Informacje

Fot.mpips.gov.pl
Fot.mpips.gov.pl

Wiceminister Bucior: Oskładkowanie umów śmieciowych pozwoli ZUS-owi kontrolować, czy pracodawcy, stosując umowy o dzieło, nie uciekają przed etatem

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 5 lutego 2014, 05:06

    Aktualizacja: 5 lutego 2014, 09:50

  • 5
  • Powiększ tekst

Oskładkowanie umów o dzieło zapewni z jednej strony, ochronę ubezpieczeniową pracujących, z drugiej, pozwoli ZUS-owi kontrolować, czy pracodawcy, stosując umowy o dzieło, nie uciekają przed etatem - wyjaśnił w rozmowie z PAP wiceminister pracy Marek Bucior.

MPiPS pracuje nad zmianami w oskładkowaniu umów cywilnoprawnych. Gotowy jest już projekt ustawy o oskładkowaniu tzw. zbiegu umów zleceń do kwoty minimalnego wynagrodzenia, w fazie koncepcji jest natomiast oskładkowanie umów o dzieło - miałaby być od nich odprowadzana składka emerytalna, w sytuacji, gdy jest to jedyne źródło dochodu. Składka emerytalna wynosi obecnie 19,52 proc. podstawy
wymiaru.

Do końca tygodnia koncepcja MPiPS ma zostać rozesłana członkom Komisji Trójstronnej na piśmie, z prośbą o ustosunkowanie się do niej.

Pytany we wtorek o oskładkowanie umów o dzieło minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział dziennikarzom, że stosowny projekt dotyczący oskładkowania umów o dzieło będzie wypracowany w dialogu z partnerami społecznymi - związkowcami i przedsiębiorcami.

"Dzisiaj z konkretnych propozycji jest ustawa o oskładkowaniu umów zleceń. Ona jest już po Komitecie Stałym, za chwilę trafi na Radę Ministrów. Warto ją przepracować, tam też są jeszcze uwagi ministra finansów. Warto to wszystko rozważyć, ale my od samego początku mówiliśmy, że kolejnym etapem jest dyskusja nad umowami o dzieło" - dodał.

Wiceminister pracy podkreśla, że nie ma jeszcze mowy o konkretnej propozycji, a o pewnym toku rozumowania. "Zdajemy sobie sprawę, że świat się tak zmienił, że każdy ucieka z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne, co akurat nie jest właściwe, bo stawia osoby potencjalnie ubezpieczone w bardzo złej sytuacji. Bo te osoby albo nie są ubezpieczone, albo są ubezpieczone na bardzo niskie kwoty, i co za tym idzie, ich świadczenia w przyszłości też będą bardzo niskie" - powiedział Bucior.

"Rozumiemy również, że takie +ucieczki+ idą w kierunku umów o dzieło, a przy tym mamy wrażenie, że te umowy są tylko z nazwy umowami o dzieło, a faktycznie to jest świadczenie pracy na etacie, tudzież na umowie zlecenie" - zaznaczył wiceminister.

"I w związku z tym uważamy, że powinniśmy od tych faktycznych umów o dzieło pobierać składkę na ubezpieczenie emerytalne" - podkreślił.

Przypomniał, że składkę na ubezpieczenie emerytalne można opłacić "kwotowo, w danym dniu przy odbiorze dzieła". Pozwoli to - zdaniem Buciora - by ZUS miał zarejestrowane umowy o dzieło i mógł przy okazji również przeprowadzać ich kontrole. "Wtedy będzie się okazywało, czy faktycznie mieliśmy do czynienia z umową o dzieło, czy też np. ze zwykłym stosunkiem pracy" - powiedział Bucior.

W poniedziałek koncepcja została przedstawiona na posiedzeniu Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Komisji Trójstronnej, o czym napisała wtorkowa "Rzeczpospolita". W posiedzeniu uczestniczyli jedynie przedstawiciele rządu i pracodawców. Związki zawodowe konsekwentnie od czerwca odmawiają udziału w pracach KT. Zespół ustalił jednak, że "ze względu na istotę problemu i nieobecność strony związkowej", materiały dot. oskładkowania zostaną przesłane, do wszystkich stron KT z prośbą o opinię.

"Chcemy przelać nasze przemyślenia na papier. Pierwsze zręby już mamy i pewnie do końca tygodnia roześlemy członkom KT" - powiedział Bucior. "Mamy nadzieję, że na kolejne posiedzenie zespołu przyjdą wszystkie strony KT. Jeśli nie, to mamy nadzieję, że przekażą swoje stanowisko na piśmie" - dodał.

Zmiany w oskładkowaniu umów cywilnoprawnych zapowiedział w połowie stycznia premier, podkreślając, że "umowa zlecenie, umowa o dzieło, prawa autorskie nie może być - a w tej chwili jest ze względu na dotychczasowe przyzwyczajenia i przepisy - prostym sposobem na omijanie obowiązków, które spoczywają na wszystkich innych obywatelach".
(PAP)

 

 

 

 

------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------

Koniecznie zajrzyj do naszego sklepu wSklepiku.pl!

Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych książek, interesujących audiobooków oraz bardzo atrakcyjne gadżety portalu!

Gwarantujemy szybką wysyłkę i najniższe ceny!

Sprawdź sam!

 

Powiązane tematy

Komentarze