Informacje

Test robota w fabryce Skoda Auto, fot. materiały prasowe
Test robota w fabryce Skoda Auto, fot. materiały prasowe

Produkcja przyszłości już dziś

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 grudnia 2015, 07:11

    Aktualizacja: 6 grudnia 2015, 07:13

  • 0
  • Powiększ tekst

Świat, w którym roboty pracują ręka w rękę z ludźmi. Świat, w którym bezzałogowe drony dostarczają poszczególne elementy ponad półkami magazynowymi, a specjalna aplikacja symuluje proces produkcyjny, by wykryć nawet najmniejszy niedobór przed uruchomieniem właściwej produkcji... Czy to nie brzmi jak bajka o odległej przyszłości? Już nie, taki świat powoli staje się to rzeczywistością.

Jak informuje czeska firma Škoda Auto (grupa VW) w fabrykach produkujących od 150 lat samochody, silniki i skrzynie biegów w miastach Mlada Boleslav, Kvasiny i Vrchlabí już zostały wprowadzone lub są testowane rozmaite najnowocześniejsze rozwiązania, które przede wszystkim usprawniają procesy produkcyjne, a także ułatwiają pracę ludziom. Oto niektóre z nich.

Inteligentne okulary

Przy ich pomocy możliwe jest wyświetlanie danych bez użycia rąk. Przykładowo, użytkownik takich okularów może wyświetlić właściwą procedurę podczas montażu komponentów lub sprawdzić czy wybrano właściwy komponent. Inteligentne okulary mogą być łączone z innymi systemami wsparcia logistyki, takimi jak Pick-by-Vision.

tytuł

Inny rodzaj inteligentnych okularów oferuje to, co znamy pod terminem rozszerzonej rzeczywistości - środowisko, w którym świat cyfrowy spotyka się z rzeczywistym. Okulary prezentują dane na przezroczystej warstwie przed okiem, co sprawia, że możliwe jest zobaczenie elektronicznego obrazu (obiektu 3D) w „naturalnym" środowisku.

Tomografia komputerowa

Urządzenia rozpoznają wady wewnątrz produktów w nieingerencyjny sposób (komponenty nie są niszczone, są w pełni użyteczne po badaniu). Element do pomiaru jest umieszczany na stole obrotowym i poddawany działaniu promieniowania rentgenowskiego. Tworzony jest obraz 2D. Następnie wysokowydajny komputer tworzy obraz 3D. Rozmiar sprawdzanego komponentu jest ograniczony do 50 cm średnicy i 100 cm wysokości.

Symulacje ergonomii

Tzw. ergonomiczne symulacje umożliwiają szybkie sprawdzenie, czy pasażerowie samochodu siedzą w nim wygodnie, mają dobrą widoczność, a systemy pokładowe są intuicyjne i łatwe do opanowania. Symulacje komputerowe z udziałem wirtualnych pasażerów są używane także do ustawiania wielu istotnych parametrów związanych z aerodynamiką, oświetleniem, testami zderzeniowymi, właściwościami jazdy, cyklem życia komponentów czy testów zderzeniowych. Celem wirtualnych testów jest potwierdzenie określonych właściwości wymaganych dla nowo opracowywanych pojazdów, będących wciąż na wczesnych etapach procesu rozwoju, przed powstaniem pierwszych prototypów.

Współpracujące roboty

tytuł

Współpraca na linii człowiek-robot to przyszłość przemysłu. Roboty otrzymają znacznie ważniejsze role niż dotychczas. Są coraz „mądrzejsze”, jednak bezpieczeństwo jest najważniejsze, więc bezpośrednia współpraca ludzi z robotami nie jest jeszcze możliwa - w niedalekiej przyszłości zapewne ulegnie to zmianie.

Druk 3D

Ta technologia robi piorunującą karierę. Coraz więcej różnych elementów (np. przyrządów czy narzędzi) jest „drukowanych". Druk 3D szybko staje się rywalem dla produkcji konwencjonalnej pod względem szybkości, elastyczności i jakości. Škoda dysponuje urządzeniem Fortus 400mc, zaprojektowanym, aby drukować obiekty z różnych rodzajów materiału, o wymiarach nie przekraczających 405 x 355 x 406 mm.

Bezzałogowe drony

Bezzałogowe statki latające stały się codziennością. Największą korzyścią ich używania jest kontrola trudno dostępnych miejsc oraz dużych obszarów z lotu ptaka. Z punktu widzenia procesu produkcji ich obecność może mieć różne zastosowania.

tytuł

W magazynie drony wyposażone w kamery mogą bez trudu dotrzeć do wysoko składowanych części, by sczytać ich kody kreskowe. Jeszcze bardziej zaawansowane ich zastosowanie obejmuje nawet przenoszenie lekkich przedmiotów.

Na podstawie materiałów prasowych i zdjęć Škoda Auto oprac. Sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze