Informacje

Polacy z Kazachstanu chcą uczyć się w Polsce. Ale nie mogą

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 lipca 2015, 14:22

  • 8
  • Powiększ tekst

Gdy w naszym kraju toczy się debata na temat przyjęcia islamskich imigrantów z Afryki na pomoc oczekują Polacy - potomkowie tych wywiezionych na roboty do Kazachstanu przez ZSRR. Teraz jest szansa na sprowadzenie ich do Polski i zapewnienie godziwej edukacji. Jest tylko jeden problem.

Co wspólnego ma jeden pusty przelot samolotu rządowego z cateringiem na pokładzie, i dwumiesięczne całodobowe wyżywienie ponad stu młodych Polaków z Kresów? Oba działania to koszt około stu tysięcy złotych.

Sprawą zajmuje się dyrektor szkoły dla Polaków ze wschodu - pani Ewa Pietrykiewicz. Jak sama mówi - osoba, które życie poświęciła Polakom ze wschodu.

Niebawem będziemy obchodzili 25-lecie działalności polonijnej, z których najcięższe były ostatnie trzy. Wówczas bowiem nastąpiły zmiany w finansowaniu przez państwo takich instytucji jak nasza. Okazało się wtedy, że z dnia na dzień brakuje nam prawie 80% pieniędzy na bieżącą działalność! Gdyby nie akcja WitajcieWDomu.pl i Państwu – ludziom dobrej woli z całej Polski i ze świata, którzy się w nią zaangażowali – nasze liceum zakończyłoby swoje istnienie bardzo gwałtownie. To dzięki setkom ludzi dobrej woli nie tylko przetrwaliśmy, ale i zwiększyliśmy liczbę uczniów! Po wybuchu kryzysu na Ukrainie, mimo niewystarczających środków otrzymywanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych na tych uczniów, którzy uczą się u nas od dawna, przygarnęliśmy 50 młodych Rodaków z terenów ogarniętych wojną. Jestem przekonana, że dla tych młodych ludzi Polska to miejsce, które im się należy. Są naszymi Rodakami! Stąd tak mocno wierzymy w naszą misję.

Obecnie szkoła natrafiła na pewne problemy.

W trakcie ostatniego roku szkolnego dzięki akcji WitajcieWDomu.pl zebraliśmy 283 507,66 zł na posiłki dla uczniów. Było to konieczne, ponieważ dotacja z MSZ pokrywa tylko 1,5 miesiąca funkcjonowania cateringu, a pozostałe 8,5 miesiąca pomagają sfinansować nasi Darczyńcy. Jest to konieczne, bo od kilku lat nie możemy się doprosić u warszawskich urzędników lokalu, w którym moglibyśmy mieć własną stołówkę, co kolosalnie obniży koszty. Tylko dzięki Państwu szczęśliwie udało nam się zakończyć rok szkolny, a nasi uczniowie nie chodzili głodni. Jednak końcem lipca mija termin opłacenia faktur za całodobowe wyżywienie naszych uczniów. Ich koszt to kwota 91 548 złotych. Dlatego dziś jestem zmuszona zwrócić się do Państwa o pomoc w pokryciu kosztów wyżywienia naszych uczniów. Wsparcie akcji WitajcieWDomu.pl – która do tej pory co roku ratowała nas w takich sytuacjach – to nie tylko możliwość odmienienia losu młodych Polaków pochodzących z Kresów Wschodnich, ale także poważny wkład w proces ich powrotu na stałe do Ojczyzny i umacnianie polskości w ich obecnych rodzinnych stronach.

Ile potrzebują Polacy ze wschodu by móc kontynuować edukację?

Każdego z Państwa proszę dziś o 36,75 zł albo wielokrotność. To kwota pozwalająca na wydanie średnio 5 posiłków dla jednego ucznia. Nie tylko wierzę, ale po prostu wiem, że ta kwota wpłacona przez wiele życzliwych nam osób szybko da sumę, która pozwoli nam patrzeć z optymizmem w przyszłość, a pracownikom firmy cateringowej, którzy ofiarnie pracują dla naszych uczniów, choć chwilę odpocząć w wakacje. Chcemy w dalszym ciągu rozwijać szkołę, przyjmować kolejnych uczniów w nasze progi by mogli odkrywać swoją polskość i dumę z mieszkania w kraju swoich przodków.

Jak można pomóc?

Fundacja Dla Polonii

ul. Wałuszewska 48

03-005 Warszawa

86 1240 6175 1111 0010 4598 7860

tytułem: Darowizna na kształcenie i wyżywienie uczniów – akcja Taka Sytuacja

Ewentualnie - online:

http://witajciewdomu.pl/takasytuacja/

Chyba warto pomagać Polakom pragnącym żyć i uczyć się w ojczyźnie. Zwłaszcza, że taka pomoc jest tańsza niż przelot jednego samolotu Ewy Kopacz. Zachęcamy do wspierania.

Ewa Pietrykiewicz

Powiązane tematy

Komentarze