Informacje

Fot.wikipedia.org
Fot.wikipedia.org

Hodujesz ślimaki, to nie płacisz PIT-u

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 18 czerwca 2014, 17:44

  • 0
  • Powiększ tekst

Hodowcy ślimaków nie zapłacą PIT-u, o ile hodowla spełnia pewne warunki, będzie stanowiła działalność rolniczą, czyli zgodnie z ustawą o PIT nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym - mówi Katarzyna Miazek z Tax Care.

Jak podkreśla ekspertka zgodnie z ustawą o PIT, podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają działy specjalne produkcji rolnej, do których zaliczane są między innymi: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, chów i wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym. Hodowla ślimaków nie jest wymieniona w tej specyfice rodzajowej, nie będzie więc działem specjalnym produkcji rolnej podlegającej opodatkowaniu PIT.

Z kolei Żaneta Rowińska, księgowa Tax Care, zwraca uwagę, że ten rodzaj biznesu, co prawda nie podpada pod PIT, to w świetle prawa hodowla ślimaków jest działalnością rolniczą.

Osoby, które hodują i sprzedają ślimaki zapłacą więc podatek rolny – aktualnie 173, 20 zł za 1 ha gruntu (dla gruntów gospodarstw rolnych) lub 346, 40 zł za 1 ha gruntu (dla pozostałych gruntów) - podkreśla.

Opr.Jas

Powiązane tematy

Komentarze