Informacje

SKOK-i – instytucje budowane przez Polaków z myślą o Polsce

Artykuł sponsorowany

  • Opublikowano: 1 lipca 2014, 09:46

  • 0
  • Powiększ tekst

Polska spółdzielczość finansowa ma długą i szczytną tradycję sięgającą końca XIX wieku. Zakładane przez patriotów i działaczy społecznych instytucje o charakterze wspólnotowym zmieniały wówczas oblicze rodzimej gospodarki.

Na gruncie kas spółdzielczych zakładanych przez dr. Franciszka Stefczyka, w nawiązaniu do ich misji, zrodziły się po 1989 roku współczesne Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe. W poszanowaniu wartości, którym hołdują, propagują one patriotyzm gospodarczy i działanie dla realizacji misji społecznej.

Promując wartości

SKOK-i jako instytucje od lat promujące idee oparte na kulturze chrześcijańskiej, były m.in. partnerem produkcji serialu „Metr od świętości”, opowiadającego historię życia i pontyfikatu Jana Pawła II widzianych oczami osobistego fotografa i przyjaciela Papieża Polaka, Arturo Mariego. Dzięki serialowi widzowie Telewizji Polskiej, która serial emitowała, poznali między innymi historię podsłuchu w apartamentach papieża, dramatycznej homilii Jana Pawła II podczas mszy w Nikaragui oraz zakład między Arturo Marim a Ojcem Świętym o wynik meczu Polska-Włochy.

Przy wsparciu spółdzielczych Kas ukazało się także niezwykłe wydanie Pisma Świętego, pobłogosławione przez Jana Pawła II i opatrzone jego komentarzami. Lektura Biblii stanowiła doskonały sposób na przygotowanie się do kanonizacji Ojca Świętego, która odbyła się w kwietniu br. Pismo Święte wzbogacono niezwykle szczegółowymi i już historycznymi rycinami jednego z najznakomitszych ilustratorów scen biblijnych, Gustave’a Doré.

Wzór dla świata

Z polskich wzorów czerpią nasi najbliżsi sąsiedzi. To polscy działacze spółdzielczy doradzali kolegom z Ukrainy czy Litwy, którzy z powodzeniem zakładali w swoich krajach unie kredytowe, odpowiedniki SKOK-ów.

Polskie rozwiązania z uznaniem przyjmowane są także na Wyspach Brytyjskich – niedawno tamtejszy nadzór finansowy wydał licencję na prowadzenie działalności przez Polish Credit Union in United Kingdom, polskiej unii kredytowej, która będzie służyć Polakom mieszkającym i pracującym na Wyspach.

SKOK-om ufa 92 procent członków kas

Z badania przeprowadzonego przez niezależny instytut Millward Brown wynika, że aż 92 proc. członków SKOK ufa Spółdzielczym Kasom Oszczędnościowo-Kredytowym. W badanej, reprezentatywnej próbie, zaufanie do SKOK-ów znacznie przewyższa zaufanie do instytucji komercyjnych.

Co szczególnie istotne, aż 91 procent członków SKOK potwierdza – kasy to instytucje „uczciwe”. Wskaźnik ten w przypadku podmiotów komercyjnych i banków spółdzielczych nie przekraczał 51 procent.

Badania zrealizowano w dniach 28 maja – 9 czerwca 2014 r. W ich trakcie przeprowadzono 608 wywiadów na ogólnopolskiej próbie członków SKOK reprezentatywnej pod względem płci, wieku, wykształcenia i klasy wielkości miejscowości.

Artykuł sponsorowany

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze