Informacje

Przewodniczący PKW Wojciech Hemerliński ogłasza ostateczne wyniki wyborów, fot. PAP / Radek Pietruszka
Przewodniczący PKW Wojciech Hemerliński ogłasza ostateczne wyniki wyborów, fot. PAP / Radek Pietruszka

WYBORY 2015: Prawo i Sprawiedliwość wygrywa, lewica i KORWiN za burtą

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 października 2015, 21:45

    Aktualizacja: 26 października 2015, 22:58

  • 7
  • Powiększ tekst

Państwowa Komisja Wyborcza podała ostateczne wyniki wyborów. NOWY SEJM: PiS prawdopodobnie rządzi samodzielnie, PO, Kukiz'15, Nowoczesna i PSL. Lewica i KORWiN za burtą NOWY SENAT: PiS ma ponad 60 proc. foteli. Frekwencja w wyborach – 51 proc.

PiS uzyskał 37,58 proc. głosów, PO - 24,09 proc. Próg 5 proc. poparcia przekroczyły i miejsca w Sejmie uzyskały także Kukiz'15 - 8,81 proc. poparcia, Nowoczesna - 7,6 proc. i PSL - 5,13 proc. Do Sejmu nie wejdzie Zjednoczona Lewica, którą poparło 7,55 proc. głosujących, ale ponieważ była to koalicja partii, próg wynosił w tym przypadku 8 proc. Za burtą Sejmu znalazł się też KORWiN - 4,76 proc. oraz lewicowa partia "Razem" - 3,62 proc.

Podział na mandaty PKW ma podać we wtorek po południu. Nieoficjalne szacunki mówią o tym, że PiS może liczyć na 235 mandatów, a więc będzie mógł samodzielnie sformować rząd, bo potrzebna wiekszosć to minimum 232 mandaty.

Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że będzie działał zgodnie z zapisami konstytucji i ustaw oraz obyczajem parlamentarnym. Przypomniał, że do tej pory to ugrupowanie, które wygrało wybory, wskazywało kandydata na premiera.

W PiS decyzje o składzie rządu zapadną po ogłoszeniu oficjalnych wyników. Według nieoficjalnych informacji koordynatorem służb specjalnych ma zostać były szef CBA Mariusz Kamiński. Wśród nazwisk ministrów wymienia się: Piotra Naimskiego (nowy resort energetyki), Andrzeja Adamczyka (infrastruktura) i Marka Gróbarczyka (gospodarka morska), a jak wcześniej zapowiadano szefem MON ma zostać Jarosław Gowin, lider Polski Razem.

W partii trwa dyskusja m.in. o ministrze spraw zagranicznych, ministrze sprawiedliwości i szefie mającego powstać resortu gospodarki i rozwoju. Po ogłoszeniu wyników zbierze się wąskie kierownictwo partii, a potem najprawdopodobniej komitet polityczny PiS. Zdecydować mają ustalenia prezesa Jarosława Kaczyńskiego z kandydatką na premiera Beatą Szydło.

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło większość w Senacie. I tak na 96 wyłonionych już miejsc w Senacie kandydaci PiS lub popierani przez tę partię zdobyli co najmniej 61 mandatów - wynika z obliczeń PAP na podstawie danych okręgowych komisji wyborczych. Kandydaci PO lub przez nią popierani zdobyli minimum 34 mandatów. Pięć pozostałych mandatów uzyskali Józef Zając z PSL, Lidia Staroń, która jako kandydatka niezależna pokonała konkurentów z PiS i PO, Marek Borowski, startujący z własnego komitetu w Warszawie, Jarosław Obremski - niezależny senator z Wrocławia i jeden startujący, jako niezależny, ale wspierany przez PiS Grzegorz Bierecki.

Sek, PAP

Informacje, komentarze, opinie, prognozy wokół wyników wyborów czytaj tutaj:

WYBORY 2015: PiS wygrał w Warszawie

PiS wygrywał wszędzie i wśród wszystkich - jak głosowali Polacy 25 października

Tusk zaprasza nowego premiera do Brukseli, czyli jak wyniki polskich wyborów widzi zagranica

Kaczyński, Szydło, Kopacz i inni liderzy powiedzieli po ogłoszeniu wyników wyborów

Ekipa Ewy Kopacz najwyżej do 24 listopada. Jak będzie powstawał nowy rząd

Powiązane tematy

Komentarze