Informacje

Fot. Freeimages
Fot. Freeimages

Europejski Dzień bez Samochodu - w Polsce po raz trzynasty

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 września 2014, 15:40

  • 5
  • Powiększ tekst

W poniedziałek w wielu miastach Polski obchodzony będzie Europejski Dzień bez Samochodu. Tego dnia miasta chcą promować transport publiczny - w wielu z nich będzie można podróżować za darmo, okazując dowód rejestracyjny auta, które zostało w garażu lub na parkingu.

Europejski Dzień bez Samochodu jest kulminacją poprzedzającego go Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który został zainicjowany w 2002 roku przez Komisję Europejską. Od tego czasu jest on także obchodzony w Polsce. W wielu miastach organizowane są pikniki, konkursy i zabawy dla najmłodszych. Niektóre miasta europejskie zamykają swoje centra dla samochodów, proponując w zamian bezpłatną komunikację.

W naszym kraju bezpłatny transport w poniedziałek zaoferują m.in. stolica, Lublin, Poznań, Wrocław czy Szczecin.

Na przykład w Warszawie w ramach kampanii związanej z Dniem Bez Samochodu na tyłach wybranych autobusów oraz na tramwajach można zobaczyć reklamy przedstawiające "smutny" samochód, za którym unosi się potężna smuga dymu. "Smutek" samochodu wynika z tego, że "zdaje on sobie sprawę, iż przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza" - wyjaśnia Zarząd Transportu Miejskiego w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej.

ZTM zachęca w ten sposób, by 22 września zmotoryzowani zostawili swoje "cztery kółka" w garażach lub na parkingach i przesiedli się do komunikacji miejskiej. Tego dnia, zgodnie z obowiązującą uchwałą Rady Warszawy, będzie ona bezpłatna. Bez biletu będzie można podróżować nie tylko autobusami, tramwajami, metrem i pociągami SKM, ale również pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej na obszarze obowiązywania Wspólnego Biletu.

W Lublinie za darmo komunikacją miejską będą mogli jeździć właściciele oraz współwłaściciele samochodów osobowych. Lubelski ZTM informuje, że chodzi również o tych, którzy auta leasingują lub korzystają z samochodów służbowych.

"Warunkiem jest okazanie podczas podróży ważnego dowodu rejestracyjnego. Dodatkowo z bezpłatnych przejazdów będą mogły skorzystać osoby podróżujące wspólnie z osobami posiadającymi dowód rejestracyjny" - wyjaśniono.

Ci, którzy skorzystają z darmowego przejazdu, dostaną naklejki promujące korzystanie z komunikacji miejskiej.

Poznań, oprócz bezpłatnych przejazdów, zaoferuje też darmowe wypożyczanie Poznańskiego Roweru Miejskiego osobom, które będą miały przy sobie ważny dowód rejestracyjny na samochód, niezależnie od miejsca jego rejestracji.

"Wszystkie osoby, które zarejestrowały się w systemie PRM i posiadają aktywne konto użytkownika 22 września będą mogły jeździć na rowerach miejskich za darmo. Przypominamy, że konto PRM jest aktywne, gdy znajduje się na nim minimum 10 zł. Maksymalny czas jednostkowego wypożyczenia roweru PRM to 12 godzin" - podał poznański ZTM.

Darmową jazdę komunikacją miejską zapowiada też Szczecin, a Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu zaklei tego dnia kasowniki w autobusach i tramwajach.

Idea Europejskiego Dnia bez Samochodu zrodziła się w 1998 r. we Francji, kiedy to po raz pierwszy obchodzono dzień pod hasłem "W moim mieście bez samochodu". Od tego czasu taka akcja organizowana jest co roku we wrześniu, by zachęcać miasta do zamykania ulic dla samochodów na jeden dzień.

Powodzenie inicjatywy Dnia Bez Samochodu doprowadziło do ustanowienia w 2002 r. Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. To coroczna kampania organizowana przy wsparciu Komisji Europejskiej. Ma na celu zachęcenie władz lokalnych do wprowadzania i promowania transportu publicznego czy rowerowego oraz ma przekonać mieszkańców do wypróbowania innych środków transportu niż własny samochód.

(PAP), on

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze