Informacje

Apple, Google i Tesla to najbardziej innowacyjne firmy świata

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 stycznia 2017, 09:07

  • 0
  • Powiększ tekst

Apple, Google i Tesla to najbardziej innowacyjne firmy świata – wynika z raportu „50 Most Innovative Companies” opracowanego przez The Boston Consulting Group. Pierwszą dziesiątkę rankingu zdominowały firmy technologiczne jak Microsoft, Amazon, Netflix i Samsung. W gronie liderów znalazły się również dwie firmy motoryzacyjne – obok Tesli również japońska Toyota.

Najwięcej, bo aż 18 spośród 50 wyróżnionych firm reprezentuje branżę technologiczną (m.in. IBM, HP, Microsoft czy Dell), chociaż technologia odgrywa decydującą rolę w sukcesie większości najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw. Drugim najbardziej innowacyjnym sektorem jest motoryzacja – wśród 7 firm, które znalazły się w prestiżowej 50 rankingu są Tesla, Toyota, BMW, Daimler, GM, Renault oraz Honda. Na trzecim miejscu są firmy z sektora medycznego i biotechnologicznego: Bayer, Gilead Sciences, Regeneron, Pfizer, J&J oraz BMS.

W gronie 50 najbardziej innowacyjnych firm mamy w tym roku 10 debiutów: Uber, Airbnb, Underarmour (producent odzieży sportowej), Regeneron (firma biomedyczna), Expedia (platforma do rezerwacji lotów i hoteli), SpaceX (firma, której celem jest stworzenie cywilnych lotów kosmicznych), Hilton, NTT Docomo (japoński operator telekomunikacyjny), Orange oraz BMS

6 firm technologicznych wyrosło na gigantów, którzy zmienili zasady gry w innych sektorach – Netflix w branży rozrywki, Amazon – w handlu, Facebook w obszarze mediów, Uber – na rynku przewozów osobowych, AirBnB w hotelarstwie, a Expedia w branży turystycznej.

Najbardziej innowacyjnym regionem świata są Stany Zjednoczone – stamtąd wywodzi się 34 spośród 50 wyróżnionych firm. Na drugim miejscu, z 10 firmami, znalazła się Europa, a na trzecim – Azja. Tytuł innowatora 2016 roku przypadł Elonowi Muskowi – aż dwie stworzone przez niego firmy, Tesla oraz SpaceX, znalazły się w rankignu, przy czym dla SpaceX jest to debiut, natomiast Tesla pojawiła się w rankingu w 2013 r. i od trzech lat utrzymuje się w pierwszej piątce.

Jak w praktyce działają najlepsi innowatorzy? Under Armour produkuje odzież sportową. Zaczynała od produkcji nowoczesnych materiałów, po czym poszła w kierunku urządzeń, które pomagają sportowcom poprawiać wyniki. Najnowszym przedsięwzięciem firmy jest jednostka Under Armour Connected Fitness, która inwestuje w rozwiązania tworzące ekosystem monitoringu przy pomocy urządzeń, narzędzi i danych. Under Armour przyniosło swoim akcjonariuszom całkowity zwrot na poziomie ponad 42 proc.

J&J przypisuje równą wagę do innowacji wypracowanych wewnątrz firmy oraz tych przyniesionych z zewnątrz. Zatrudnieni naukowcy są aktywnie zachęcani do tego, żeby szukać nowych pomysłów i rozwiązań poza firmą. Laboratoria innowacji (Jlabs) w San Francisco, San Diego, Houston, Toronto i Bostonie tworzą środowisko inkubacyjne dla ok. 150 obiecujących małych firm, prowadzących obiecujące badania kliniczne.

Ranking „50 Most Innovative Companies” został opracowany przez ekspertów The Boston Consulting Group, międzynarodowej firmy doradztwa strategicznego. Opiera się na badaniu przeprowadzonym wśród menadżerów, którzy zostali poproszeni o wskazanie najbardziej innowacyjnych – w ich ocenie – firm ze swojego sektora oraz z innych branż. Dodatkowo metodologia uwzględnia wyniki finansowe firm.

Oprac. MS

Powiązane tematy

Komentarze