Informacje

Fot.Internet/zus.pl
Fot.Internet/zus.pl

ZUS przejął pieniądze z OFE, ale przyszły emeryt dowie się najwcześniej ile ma na subkoncie dopiero w czerwcu 2015 r.

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 5 lutego 2014, 05:14

    Aktualizacja: 5 lutego 2014, 09:52

  • 4
  • Powiększ tekst

Przyszli emeryci będą mogli dowiedzieć się, jakie kwoty OFE przekazały na ich subkonta w ZUS nie szybciej niż 1 czerwca 2015 r., ale nie później niż 31 sierpnia 2015 r. - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy ZUS Jacek Dziekan.

W poniedziałek otwarte fundusze emerytalne przekazały do ZUS 153,15 mld zł, w efekcie dług publiczny Polski zmniejszył się o 9 proc. PKB. Transfer aktywów OFE do ZUS, to efekt nowych przepisów dotyczących OFE. Mówią one m.in., że 3 lutego br. OFE miały umorzyć 51,5 proc. jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku każdego członka otwartego funduszu emerytalnego na 31 stycznia 2014 r. W tym dniu fundusze musiały więc przekazać do ZUS aktywa o wartości odpowiadającej sumie umorzonych jednostek rozrachunkowych.

Dziekan wyjaśnił, że ustawa o zmianach w systemie emerytalnym nakazuje Otwartym Funduszom Emerytalnym przekazanie ZUS-owi informacji - odnoszącej się do poszczególnych członków OFE - o liczbie i wartości jednostek rozrachunkowych umorzonych 3 lutego 2014 r. ZUS ma do 31 marca 2015 r. zaewidencjonować przekazane przez OFE środki na subkoncie każdego ubezpieczonego.

"Nie oznacza to, że informacja o tym, jaka kwota została przekazana przez OFE na konkretne subkonto będzie dostępna 31 marca przyszłego roku. Informacja ta będzie widoczna dla klientów ZUS po 1 czerwca 2015 r., ponieważ mamy obowiązek pokazać stan kont po waloryzacji" - poinformował rzecznik.

Dodał, że informację na ten temat ZUS roześle do ubezpieczonych do 31 sierpnia 2015 r. oraz udostępni ją na Platformie Usług Elektronicznych.

Znowelizowana ustawa o zmianach w systemie emerytalnym przewiduje, że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też jej całość do ZUS. Z OFE do ZUS miały zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa. W te papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie będą mogły już inwestować.

Ponadto przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Wprowadzony zostanie minimalny poziom inwestycji OFE w akcje. Będzie on wynosił 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r.

Prezydent Bronisław Komorowski ustawę podpisał 27 grudnia ub. r., a w ubiegły piątek skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie, czy jest ona zgodna z ustawą zasadniczą. Chodzi m.in. o zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.

(PAP)

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------

Polecamy wSklepiku.pl!

"Walka o fabrykę gwoździ"

autor:Stanisław Michalkiewicz

Walka o fabrykę gwoździ

 

Powiązane tematy

Komentarze