r. wzrósł o 2,7 proc. licząc rok do roku, natomiast licząc kwartał do kwartału wzrósł o 1,7 proc. wobec skorygowanego wzrostu w III kwartale na poziomie 0,4 proc. - wynika z flash szacunku GUS.

13 lutego

KE podwyższa prognozę wzrostu dla eurolandu i UE

Gospodarka strefy euro będzie się rozwijała w tempie 1,6 proc. w tym roku i 1,8 proc. w przyszłym - prognozuje Komisja Europejska, rewidując tym samym w górę swoje przewidywania z jesieni. PKB całej UE ma się zwiększyć w tym roku o 1,8 proc.

KE obniża prognozę wzrostu PKB dla Polski

Polski produkt krajowy brutto wzrósł w 2016 roku o 2,8 proc., a w 2017 roku wzrośnie o 3,2 proc. - oceniła Komisja Europejska w najnowszych prognozach gospodarczych. W listopadzie ub. roku KE prognozowała wzrost o 3,1 proc. w 2016 r. i o 3,4 proc. w 2017 r.

Wcześniejsze publikacje

Szacunek deficytu finansów publicznych 2,8-2,9 proc. PKB

Ministerstwo finansów podało, że nadwyżka w budżecie jednostek samorządów terytorialnych przekroczyła 7,6 mld zł za 2016 r. - po listopadzie wartość ta przekraczała 19 mld zł. Według ekonomistów z BZWBK, dane te nie zmieniają szacunków wielkości deficytu finansów publicznych za 2016 r. przedstawionych przez resort finansów.

RPP nie martwi się inflacją

Część ekonomistów sądzi, że do podwyżki stóp procentowych może dojść już w drugiej połowie roku, z kolei liczna grupa analityków uważa, że takiego kroku można się spodziewać nie wcześniej niż w 2018 r.

Pozostałe publikacje o tym tagu

3 lutego 2017 roku

NASZ WYWIAD: Leszek Skiba: W styczniu dochody budżetu z VAT znowu rosną

Grudniowy spadek wpływów budżetu z VAT to efekt przyspieszenia inwestycji – mówi Leszek Skiba, wiceminister finansów. I choć resort finansów liczy, że wysokie inwestycje utrzymają się również w kolejnych miesiącach, to wstępne szacunki dotyczące VAT w styczniu sygnalizują wzrost dochodów

1 lutego 2017 roku

Morawiecki: w tym roku wzrost gospodarczy przekroczy 3 proc.

Wzrost gospodarczy w tym roku nie tylko przekroczy 3 proc., ale będzie bardzo solidny i będzie oparty o inwestycje - powiedział w środę na konferencji prasowej w Warszawie wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki.

31 stycznia 2017 roku

Optymistyczny wydźwięk publikacji danych PKB za 2016 r.

Opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny dane o PKB za 2016 r. ukształtowały się na poziomie nieco wyższym wobec prognoz ekonomistów Banku Ochrony Środowiska, którzy przewidywali ten wzrost na poziomie 2,7 proc. r/r – napisali w komentarzu analitycy BOŚ.

31 stycznia 2017 roku

Rodzina 500+ pobudza konsumpcję

GUS opublikował wstępne szacunki tempa wzrostu PKB. W 2016 roku wyniosło ono 2,8 proc., co jest wynikiem nieco wyższym od konsensusu rynkowego na poziomie 2,7 proc. I chociaż tempo wzrostu gospodarczego uległo obniżeniu wobec dwóch poprzednich lat, to nadal jest wyższe niż w latach 2012-2013. Na wynik ten główny wpływ ma brak inwestycji (spadek najgłębszy od 2002 r.), natomiast ratunkiem był wzrost konsumpcji gospodarstw domowych najwyższy od 2008 r.- komentuje dane GUS Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

31 stycznia 2017 roku

PKB w 2016 r. wzrósł realnie o 2,8 proc. wobec 2015 r.

Według wstępnego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) w 2016 r. był realnie wyższy o 2,8 proc. w porównaniu z 2015 r., wobec 3,9 proc. w 2015 (w cenach stałych roku poprzedniego) – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

31 stycznia 2017 roku

Dane o PKB lepsze od oczekiwań rynku

Co prawda dochody (szczególnie po uwzględnieniu inflacji) nie będą już rosnąć w tempie zbliżonym do 2016 roku, jednak duża część wzrostu dochodów z ubiegłego roku została zaoszczędzona i należy spodziewać się pozytywnego wpływu ubiegłorocznej poprawy w tym zakresie jeszcze przez jakiś czas.

30 stycznia 2017 roku

Ewentualna korekta PKB po otrzymaniu danych źródłowych

GUS zajmie się ewentualną rewizją wskaźników PKB, jeśli dostanie dane źródłowe dotyczące m.in. eksportu w ubiegłych latach - poinformowała PAP w poniedziałek wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego Grażyna Marciniak.

29 stycznia 2017 roku

Czy wskaźnik PKB za rządów PO-PSL mógł być sztucznie pompowany?

Istnieje realne ryzyko, że PKB w Polsce nie tylko w latach 2013, 2014 i 2015 mógł być zawyżony sztucznie nawet o 1-1,5 proc. Wtedy mit „Zielonej wyspy” przepadłby nieodwołalnie i mógłby się rodzić problem odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu

26 stycznia 2017 roku

2017: Zmienne warunki dla polskiej gospodarki

Polska gospodarka w 2017 roku będzie działała w otoczeniu zmiennych warunków na rynkach globalnych. Tempo wzrostu globalnego PKB pozostaje na niskim poziomie poniżej 3%. Zgodnie z prognozą Coface sięgnie ono 2,7% w 2017 roku.

25 stycznia 2017 roku

Analitycy oczekują dalszego spadku bezrobocia

Wzrost stopy bezrobocia w grudniu wynikał wyłącznie z wpływu efektów o charakterze okresowym, tj. ograniczenia zatrudnienia w chłodniejszej części roku w części sektorów gospodarki (np. budownictwo, turystyka). Według naszych szacunków stopa bezrobocia rejestrowanego po wyeliminowaniu wpływu tych efektów obniżyła się w grudniu 2016 r. do 8,3 proc. z 8,4 proc. odnotowanych w listopadzie napisali w komentarzu analitycy Banku Ochrony Środowiska.

24 stycznia 2017 roku

Raport: ewentualny kryzys w Europie bezpośrednio uderzyłby w Polskę poprzez eksport

Obok problemów UE, globalne zagrożenia wiążą się też z Turcją czy Rosją, w związku z konfliktem w Syrii i na Ukrainie. Niepokój budzą przemiany w strategii politycznej i militarnej Chin, a dodatkowo - ryzyko wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA. Stress-testy dla polskiej gospodarki wskazują, że najsilniejsze i najdłużej trwające turbulencje dla polskiego PKB nastąpiłoby w wyniku negatywnego impulsu z USA i Chin