Informacje

Fot. sxc.hu
Fot. sxc.hu

Dzieci marsz do żłobka

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 1 marca 2013
  • 16:36
  • 1
  • Tagi: ludzie minister pracy i polityki społecznej Program Maluch ustawa żłobkowa żłobek
  • Powiększ tekst

Minister pracy i polityki społecznej chce by do 2020 roku jedna trzecia dzieci do lat trzech była objęta opieką w żłobkach.

Do tworzenia nowych placówek mają zachęcić zmienione zasady przyznawania dotacji - do 80  proc. kosztów inwestycji ponosiłby budżet państwa - mówił minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Rządowy program Maluch, którego celem jest wspieranie gmin w tworzeniu miejsc opieki dla dziećmi do trzech lat, został uruchomiony w 2011 r. Ma formę konkursu, w którym samorządy mogą się ubiegać o pieniądze na budowę nowych placówek, jak i na adaptację pomieszczeń na żłobki. 50 proc. kosztów ponosi państwo, a 50 proc. samorząd. Jeżeli w grupie są dzieci niepełnosprawne wkład z budżetu państwa wynosi 70 proc.

"Jest już w Sejmie ustawa, która nałoży na budżet państwa odpowiedzialność w 80 proc. za finansowanie tego typu inwestycji. Myślę, że to zmiana bardzo potrzebna samorządom, które w czasach spowolnienia gospodarczego, w moim poczuciu muszą, być przez budżet państwa  wspierane" – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Nowelizacja ustawy zakłada, że opiekunów dziennych będą mogły zatrudniać nie tylko, jak dotąd samorządy, ale też przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe. Wprowadza ona także  możliwość otrzymywania dofinansowania z budżetu gminy na każde dziecko pozostające pod opieką dziennego opiekuna. Zmiany mają sprawić, że ta forma opieki i zatrudnienia stanie  się bardziej atrakcyjna.

Minister mówił, że na program Maluch w 2011 r. wydano ok. 18 mln zł, w 2012 niemal 100 mln zł(z czego część została wydana nie tylko na utworzenie, ale też na utrzymanie miejsc opieki dla dzieci). W 2013 r. ministerstwo chce przeznaczyć na ten program 90 mln zł i 10  mln zł na realizacje programu Niania. Obecnie w całej Polsce zarejestrowanych jest 10 tys. niań.

Według Kosiniaka-Kamysza dzięki wsparciu finansowemu w latach 2011-2012 udało się stworzyć  ok. 7 tys. nowych miejsc w żłobkach, w tym roku ma to być ok. 8 tys. miejsc. Oprócz tego na działalność żłobków i klubów dziecięcych wydawane są środki z programu UE "Kapitał ludzki"  - w zeszłym roku było to 150 mln zł, w tym ma to być 100 mln zł.

Źródło: PAP/opr. Jas

Komentarze