tag

PKB

Wczoraj

Inflacja w 2017 r. wyniesie 1,6 proc. PKB - 3,1 proc.

Prognoza centralna dla wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych z najnowszej ankiety makroekonomicznej Narodowego Banku Polskiego to 1,6 proc. dla 2017 roku oraz 2 proc. w 2018 roku. W przypadku PKB jest to odpowiednio 3,1 proc. i 3,3 proc.

16 stycznia

Jerzy Kwieciński: zaczynamy czuć przyspieszenie w gospodarce

Powoli zaczynamy czuć w gospodarce przyspieszenie, wynikające m.in. z realizacji inwestycji dofinansowywanych z funduszy Unii Europejskiej - powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Wskazał, że udało się już podpisać umowy na 10 tys. projektów warte prawie 120 mld zł.

Wzrost PKB w 2016 r. bliski 3%

Wzrost polskiego PKB w 2016 r. powinien być bliski 3 proc. - poinformowała zastępca dyrektora Departamentu Strategii Rozwoju w resorcie rozwoju Aneta Piątkowska podczas prezentacji raportu Banku Światowego "Global Economic Prospects. Weak Investment in Uncertain Times".

Polski rating już nie spadnie, są szanse na wzrost

Wyższy wzrost i inflacja będą także sprzyjać redukcji zadłużenia zewnętrznego w relacji do PKB (główna „słabość” wskazywana przez agencję), co tworzyłoby wręcz przestrzeń do poprawy ratingu w kolejnych latach – ocenili analitycy PKO BP

13 stycznia

Prognozy na I kwartał: Powtórka lat 70-tych

W 2017 kluczowym pytaniem będzie kierunek kursu USD, ponieważ waluta, która umocniła się o 20% w ciągu ostatniego roku, musi w końcu wywołać pewne konsekwencje. Dodatkowo, nowa administracja Trumpa może porzucić trwający już 20 lat dogmat, że mocny dolar leży w interesie USA

11 stycznia

RPP: Poziom stóp procentowych sprzyja wzrostowi gospodarczemu

RPP podtrzymuje ocenę, że w świetle dostępnych danych i prognoz obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną - napisano w komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Dzisiaj RPP zdecydowała pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Deficyt sektora finansów publicznych może być najniższy od 10 lat

Jeśli potwierdzą się przewidywania ekonomistów, deficyt sektora finansów publicznych za 2016r. może być najniższy od 10 lat. Ich zdaniem wartość ta mogła spaść na koniec minionego roku do ok. 2,0-2,3% PKB. Rząd, w pracach nad budżetem 2017r., zakładał deficyt na poziomie 2,9% PKB.

Deficyt mógł spaść w pobliże 2 proc. PKB

Deficyt sektora finansów publicznych mógł spaść na koniec 2016 r. w pobliże 2 proc. PKB, do czego przyczynił się wynik finansowy samorządów - uważają ekonomiści. Zgodnie z danymi MF po listopadzie ub.r. samorządy miały ponad 19 mld zł nadwyżki.

Wcześniejsze publikacje

Profesor Koźmiński: Rok 2017 to niepewność dla PKB

Dane za przedostatni kwartał minionego roku pokazują wyraźne spowolnienie inwestycji i wzrostu PKB. W tym roku trzeba się spodziewać dalszego spadku koniunktury – prognozują ekonomiści i socjologowie z Akademii Leona Koźmińskiego, którzy na podstawie kilkudziesięciu wskaźników gospodarczych i społecznych opracowali prognozę na nadchodzący rok. Kluczowym dla gospodarki słowem będzie „niepewność”, zarówno wśród konsumentów, jak i przedsiębiorców.

Jawny dług publiczny przekroczył 1 bilion zł

FOR wyliczył, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca oznacza to, że każdy z nas został zadłużony na ponad 26 tysięcy złotych. Jak podkreśla fundacja, to z naszych podatków rząd będzie spłacał odsetki od tego długu. FOR wskazuje, że wartość długu publicznego do PKB wynosi prawie 54 proc.

Polski przemysł na wyższych obrotach

Grudniowa silna zwyżka w naszym przypadku może stanowić sygnał powrotu do ściślejszej korelacji z sytuacją panującą u naszego największego partnera handlowego

Pozostałe publikacje o tym tagu

22 grudnia 2016 roku

Amerykańskie dane już za nami – co z walutami?

Kluczową kwestią był odczyt dynamiki PKB USA za III kwartał, a właściwie rewizja publikacji wstępnej. Wynik annualizowany to 3,5 proc., gdy zakładano 3,3 proc., co i tak byłoby wysokim rezultatem. Deflator PKB i wskaźnik PCE Core wpisały się natomiast w przewidywania.

22 grudnia 2016 roku

RPP: Obniżony wzrost PKB może się utrzymać do połowy 2017

Członkowie RPP podkreślali zarazem, że "roczna dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych stopniowo rośnie, a w listopadzie skończyła się deflacja". Wskazywali m.in., że zwiększa się dynamika cen produkcji sprzedanej przemysłu, natomiast "czynnikami ograniczającymi wzrost cen w Polsce są: nadal niska inflacja za granicą, ujemna luka popytowa w krajowej gospodarce oraz niskie oczekiwania inflacyjne".

22 grudnia 2016 roku

Prognozy na 2017 r.: Gospodarka czeka na inwestycje

Wszystko wskazuje na to, że obserwowane od dwóch kwartałów spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego można uznać za zjawisko przejściowe, to jednak prawdopodobnie będzie ono kontynuowane jeszcze w pierwszej połowie 2017 r., a stopniowej poprawy można się spodziewać w trzecim i czwartym kwartale.

21 grudnia 2016 roku

Morawiecki: w II lub III kwartale 2017 r. wzrost gospodarczy przyspieszy

Jest duża szansa na to, że w drugim, a najpóźniej w trzecim kwartale wzrost gospodarczy znowu przyspieszy - powiedział w środę w radiowych "Sygnałach dnia" wicepremier Mateusz Morawiecki. Zaapelował do samorządów, by z inwestycjami nie czekały do 2018 roku.

20 grudnia 2016 roku

Ekonomiści: dane GUS wskazują, że spowolnienie ma charakter przejściowy

Ostatnie wskaźniki dotyczące m.in. sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej, produkcji budowlano-montażowej, czy cen produkcji sprzedanej w listopadzie okazały się lepsze - w przeciwieństwie do października - od prognoz rynkowych. Ekonomiści, nie kryją pozytywnego zaskoczenia, choć ostrzegają, że grudzień może przynieść ponownie gorsze odczyty. Potem powinno być jednak lepiej.

19 grudnia 2016 roku

Odwrócenie się Erdogana od Europy i skierowanie się ku Azji jest faktem

Odwrócenie się Erdogana od Europy i skierowanie się ku Azji jest faktem. Władze w Ankarze straciły interes w zbliżaniu się do Unii Europejskiej, mimo dużego uzależnienia gospodarczego (ponad 40 proc. eksportu trafia do Europy). istnieje także ryzyko, że ostatnia fala deprecjacji waluty, do spółki z rosnącą ceną ropy naftowej, spowoduje wyraźny skok dynamiki cen, co zaczyna już sugerować bank centralny.

12 grudnia 2016 roku

Firmy mając coraz większy problem ze znalezieniem pracowników

W zasadzie bez znaczenia jest stanowisko – rekrutacja stanowi dla firm coraz większe wyzwanie zarówno wtedy, gdy firma poszukuje osób na najniższe stanowiska, jak i wówczas, gdy potrzebuje doświadczonych menedżerów. Spada liczba dostępnych na rynku kandydatów, którzy odpowiadają potrzebom pracodawców.

30 listopada 2016 roku

1,8 mld zł straci skarb państwa na zakazie handlu w niedzielę

Obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele został skierowany we wtorek do dalszych prac do stałej sejmowej podkomisji ds. rynku pracy. Zgodnie z nim, zakaz handlu w niedziele i święta dotyczyłby większości placówek handlowych, w tym wielkopowierzchniowych sklepów.

30 listopada 2016 roku

Wzrostowi PKB zaszkodziły inwestycje i eksport

Jednym z motorów wzrostu gospodarczego w III kwartale 2016 r. był popyt krajowy. A wśród spowalniaczy znalazły się spadające inwestycje i ujemny wpływ eksportu netto

30 listopada 2016 roku

Rosja wraca do gry?

Inwestując w Rosji trzeba bacznie śledzić notowania ropy naftowej – wzrosty, a przynajmniej stabilizacja na tym rynku to, z historycznego punktu widzenia, warunek konieczny aprecjacji rubla

29 listopada 2016 roku

Morawiecki: wzrost PKB w tym roku między 2,5 a 3 proc.

Wzrost PKB w br. wyniesie między 2,5 a 3 proc. - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki we wtorek w TVN24. Pytany o "ekspresowy" tryb procedowania ustawy o kwocie wolnej od podatku powiedział, że wynika on z poważnego potraktowania obietnic wobec wyborców

29 listopada 2016 roku

USA przyspieszają

Pierwszy szacunek Departamentu Handlu USA mówił o wzroście w III kwartale o 2,9 proc. Drugi jest wyższy

28 listopada 2016 roku

OECD tnie prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2016 r. z 3 proc. do 2,6 proc.

Jak podaje raport OECD pomimo dodatkowych podatków nałożonych na banki oraz sklepy, planowana obniżka podatków dla najuboższych może wpłynąć na powiększenie deficytu.Rosnące wydatki, odbicie w inwestycjach publicznych oraz planowana redukcja wieku emerytalnego mogą pchnąć deficyt ponad barierę z Maastricht na poziomie 3 proc. w 2018 roku.

25 listopada 2016 roku

Październik nie był udany

Dane o wzroście PKB – i tak niskie – mogą jeszcze zostać obniżone, jeśli pojawi się rewizja wyników gospodarki w poszczególnych kwartałach 2015 r.