tag

PKB

Przedwczoraj (16 sierpnia)

15 sierpnia

Ekonomiści: wzrost PKB w drugim kwartale nadal wysoki

Gospodarka polska utrzyma wysokie tempo wzrostu w drugim kwartale, ale odczyt będzie niższy niż za trzy pierwsze miesiące - uważają ekonomiści. Dane o PKB w II kw. br. Główny Urząd Statystyczny ma podać w środę. Zgodnie z poprzednimi obliczeniami GUS, w pierwszym kwartale tego roku PKB wzrósł o 4 proc. rok do roku

11 sierpnia

KNF: Otoczenie makroekonomiczne sprzyja sektorowi bankowemu

Otoczenie makroekonomiczne - w tym przyspieszenie wzrostu PKB w I kw. br., poprawa nastrojów konsumentów i na rynku pracy - sprzyja sektorowi bankowego, jednak szereg źródeł niepewności i potencjalnego ryzyka znajduje się zarówno w otoczeniu zewnętrznym polskiej gospodarki, jak i w kraju (zmiany o charakterze regulacyjnym), uważa Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

9 sierpnia

Gł. ekonomista PKO BP Piotr Bujak: wzrost PKB przyspieszy do 4,1 proc. w 2018 r.

Naszej gospodarce sprzyja przede wszystkim ożywienie gospodarcze w strefie euro, a także poprawa klimatu inwestycyjnego w kraju i wzrost absorpcji środków unijnych. Szybszy wzrost gospodarczy połączony z poprawą na rynku pracy może doprowadzić do nasilenia presji inflacyjnej. Połączenie szybkiego wzrostu gospodarczego ze wzrostem inflacji to, z kolei zapowiedź podwyżek stóp procentowych. Szacujemy, ze pierwsze podwyżki stóp będą w IV kwartale 2018 r. o 25 pkt. proc. – zapowiada Piotr Bujak z PKO BP

Wcześniejsze publikacje

Morawiecki: jest „mocny sygnał” na przekroczenie prognozy tegorocznego wzrostu PKB

Resort finansów podtrzymał prognozę wzrostu tegorocznego PKB na poziomie 3,6 proc., wskazując, że istnieje silny sygnał do jej przekroczenia - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki po prezentacji raportu przygotowanego przez PFR „Poziomie rozwoju Polski na tle gospodarki światowej w ujęciu długoterminowym”.

Polska prowadzi w rankingu tempa wzrostu gospodarczego

Polska prowadzi w rankingu tempa wzrostu gospodarczego. Wyprzedziła m.in. Turcję, Hiszpanię, Niemcy i Francję. Dane Spectator Index opublikował na Twitterze europoseł Jacek Saryusz-Wolski – informuje portal wPolityce.pl.

PKB w strefie euro wzrósł w II kwartale 2017 r. o 2,1 proc.

Produkt Krajowy Brutto (PKB) - wyrównany sezonowo w II kw. 2017 r. wzrósł w strefie euro, w ujęciu rocznym o 2,1 proc., a w całej UW o 2,2 proc. Konsensus rynkowy dla strefy euro wynosił 2,1 proc. wzrostu w tym ujęciu – poinformował europejski urząd statystyczny Eurostat.

Wskaźnik PMI dla Polski spadł w lipcu do 52,3 pkt w lipcu

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego w lipcu spadł do 52,3 pkt. z 53,1 pkt. w czerwcu - poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Mimo to najnowszy odczyt utrzymał się powyżej średniej z 19 lat badań i zasygnalizował umiarkowane tempo poprawy koniunktury – czytamy w komunikacie.

Pozostałe publikacje o tym tagu

24 lipca 2017 roku

MFW utrzymał prognozy wzrostu PKB na świecie w 2017 r. i 2018 r.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) pozostawił bez zmiany szacunki dynamiki wzrostu gospodarczego na świecie w 2017 r. i w przyszłym roku, ale podwyższył prognozy dla strefy euro i Chin - wynika z poniedziałkowej aktualizacji World Economic Outlook (WEO).

17 lipca 2017 roku

PKB Chin w górę

Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w drugim kwartale 2017 r. o 6,9 proc. licząc rok do roku - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie.

13 lipca 2017 roku

W nowej ankiecie NBP wyższy wzrost PKB, niższe bezrobocie i wolniejszy wzrost cen

Z czerwcowych prognoz makroekonomicznych NBP wynika, że w latach 2017-2019 inflacja CPI będzie stopniowo wzrastać, ale pozostanie poniżej celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.),stopa bezrobocia będzie spadać, a wzrost PKB będzie wyższy niż zakładano w marcu - czytamy w „Prognozach makroekonomicznych profesjonalnych prognostów Wyniki Ankiety Makroekonomicznej NBP Runda: czerwiec 2017 r.”.

13 lipca 2017 roku

NBP podniósł prognozę wzrostu PKB

Prognoza centralna dotycząca dynamiki PKB, przeprowadzona przez Narodowy Bank Polski wśród 23 analityków w okresie czerwcie-lipiec br., zakłada wzrost na poziomie 3,8 proc. w 2017 r. i 3,7 proc. w 2018 r. oraz 3,4 proc. w 2019 r. wynika z raportu NBP

11 lipca 2017 roku

Resort rozwoju: stan gospodarki jest bardzo dobry

W drugim kwartale możemy spodziewać się wzrostu gospodarczego na poziomie zbliżonym do tego z pierwszego kwartału br., kiedy wyniósł 4 proc., a to oznacza, że stan gospodarki jest nadal bardzo dobry - powiedział we wtorek dziennikarzom wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

10 lipca 2017 roku

Agencje doceniają gospodarkę, obawiają się zmian

Choć Fitch jedynie utrzymała dotychczasowy poziom wiarygodności kredytowej, wydźwięk najnowszego raportu jest dla Polski pozytywny, wpisując się w podobny ton pozostałych agencji, które wcześniej podniosły perspektywę zmiany ocen ratingowych.

10 lipca 2017 roku

PKB wzrośnie w tym roku do 4 proc., zakładają ekonomiści NBP

Wzrost PKB przyspieszy do 4 proc. w tym roku (z 2,7 proc. w ub.r.), a następnie spowolni do 3,5 proc. w 2018 r. i do 3,3 prco. w 2019 r. - wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), opublikowanej w "Raporcie o inflacji".

5 lipca 2017 roku

New York Times: Polska nową ekonomiczną potęgą

Udział przemysłu w gospodarce światowej kurczy się, na dodatek większą część tego zmniejszającego się tortu przejęły Chiny. W rezultacie tylko kilka dużych krajów przemysłowych zwiększa swój udział w światowym eksporcie. Ta grupa liczy około pół tuzina państw, wśród nich są Korea Południowa, Czechy – oraz Polska – pisze Ruchir Sharma, globalny strateg Morgan Stanley Investment Management, na stronach New York Timesa

3 lipca 2017 roku

Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł w czerwcu do 53,1 pkt

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł do 53,1 pkt w czerwcu br. z 52,7 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych.

29 czerwca 2017 roku

Gospodarka napędzi wyniki polskich spółek

W 2017 roku polska giełda w ładnym stylu powróciła do europejskiej czołówki. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami w ostatnich miesiącach prym wiodły duże spółki. Od lokalnego dołka w listopadzie ubiegłego roku WIG20 urósł o ponad 30 proc. – znacznie bardziej niż indeksy GPW grupujące spółki o średniej i małej kapitalizacji. To efekt m.in. napływu zagranicznego kapitału oraz funduszy typu ETF inwestujących w Polsce, ale także dużego popytu na największe spółki ze strony inwestorów instytucjonalnych.

28 czerwca 2017 roku

Wzrost PKB w 2017 r. może znacząco przekroczyć zakładane 3,6 proc.

Wzrost PKB w 2017 r. może znacząco przekroczyć zakładane na ten rok 3,6 proc., w drugim kwartale tego roku można oczekiwać wzrostu na poziomie co najmniej podobnym do I kw., kiedy wyniósł 4 proc. - powiedział PAP w środę wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.