Informacje

Fot. Freeimages/Ear_Candy
Fot. Freeimages/Ear_Candy

Polski badacz algorytmów otrzymał prestiżowy grant ERC

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 22 sierpnia 2016, 15:36

  • 0
  • Powiększ tekst

Dr Marcin Pilipczuk z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał prestiżowy Starting Grant - Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Za ponad 1,2 mln euro będzie badał własności algorytmów - poinformował w poniedziałek Uniwersytet Warszawski.

Badania dr Marcina Pilipczuka - nagrodzone przez Europejską Radę ds. Badań (European Research Council - ERC) - mają charakter teoretyczny. Zespół kierowany przez nagrodzonego badacza - za ponad 1,2 mln euro - będzie dowodził własności abstrakcyjnych modeli matematycznych, a potem wykorzystywał je w obliczeniach. Jak informuje Uniwersytet Warszawski, przy przedsięwzięciu w ciągu pięciu lat będzie pracowało m.in. kilku doktorantów.

Algorytm to rodzaj wzoru matematycznego, który można przełożyć na program komputerowy. "Planowane badania są z pogranicza matematyki dyskretnej i informatyki teoretycznej. Będziemy badać matematyczne własności sieci komputerowych, drogowych itd. pod kątem zastosowań algorytmicznych, czyli do opracowania szybszych i wydajniejszych programów rozwiązujących m.in. problemy, które można określić mianem problemów spójności (np. najmniejsza podsieć łącząca wybrane komputery w dużej sieci komputerowej)" - tłumaczy dr Marcin Pilipczuk.

Dr Pilipczuk od lat jest związany z Uniwersytetem Warszawskim. Ukończył Jednoczesne Studia Informatyczno-Matematyczne na UW. W 2007 r. zajął I miejsce w Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM International Collegiate Programming Contest) w Tokio. W jego drużynie był wówczas Marek Cygan, który w 2015 roku również otrzymał Starting Grant ERC.

Laureat otrzymał też stypendia z uniwersyteckich programów Nowoczesny Uniwersytet i Doktoraty dla Mazowsza. W sierpniu Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała mu także grant Homing. Pracował na uniwersytetach Warwick i w Bergen oraz w Simons Institute for Theory of Computing w Berkeley.

European Research Council przyznaje środki na trzy główne rodzaje projektów trwających do 5 lat. Starting Grant (maksymalnie 1,5 mln euro) przeznaczony jest dla osób od 2 do 7 lat po doktoracie, Consolidator Grant (maksymalnie 2 mln euro) - skierowany jest do naukowców od 7 do 12 lat po doktoracie, a o Advanced Grants (maksymalnie 2,5 mln euro) walczyć mogą niezależni naukowcy o ugruntowanym dorobku, prowadzący własne badania. Dodatkowo naukowcy, którzy zdobyli już któryś z grantów ERC, mogą ubiegać się o grant Proof of Concept (maks. 150 tys. euro) na rozwinięcie swojego pomysłu na potrzeby rynku.

W latach 2007-2013 (7. Program Ramowy) do Polski trafiło jedynie 14 z 4322 grantów przyznanych przez ERC. Po dwóch latach realizacji programu Horyzont 2020 (2014-2020) polskie jednostki naukowe otrzymały zaledwie 8 z ok. 2 tys. przyznanych grantów ERC.

(PAP)

>> Czytaj również: Lotos Kolej wozi paliwo dla Wojska Polskiego

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze