Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Zmarł Alan Stone - legenda branży gamingowej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 lutego 2017, 14:17

  • 0
  • Powiększ tekst

Oddział japońskiego gamingowego giganta jakim jest Nintendo - czyli Nintendo of America - bez wątpienia miał ogromny wpływ na rozwój i popularyzację wirtualnej rozrywki w USA a co za tym idzie - w efekcie na całym świecie. Teraz zmarł legendarny prezes organizacji - Alan Stone.

Stone zmarł w wieku 71 lat. W latach 80-tych był jednym z założycieli Nintendo of America, potem przeszedł do ówczesnej bezpośredniej konkurencji japońskiego kolosa - SEGA Enterprises.

Stone odpowiadał za wprowadzanie produktów Nintendo na amerykański rynek. Zadanie iście tytaniczne i ryzykowne, biorąc pod uwagę niechęć amerykańskich klientów i inwestorów wobec gier i gamingu - dziś trudną do uwierzenia, jednak w latach 80-tych ubiegłego wieku powszechną.

Niechęć ta nie była nieuzasadniona. Branża w USA przeszła przez poważne tąpnięcie jakim był kryzys w 1983 roku wywołany załamującą się sprzedażą konsoli Atari 2600. Wtedy to wartość obrotów branży z 3,2 miliarda dolarów spadła do zaledwie 100 milionów (w 1985 roku). Przyczyną kryzysu było przepełnienie rynku grami i nadpodaż produkowanych modeli konsol.

Zadanie Stone'a nie należało więc do łatwych. O ile Japonia w owym okresie była realnie gamingową stolicą globu o tyle USA w latach 80-tych odwróciła się od tego rodzaju rozrywki. Decyzja o utworzeniu oddziału koncernu w Stanach była więc niezwykle ryzykowna. Okazała się jednak opłacalna dla japońskiego giganta i szybko odwróciła fatalny trend. Wprowadzenie na rynek USA systemu Nintendo Entertainment System doprowadziło nie tylko do odrodzenia gamingu jako formy rozrywki w tym kraju ale też ugruntowało pozycję Nintendo jako najważniejszego gracza na rynku - pozycję, którą gigant utracił dopiero w pierwszej dekadzie lat dwutysięcznych na rzecz koncernów Sony i gamingowego oddziału Microsoft.

Alan Stone dzięki swoim skutecznym działaniom marketingowym (chodziło między innymi o dostosowanie przekazu Nintendo do oczekiwań amerykańskiego odbiorcy) szybko stał się legendą branży i został w 1994 "przejęty" przez rosnącego w owym czasie konkurenta Nintendo - również japoński koncern SEGA. Stone miał w chwili śmierci 71 lat.

Nintendo of America/ as/

Powiązane tematy