Analizy

Fot.Nzks/freeimages.com
Fot.Nzks/freeimages.com

Rynek czeka na obniżki stóp przez RPP

źródło: Łukasz Banach, młodszy analityk X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

  • Opublikowano: 18 września 2014, 17:36

  • 0
  • Powiększ tekst

Złoty pozostawał dzisiaj pod presją podaży co było związane z publikacją minutes RPP. Na rynku walutowym panowały dzisiaj mieszane nastroje. W czasie godzin porannych dolar tracił, a po danych z rynku pracy zaczął się umacniać. Końcówka sesji to jednak wyprzedaż amerykańskiej waluty.

W czasie dzisiejszej sesji mieliśmy publikacje protokołu z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Mogliśmy w nim między innymi wyczytać, że większość członków podczas posiedzenia uznała, że w najbliższym czasie uzasadnionym będzie obniżenie poziomu stóp procentowych. W czasie spotkania RPP z 3 września został zgłoszony wniosek o obniżenie podstawowych stóp procentowych NBP o 50 bps lub 25 bps, jednak nie został on przyjęty. Zatem bardzo prawdopodobne, że w przyszłym miesiącu dojdzie już do wyczekiwanej obniżki stóp.

Przypomnijmy, że w czasie ostatniego posiedzenia RPP nie zmieniło stóp procentowych, ale ze strony Prezesa Marka Belki mogliśmy usłyszeć zapewnienia, że obniżki stóp są bardzo możliwe w przyszłości. RPP wstrzymała się z decyzją ze względu na niepewną sytuację wokół Polski. Zdaniem Prezesa słaba sytuacja w Strefie Euro ma większy wpływ na polską gospodarkę niż kryzys na Ukrainie.

Polski złoty po publikacji protokołu zaczął się osłabiać w stosunku do europejskiej waluty. W czasie sesji kurs EURPLN dotarł do poziomu 4,2 zł, jednak inwestorom nie udało się pokonać tego oporu i na godzinę 17:00 notowania znajdowały się nieco niżej, na 4,1950. Złoty w stosunku do dolara także pozostawał słaby, ale wynikało to głównie z umocnienia się amerykańskiej waluty. USDPLN znajduje się obecnie powyżej 3,25 zł i są to poziomy nie notowane od września 2013 roku.

Siła dolara w drugiej części sesji wynikała dzisiaj z bardzo dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy. Wnioski o zasiłki dla bezrobotnych pozytywnie zaskoczyły inwestorów i okazały się dużo lepsze od konsensusu rynkowego. Departament Pracy poinformował, że dane nie zostały zaburzone przez czynniki losowe i doprowadziło to do dalszego umocnienia amerykańskiej waluty. Jedynie w stosunku do funta dolar pozostawał słaby, co wynika z referendum w Szkocji. Mimo pozytywnej reakcji na dane z rynku pracy, kolejne godziny przynosiły osłabienie amerykańskiej waluty. EURUSD ponownie znalazło się powyżej 1,29 i bardzo możliwe, że na tej parze walutowej w najbliższym czasie zobaczymy kontynuację wzrostowej korekty.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze