Informacje

fot. www.freeimages.com/piovasco
fot. www.freeimages.com/piovasco

Raport PwC i BŚ: Polski system podatkowy nieco mniej skomplikowany – duży awans w rankingu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 listopada 2015, 22:01

  • 0
  • Powiększ tekst

Polska pod względem skomplikowania systemu podatkowego zajmuje obecnie 58. miejsce na świecie, co oznacza awans o 29 pozycji w porównaniu z zestawieniem z zeszłego roku - wynika z raportu "Paying Taxes 2016" , przygotowanego przez firmę doradczą PwC i Grupę Banku Światowego. Na pierwszym miejscu rankingu, który został opublikowany w czwartek, uplasował się Katar, co oznacza, że ma najmniej skomplikowany system podatkowy. Na ostatnim 189. miejscu jest Boliwia

Z raportu wynika, że przeciętnie polski przedsiębiorca dokonuje obecnie 7 płatności podatku w ciągu roku (w poprzedniej edycji raportu 18), poświęcając na to 271 godzin rocznie (poprzednio 286). Natomiast całkowita stopa podatkowa dla Polski wynosi 40,3 proc. (w ubiegłorocznym badaniu wskaźnik ten plasował się na poziomie 40,1 proc.) - donosi raport.

Na tle danych dla wszystkich krajów Unii Europejskiej Polska wypada stosunkowo dobrze z liczbą rocznych płatności (średnia dla UE i EFTA to 11,5) oraz całkowitą stopą podatkową (w UE i EFTA 40,6 proc.) - głosi raport. Zdecydowanie słabiej wygląda jednak porównanie liczby godzin spędzonych na sprawach podatkowych - średnia dla krajów UE i EFTA to 173 godziny - informuje.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że od momentu prowadzenia raportu "Paying Taxes", czyli od 2004 roku, polski system podatkowy sukcesywnie poprawia swoją pozycję w tym zestawieniu.

W dużej mierze, zaznaczają, wiąże się to z obecnością Polski w Unii Europejskiej i koniecznością dostosowania prawa podatkowego do norm unijnych. Korzystając z najlepszych rozwiązań dostępnych w innych krajach UE powoli pokonujemy dystans dzielący nas od krajów zachodnich, ułatwiając przedsiębiorcom załatwienie spraw podatkowych.

Partner zarządzający z PwC Tomasz Barańczyk podkreślił, że mamy do czynienia z kolejnym rokiem, w którym Polska dość istotnie awansowała, bowiem poprawiła swoją pozycję o 29 miejsc i nie jest to pierwszy awans bowiem w 2013 r. zajmowaliśmy 113 pozycje w rankingu. "Progres, to efekt zmian o charakterze systemowym, jeśli chodzi o polski system podatkowy" - ocenił. Zaznaczył, że otwarte pozostaje pytanie, jak zapowiadane przez nowy rząd zmiany dotyczące uszczelnienia systemu podatkowego wpłyną na przyszłą pozycję Polski w rankingu.

Dyrektor w Grupie Banku Światowego Augusto Lopez-Claros zwrócił uwagę, że kraje o prostszych systemach podatkowych cieszą się niższym indeksem korupcji, a jednocześnie łatwość płacenia podatków wpływa na mniejszą liczbę nieprawidłowości z tym związanych. "Opodatkowanie ma duże znaczenie z punktu widzenia konkurencyjności, efektywności i wydajności gospodarki" - powiedział Lopes-Claros. Według niego wyzwaniem jest stworzenie systemu, który z jednej strony poprzez dociążenie podatkami zapewnia duże dochody państwu, ale z drugiej strony nie zniechęca firm do płacenia podatków.

"Generalnie Polska dokonała ogromnego postępu w ostatnim dziesięcioleciu i mamy nadzieję, że będzie doganiać najlepsze kraje w OECD" - powiedział. Zaznaczył, że zwłaszcza jeśli chodzi o liczbę godzin, które w firmach trzeba poświęcić na rozliczenia podatkowe, jesteśmy daleko w tyle za średnią dla OECD i UE" - mówił.

Obecny podczas prezentacji raportu były minister finansów w rządzie Ewy Kopacz Mateusz Szczurek ocenił, że wyniki raportu i miejsce Polski w nim są budujące.

"Przede wszystkim dlatego, że łatwości płacenia podatku bierze się ze zbiegu trzech obszarów, które są po pierwsze bardzo trudne w zarządzaniu, ale także dlatego, ze zawarte są w nich wewnętrzne sprzeczności co do priorytetów. Bywa tak, że łatwość płacenia podatków poświęca się dla jakiegoś innego, też ważnego celu i odwrotnie" - powiedział.

Do obszarów tych zaliczył administrację podatkową, prawo podatkowe i konstrukcję systemu podatkowego - jakie podatki płacimy, czy je płacimy, w jakiej wysokości i w jakim celu.

Szczurek zwrócił uwagę na trudny do rozwiązania konflikt między przyjaznością prawa podatkowego i szczelnością systemu. Według niego elementem, który może pogodzić te dwa czynniki jest kapitał społeczny, "chęć płacenia podatków, wewnętrzne poczucie nieprawidłowości, że źle czynię nie płacąc podatków". Wskazał, że w tym wypadku ważna jest "praca u podstaw".

Były minister zauważył ponadto, że priorytety - łatwość płacenia podatków, szczelność systemu - zmieniają się.

"Ze swojej strony mogę tylko życzyć, aby ta zmiana priorytetów, jakkolwiek ona by nie była rewolucyjna, żeby nie pociągała za sobą zbyt wielu strat po stronie wolności gospodarczej, czy też łatwości prowadzenia działalności gospodarczej. Jakieś straty będą, to nie ulega wątpliwości, ale moim zdaniem nie muszą być duże" - powiedział. "W Ministerstwie Finansów zawsze byliśmy orędownikami właściwego wyważania tych różnych sprzecznych czasami priorytetów" - dodał.

Raport Paying Taxes opracowywany corocznie przez firmę doradczą PwC i Bank Światowy pokazuje stopień skomplikowania systemów podatkowych w 189 krajach na świecie. Dodatkowo, opisuje działania administracji podatkowej, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom podatników i mogą stymulować gospodarkę poprzez znoszenie barier administracyjnych.

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze