Informacje

fot. PAP/EPA/Sebastiao Moreira
fot. PAP/EPA/Sebastiao Moreira

Trump wyprzedza Clinton w sondażu "Washington Post"

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 listopada 2016, 19:18

    Aktualizacja: 1 listopada 2016, 19:22

  • 1
  • Powiększ tekst

Republikański kandydat do Białego Domu Donald Trump wyprzedza kandydatkę Demokratów Hillary Clinton o jeden punt procentowy w najnowszym sondażu dziennika "Washington Post" i telewizji ABC News, którego wyniki opublikowano we wtorek.

W sondażu przeprowadzonym przez Langer Research Associates, który bierze pod uwagę czworo głównych kandydatów, Trump dostał 46 proc. poparcia, zaś Clinton - 45 proc. Margines błędu wynosi 3 proc.

Sondaż przeprowadzono od 27 do 30 października. Pokazuje on wyraźnie, jak zmalał entuzjazm wobec Clinton wśród jej zwolenników po ogłoszeniu w piątek, że zostało wznowione śledztwo w sprawie używania przez nią prywatnej skrzynki mailowej w czasach, gdy była sekretarzem stanu USA (2009-2013). Odsetek wyborców bardzo entuzjastycznie do niej nastawionych spadł z 52 proc. 22 października do 43 proc.

»» Komentarze wokół wyborów w USA czytaj tutaj:

Wybory prezydenckie w USA: Europa nie jest gotowa na nowego prezydenta

Dziesięć scenariuszy w przypadku wygranej Donalda Trumpa

W przypadku Trumpa odsetek wyborców bardzo entuzjastycznych wzrósł w tym samym czasie z 49 do 53 proc.

Langer Research Associates zaznacza, że taki wynik sondażu nie musi odzwierciedlać rezultatów wyborów. Przypomina, że w 2012 roku w podobnym okresie kampanii kandydat Republikanów Mitt Romney miał punkt przewagi nad Barackiem Obamą startującym z ramienia Demokratów.

Strona Real Clear Politics, która obliczyła średnią z sondaży z dni 22-31 października podała, że Clinton prowadzi w nich przewagą 2,5 pkt proc. nad Trumpem, przy czym chodzi o sondaże uwzględniające czworo kandydatów, a więc także libertarianina Gary'ego Johnsona oraz Jill Stein z Zielonych.

PAP, sek

O wyborach w USA czytaj też w najnowszym wydaniu „Gazety Bankowej":

Jaka Ameryka? Czyja Ameryka?

tytuł

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze