Informacje

Nagrodzony most drogowy z kompozytów w Błażowej, fot. materiały prasowe
Nagrodzony most drogowy z kompozytów w Błażowej, fot. materiały prasowe

Most kompozytowy w Błażowej Produktem Roku 2016 w konkursie Dobry Wzór

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 października 2016, 12:07

  • 0
  • Powiększ tekst

Most drogowy z kompozytów Mostostalu Warszawa sięgnął po najwyższe trofeum w konkursie Dobry Wzór – został nagrodzony tytułem Produktu Roku 2016 za innowacyjność i dobre wzornictwo. To jedna z trzech głównych specjalnych nagród konkursu.

Do finału zakwalifikowało się 136 produktów. W tegorocznej edycji konkursu odnotowano także rekordową liczbę zgłoszeń, bo na liście znalazły się aż 222 wyselekcjonowane produkty i usługi.

Most kompozytowy Mostostalu Warszawa konkurował z 11 produktami z dziedziny „sfera publiczna” i nie miał sobie równych, bo uzyskał tytuł Produktu Roku 2016. Konkurs odbywał się pod patronatem honorowym Ministra Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Urzędu Patentowego RP.

Nagrody przyznano jeszcze w ośmiu innych kategoriach (m.in. usługi, nowe technologie, nowe materiały produkcyjne, transport i komunikacja). Most z kompozytów w Błażowej miał godnych konkurentów, wśród produktów, które rywalizowały o nagrodę Dobrego Wzoru znajdowały się m.in.. samochód Mazda MX-5, skład piętrowy typu push-pull Sundeck (PESA), lokomotywa elektryczna E4MSU Griffin (NEWAG), panele fotowoltaiczne Liberta Solar (Ruukki) czy robot edukacyjny Photon.

Most z kompozytów FRP (eng. fibre-reinforced polymer) w Błażowej (Podkarpackie) powstał dzięki współpracy przemysłu i nauki. W realizację prac oprócz Mostostalu Warszawa (lider konsorcjum) były zaangażowane: Politechnika Rzeszowska, Politechnika Warszawska oraz firma Promost Consulting z Rzeszowa. Projekt był także współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Tytuł „Produktu Roku” dla innowacyjnego mostu jest również wyróżnieniem dobrych praktyk Mostostalu Warszawa na rzecz współpracy ośrodków naukowych i przedsiębiorstw oraz dowodem na prekursorską rolę firmy w kreowaniu nowych trendów rynkowych.

Agencja Rozwoju Przemysłu przyznała nagrodę Produkt Roku mostowi drogowemu z kompozytów, który jest efektem współpracy konsorcjum projektowego Com-bridge i wykonawcy Mostostalu Warszawa. Właśnie takie inicjatywy, gdzie efekt ma materialną postać, gdzie oprócz prac badawczych mamy ich realizację, budują potencjał nauki i przemysłu w Polsce. Na takie projekty łączące badania i ich wykorzystanie w praktyce, jako część Grupy PFR, jesteśmy otwarci – powiedział prezes ARP Marcin Chludziński.

Konkurs Dobry Wzór jest organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego od 1993 roku. Ma na celu wyróżnić produkty i usługi charakteryzujące się wysoką jakością wzornictwa oraz wspierać ich producentów i dystrybutorów. Produkty biorące udział w konkursie, po wstępnej kwalifikacji, poddawane są dwuetapowej ocenie wzorniczej: przez ekspertów IWP oraz międzynarodowe jury, w którego skład wchodzą przedstawiciele instytucji gospodarczych, instytucji i stowarzyszeń działających na rzecz innowacji (w tym poprzez wzornictwo) oraz uznani projektanci.

Oprac. Sek

Powiązane tematy

Komentarze