Informacje

Kompleks dworcowo-usługowy w Sopocie, fot. ppp.gov.pl
Kompleks dworcowo-usługowy w Sopocie, fot. ppp.gov.pl

PKP zmienia centrum Sopotu. Rusza kompleks handlowo-usługowy na terenach przydworcowych

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 18 grudnia 2015, 12:59

  • 0
  • Powiększ tekst

W piątek ruszyło Sopot Centrum, czyli kompleks dworcowo-handlowo-usługowy w centrum miasta. Dworzec i przyległe tereny zostały przebudowywane w ramach formuły partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto i PKP SA przekazały działki, a inwestycję sfinansował i zrealizował inwestor prywatny. Na zrewitalizowanych terenach przydworcowych o powierzchni ok. 1,7 ha będzie działać dworzec PKP, mediateka i hotel.

Nowoczesne centrum obsługi pasażera PKP (kasy, przechowalnia bagażu na powierzchni ok. 500 m kw. ) będzie mogło obsłużyć ok. 5,8 tys. osób w ciągu doby. W kompleksie docelowo ma powstać ok. 40 sklepów oraz lokali usługowych i gastronomicznych. Oprócz dworca, w piątek została oddana do użytku tylko część placówek znajdujących się w kompleksie. Wszystkie mają być udostępnione klientom na początku przyszłego roku. Także w 2016 roku mają być oddane do użytku hotel i biura.

W sobotę ma być oficjalnie otwarta "Sopoteka" czyli galeria kultury miejskiej, w której znajdą się: zbiory klasyczne, zbiory cyfrowo-multimedialne, bazy danych, filmy, audiobooki, e-booki, gry i e-galerie.

"W wyniku inwestycji powstała nie tylko infrastruktura dworcowa, ale także nowa przestrzeń publiczna z terenami zielonymi, lokalami handlowo-usługowymi, biurami oraz układem drogowym i miejscami postojowymi" - przekonuje Anna Dyksińska z sopockiego urzędu miasta.

Dworzec i przyległe tereny zostały przebudowywane w ramach formuły partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto i kolej przekazały działki, a inwestycję sfinansował i zrealizował inwestor prywatny: Bałtycka Grupa Inwestycyjna SA. Koszt przedsięwziecia to ponad 100 mln zł, z czego 42 mln zł stanowi kredyt z unijnego funduszu Jessica.

"Nowy dworzec w Sopocie to jedna z największych inwestycji, w które zaangażowała się PKP S.A. w województwie pomorskim, ale nie jedyna" - mówi Grzegorz Tomaszewski, dyrektor zarządzający ds. nieruchomości w PKP S.A.

Ujawnił, że w przyszłym roku spółka planuje rozpocząć gruntowną modernizację dworca Gdańsk Główny. W Gdańsku PKP jest też partnerem Miasta przy realizacji Forum Gdańsk, centrum handlowo-usługowego w centrum miasta, które powstaje na terenach miejskich i kolejowych.

PAP, sek

O innych inwestycjach infrastrukturalnych PKP czytaj tutaj:

Inwestycja-gigant. PKP PLK za 1,5 mld zł przebuduje w centrum Krakowa tory, cztery kluczowe dworce i mosty na Wiśle

Powiązane tematy

Komentarze