Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

"Financial Times" o bierności i bezradności USA wobec rosyjskich cyberataków

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 14 października 2016, 11:31

  • 0
  • Tagi: gospodarka polityka Rosja USA
  • Powiększ tekst

Stany Zjednoczone stają przed bardzo poważną decyzją: jak odpowiedzieć na domniemane rosyjskie ataki cybernetyczne, o jakich było w ostatnim czasie głośno - zwraca uwagę dziś dziennik "Financial Times" w komentarzu redakcyjnym.

Londyński dziennik przypomina, że zarzuty Waszyngtonu dotyczą włamania sprzed czterech miesięcy na komputery Demokratów, a także innych organizacji politycznych. Od tego czasu regularnie ujawniane są informacje odsłaniające kulisy amerykańskiej polityki. Zarówno Partia Demokratyczna, jak i amerykańskie służby o kradzież danych oskarżyły rosyjskich hakerów, działających na zlecenie Kremla.

"Jeżeli amerykańskie pretensje są słuszne, będzie to oznaczać, że Rosja próbowała wpłynąć na amerykańskie wybory prezydenckie w sposób bezprecedensowy" - podkreśla "FT".

"Ostatnie domniemane ataki Moskwy łączą w sobie sprawność technologiczną i zdolność zbierania informacji wywiadowczych współczesnych hakerów ze sztuką propagandy znaną z czasów zimnej wojny. Zmienił się tylko przeciwnik - z przewidywalnego i zbiurokratyzowanego państwa radzieckiego na nieobliczalnego Władimira Putina" - tłumaczy dziennik. W związku z tym Amerykanie mają do rozwiązania poważny problem: w jaki sposób skutecznie odpowiedzieć na działania Rosjan, aby samemu nie ponieść dalszych strat.

"Łagodna opcja polegająca na nałożeniu sankcji na Kreml ma z natury charakter asymetryczny i najprawdopodobniej nie doprowadzi do eskalacji cyberwojny. Jednak nie jest też bezproblemowa. Oczekując międzynarodowego poparcia Biały Dom poddany byłby presji dostarczenia dowodów (na rosyjskie działania w cyberprzestrzeni) na poparcie swych tez. Dokładne przypisanie komuś odpowiedzialności za atak cybernetyczny nadal pozostaje bardziej sztuką niż przedmiotem działań naukowych" - argumentuje "FT".

Z drugiej strony londyński dziennik zwraca uwagę na zagrożenia płynące z sięgnięcia po argumenty siłowe. Największym z nich jest możliwość doprowadzenia do eskalacji działań, które w konsekwencji poważnie uderzyłyby w amerykańskie interesy. Szczególnie, że narzędzie do walki cybernetycznej w "nieodpowiednich rękach" mogą doprowadzić do "odcięcia infrastruktury krytycznej np. węzłów energetycznych albo do sparaliżowania ruchu lotniczego, co może przynieść śmiertelne efekty".

W obecnej sytuacji USA i inne państwa Zachodu powinny skoncentrować się na "wzmocnieniu odporności i narzędzi obrony, które w wielu obszarach dotyczących zarówno sfery rządowej jak i prywatnej są nadal zbyt słabe". Mimo że nie ma łatwych odpowiedzi na rozwiązanie amerykańskich "dylematów" to Waszyngton powinien jednak podjąć pewne wysyłki w celu pokazania Moskwie, tak jak to zrobiono wcześniej wobec Chin, iż nie będzie "tolerować tego typu działań". PAP/ as/

Komentarze