Informacje

Wizualizacja powstańczej kotwicy na elewacji siedziby PZU przy al. Jana Pawła II 24 w Warszawie, która rozbłyśnie wieczorem 1 sierpnia, fot. materiały prasowe PZU
Wizualizacja powstańczej kotwicy na elewacji siedziby PZU przy al. Jana Pawła II 24 w Warszawie, która rozbłyśnie wieczorem 1 sierpnia, fot. materiały prasowe PZU

PZU ku pamięci Powstańców Warszawskich

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 sierpnia 2016, 15:24

  • 0
  • Powiększ tekst

1 sierpnia, na elewacji siedziby PZU przy al. Jana Pawła II 24 w Warszawie rozbłyśnie powstańcza kotwica. To symboliczne oddanie hołdu i pamięci Powstańcom w ramach obchodów 72. rocznicy Powstania Warszawskiego. Znak ułożony z zapalonych okien biurowca będzie świecił każdej nocy przez tydzień, do 7 sierpnia włącznie. To jednak nie wszystko

Inicjatywa wiąże się z objęciem przez PZU mecenatu nad obchodami rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Ubezpieczyciel zaprasza na wydarzenia przypominające bohaterskie walki w 1944 roku, które ma zaszczyt wspierać. Zainauguruje je „Koncert Godzina W”, który odbędzie się 1 sierpnia o godz. 16 w Teatrze Kamienica.

Tego samego dnia, o godz. 20 na Placu Piłsudskiego każdy warszawiak będzie mógł przyjść i wspólnie zaśpiewać powstańcze (nie)zakazane piosenki na specjalnej uroczystości. A o północy w Muzeum Powstania Warszawskiego, którego PZU także jest mecenasem, odbędzie się uroczysta premiera sztuki „Gdzie ty idziesz dziewczynko”, w reżyserii Agnieszki Glińskiej. To spektakl pokazujący Powstanie okiem kobiet. Wykorzystano w nim poezję Anny Świrszczyńskiej i wspomnienia uczestniczek walk. Przedstawienie będzie wystawiane trzy razy każdego wieczora, do piątku włącznie.

W piątek, 5 sierpnia o godz. 19 każdy będzie mógł uczestniczyć w Marszu Pamięci – uroczystym przejściu od Skweru Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności w kierunku cmentarza Powstańców Warszawskich. Marsz przejdzie ulicami Woli m. in. Parkiem Powstańców Warszawy. W nim, po drodze, uczestnicy będą mogli obejrzeć wystawę „Zachowajmy ich w pamięci”. Tam też Marsz zwieńczy zapalenie zniczy.

Natomiast w sobotę, 6 sierpnia, odbędzie się 10. edycja fotograficznej gry miejskiej Twoja Klisza z Powstania „POZA KADREM”. Gra obejmie rejon Śródmieścia-Południe. Większość punktów zostanie zlokalizowanych w oryginalnych miejscach wydarzeń z sierpnia i września 1944 roku.

Cykl wydarzeń związanych z obchodami rocznicy Powstania zamknie Masa Powstańcza 2016. W sobotę o godz. 17 rowerzyści przejadę wspólnie szlakiem Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Na 17-kilometrowej trasie uczestnicy odwiedzą miejsca, w których legendarny kurier z Warszawy współpracował z Biurem Informacji i Propagandy. Masa wystartuje spod Muzeum Powstania Warszawskiego.

Oprócz uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych PZU zachęca do pobrania aplikacji „Pamięć Miasta”, którą stworzenie wsparło finansowo. Dostarcza ona cennych informacji o walkach latem i jesienią 1944 roku. Zawiera cyfrowy zbiór ponad 300 miejsc pamięci Powstania Warszawskiego, wraz z krótkimi audiodeskrypcjami i archiwalnymi zdjęciami. Fotografie, które oznaczają miejsca na mapie pochodzą z Fototeki Muzeum Powstania Warszawskiego.

Powiązane tematy

Komentarze