Informacje

Przed Świętami najwięcej zarabiają Mikołajowie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 listopada 2016, 14:08

  • 0
  • Powiększ tekst

Wiele firm w okresie przedświątecznym potrzebuje dodatkowych pracowników. Rośnie zapotrzebowanie na kurierów, pakowaczy i hostessy. A przede wszystkim na osoby, które wcielą się w Świętego Mikołaja.

Niedobór pracowników w okresie przedświątecznym dotyka wielu branż. Ze względu na zwiększoną liczbę przesyłek i konieczność ich dostarczenia, w okresie przedświątecznym oferty pracy mogą pojawić się w logistyce i dystrybucji. Bardzo dużo pracy mają firmy kurierskie, dostarczające zakupione przez Internet towary do klientów indywidualnych. Wiele ofert pracy będzie można znaleźć w magazynach. Stanowiska, na które będą poszukiwani pracownicy, to m.in. magazynier, pakowacz, operator wózka widłowego.

Przed świętami prawdziwy rozkwit przeżywa branża handlowa. Niezwykle tłoczno robi się w centrach handlowych, które ze względu na możliwość zwiększenia obrotów w okresie przedświątecznym, bardzo często wydłużają godziny otwarcia i potrzebują dodatkowych rąk do pracy. Tutaj kandydaci mogą liczyć na szeroki wybór ofert pracy. Zajęcia będzie można poszukać na różnego rodzaju stoiskach organizujących akcje promocyjne np. testowania perfum czy degustacji produktów spożywczych, przy pakowaniu prezentów w sklepach, w supermarketach przy rozładunku towaru i wsparciach działów np. rybnego.

Pracę znajdą także animatorzy zabaw dla dzieci, którzy w tym okresie pojawiają się w przebraniach Świętego Mikołaja, Śnieżynki lub postaci z bajek. Są oni zatrudniani przez centra handlowe organizujące zabawy dla dzieci np. wspólne rysowanie, robienie ozdób choinkowych, w ramach specjalnych akcji promocyjnych, w czasie których prezentowane są np. produkty dla dzieci. Jest to jeden ze sposobów zwiększenia sprzedaży m.in. zabawek, których Polacy co roku kupują najwięcej właśnie w grudniu. W okresie przedświątecznym rośnie również produkcja słodyczy, alkoholi, kosmetyków, w związku z czym pojawia się okazja do znalezienia zatrudnienia przy produkcji wymienionych towarów.

W związku z coraz szybszym tempem życia, wielu Polaków nie ma czasu, aby samodzielnie przygotowywać święta Bożego Narodzenia. Coraz więcej osób wyjeżdża na święta do hoteli lub pensjonatów, które tworzą specjalne, bożonarodzeniowe pakiety pobytowe oferując wypoczynek i uroczystą kolację wigilijną. - Zarówno osoby prywatne, jak i firmy przygotowujące przedświąteczne spotkania dla pracowników, chętnie korzystają z usług restauracji i firm cateringowych, które dostarczają gotowe potrawy wigilijne do domu lub biura. W branży gastronomicznej i hotelarskiej najbardziej poszukiwani są kelnerzy, pomoc kuchenna (np. do lepienia pierogów wigilijnych) i osoby sprzątające. Czas największego zapotrzebowania na ich pracę to okres od 22. grudnia do 7. stycznia – twierdzi Marta Pilipowicz, Dyrektor Regionu w LeasingTeam.

Stawki dla pracowników tymczasowych przed świętami są naprawdę atrakcyjne, więc każdy zainteresowany dodatkowym zarobkiem, powinien przejrzeć dostępne na rynku oferty i poważnie rozważyć swoją aplikację. - Najwięcej zarobią animatorzy i chętni do wcielenia się w postać Świętego Mikołaja, bo nawet od 40 do 60 zł netto za godzinę. Jeżeli Mikołaj będzie animatorem w trakcie zabawy mikołajkowej dla dzieci np. w domu prywatnym i będzie konieczny również dojazd do klienta, jego stawka może wzrosnąć nawet do 100 zł netto. Dobrze zarobią również magazynierzy, którzy otrzymają 20 zł brutto na godzinę, a osoby pracujące na stanowisku hostessy mogą liczyć na stawkę w wysokości od 13 do 16 zł brutto na godzinę – wylicza Marta Pilipowicz z LeasingTeam.

Aktualny rynek pracy pokazuje, że o pracownika trzeba mocno zabiegać, więc pracodawcy oprócz atrakcyjnych stawek muszą również zaproponować bezpieczną i legalną formę zatrudnienia. Ze względu na fakt, iż jest to praca na okres związany ze wzmożonym, przedświątecznym ruchem, będą dominować umowy zlecenia oraz o pracę tymczasową, czyli podpisywane na czas określony. Średni czas pracy zwykle wynosi 8 godzin. W okresie przedświątecznym niektóre prace muszą być wykonywane w weekend bądź w godzinach popołudniowych i wieczornych. Dotyczy to na przykład pracy kasjera w supermarkecie bądź w centrach handlowych, które przed Świętami mogą być otwarte nawet do 23:00. Jednym z głównych kryteriów zatrudnienia, bardzo istotnym dla pracodawcy, będzie elastyczność pracownika.

Nie jest to oczywiście jedyne kryterium, jakie muszą spełniać kandydaci. Zatrudnione osoby muszą posiadać kwalifikacje i umiejętności, które są wymagane na danym stanowisku. Dotyczy to zwłaszcza osób, które chciałyby pracować jako animatorzy, ponieważ ich zadaniem jest spotkanie i zabawa z dziećmi, więc muszą to być osoby z odpowiednim podejściem, a także fantazją i kreatywnością, ponieważ często same planują i realizują atrakcje dla dzieci – uważa Marta Pilipowicz z LeasingTeam.

Na podst. materiału LeasingTeam MS

Powiązane tematy

Komentarze