Informacje

fot. Uniwersytet Southampton
fot. Uniwersytet Southampton

Szklany dysk najnowocześniejszą technologią przechowywania danych na świecie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 17 lutego 2016, 13:58

  • 7
  • Powiększ tekst

Przechowywanie dużych ilości danych może być teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek - uczeni z Wielkiej Brytanii opracowali metodę składowania danych w niewielkim kawałku szkła.

Projekt przypomina kryształy pamięci z filmu "Superman". O ile jednak kryształy były dość pokaźnych rozmiarów, o tyle w przypadku wynalazku Brytyjczyków mamy do czynienia z małym, cienkim kawałkiem szkła, które mieści się w zamkniętej dłoni.

Zastosowana technologia pozwala na przechowywanie danych bezpiecznie przez miliardy lat. Szklane "dyski" są wynalazkiem uczonych z Uniwersytetu Southampton.

Na dyskach zapisano dotychczas kilkanaście dokumentów, w tym chociażby Pismo Święte, Deklarację Praw Człowieka lub amerykańską Deklarację Niepodległości.

tytuł

Dysk z pełną treścią Deklaracji Praw Człowieka, fot. Uniwersytet Southampton

Jeden z autorów nowoczesnej technologii - prof. Peter Kazansky - uważa, że pomoże ona w przetrwaniu dorobku naszej cywilizacji:

Ta technologia pozwala na przechowanie dowodów na istnienie naszej cywilizacji, gdyby ludzkość przestała istnieć. To sprawi, że nie zostaniemy zapomniani.

Każdy dysk jest w stanie przechować 360 terabajtów - tyle co 22500 standardowych iPhonów.

Dane na dyskach zapisuje się za pomocą laserowego grawerunku. Uczeni na razie zaprezentowali swój wynalazek na międzynarodowej konferencji w San Francisco. Jej twórcy poszukują obecnie partnerów przemysłowych, którzy pomogą w rozwijaniu i komercjalizacji dysków.

CNN Money/ University of Southampton/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze