Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

4395 wniosków na sumę ponad 98,5 mln zł już zyskało akceptację banku

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 4 kwietnia 2014, 18:00

  • 1
  • Powiększ tekst

W pierwszym kwartale br. Bank Gospodarstwa Krajowego zaakceptował 4395 wniosków o dopłatę do kredytu na zakup pierwszego mieszkania w ramach rządowego programu "Mieszkanie dla Młodych"- poinformował PAP BGK. Ich wartość to 98,54 mln zł.

Najwięcej zaakceptowanych przez BGK wniosków pochodziło z województw: mazowieckiego, pomorskiego i wielkopolskiego.

Od 2014 roku osoby do 35. roku życia z pomocą państwa mogą zaciągać kredyty na zakup pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego. O dopłatę mogą ubiegać się też młodzi, którzy kupią od dewelopera lub zbudują dom jednorodzinny. Pomoc państwa ma polegać na dofinansowaniu wkładu własnego oraz spłacie części kredytu.

Jeżeli banki przyznają kredyt na zakup mieszkania, to po spełnieniu warunków określonych przez program MdM, BGK przydziela dofinansowanie do takiego kredytu.

Do końca pierwszego kwartału BGK zaakceptował wnioski na ponad 98,54 mln zł, z czego blisko 86,33 mln zł pochodzi z budżetu na 2014 r., 12,03 mln zł z limitu na 2015 r., a 18 tys. zł z budżetu na 2016 r. W przypadku zakupu gotowego mieszkania, kredyt i dopłata jest wypłacana jednocześnie. Jeżeli proces inwestycyjny jest rozłożony w czasie, a ostatnia transza zapłaty dla dewelopera przypada na przykład na 2015 r., to wtedy BGK wypłaca dopłatę z limitu budżetowego przewidzianego na 2015 r.

Program MdM ma potrwać do 2018 roku. Łączne dofinansowanie kredytów ze strony państwa wyniesie 3,5 mld zł. Banki będą mogły skredytować zakup ok. 25 tys. mieszkań rocznie.

MdM wprowadza limity cenowe za metr kwadratowy mieszkania, które będzie mogło być objęte pomocą państwa. Są one publikowane przez BGK.

Zgodnie z przyjętą pod koniec września przez Sejm ustawą rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko, można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania lub domu o powierzchni odpowiednio do: 75 m kw. i 100 m kw. Ponadto rodzina z trójką dzieci będzie mogła kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym o powierzchni większej o 10 m kw. niż przewiduje MdM. Dofinansowanie państwa dotyczy 50 m kw. lokalu.

(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze