Informacje

Urzędnicy badają skalę zniszczeń w miejscowości Mashiki w prefekturze Kumamoto, fot. PAP/EPA/EVERETT KENNEDY BROWN
Urzędnicy badają skalę zniszczeń w miejscowości Mashiki w prefekturze Kumamoto, fot. PAP/EPA/EVERETT KENNEDY BROWN

Trzęsienie ziemi w Japonii: Honda, Toyota, Nissan i Sony mają przerwy w produkcji

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 18 kwietnia 2016, 15:52

  • 0
  • Powiększ tekst

Seria trzęsień ziemi, jaka w ostatnich dniach miała miejsce w Japonii, nie pozostała bez wpływu na gospodarkę tego kraju. Ucierpiał jeden z najbardziej znanych, japońskich koncernów - Toyota. Ale nie tylko on.

Toyota jest największym producentem samochodów na świecie, jednak teraz, wskutek trzęsień ziemi, koncern zaczął mieć problemy. Z powodu licznych uszkodzeń fabryk, kilka linii produkcyjnych marki zostało zamkniętych.

Także i Honda musiała zamknąć swoją linię produkcyjną motocykli w miejscowości Kumamoto - to właśnie tam miało miejsce najsilniejsze trzęsienie ziemi. Także dwie fabryki Nissana wstrzymały produkcję, jednak na krótko i władze firmy przyznały, że dziś produkcja ruszy na nowo, choć trudno oszacować, kiedy będzie można powrócić do pełnej pracy.

We wspomnianym mieście Kumamoto swoje fabryki miało też Sony i podobnie jak Toyota - firma wstrzymała w nich produkcję.

Oczywiście wspomniane firmy nie posiadają swoich fabryk jedynie w Japonii, lecz uszkodzenia zakładów na terenie Kraju Kwitnącej Wiśni z pewnością mogą wpłynąć na wyniki firm.

Z kolei poważne straty finansowe już notują japońscy właściciele hoteli i ośrodków wypoczynkowych. Tak jest chociażby w miejscowości Mashiki, która słynie w Japonii z drewnianej zabudowy, a obecnie straszliwie spustoszonej przez trzęsienie ziemi. Prowadzący tam drobne przedsiębiorstwa mają poważne kłopoty finansowe, jednak japoński rząd obiecał pomoc.

Na prowincję i do poszkodowanych miast wysłano już Japońskie Siły Samoobrony (odpowiednik armii) w liczbie 25 tysięcy żołnierzy.

CNN Hong Kong/ CNN Money/ www.jma.go.jp/ as/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze