Informacje

Od kryzysu w 2008 roku Hiszpania wydała na naprawę banków 58 mld euro

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 4 maja 2017, 20:11

  • 3
  • Powiększ tekst

Od czasu nastania kryzysu gospodarczego w Hiszpanii w 2008 roku państwo wydało na naprawę krajowego sektora bankowego łącznie ponad 57,8 mld euro. W tym roku na stabilizowanie działalności instytucji finansowych ma zostać przeznaczone 1,1 mld euro.

Z rządowego dokumentu przekazanego przez rząd Mariano Rajoya władzom Unii Europejskiej wynika, że w minionym roku na zapewnienie płynności systemu bankowego w Hiszpanii wydano z budżetu państwa 2,8 mld euro. Większość tej kwoty została skierowana na dokapitalizowanie banku Sareb i odszkodowania dla klientów Bankii.

"Do końca tego roku na pomoc bankom wydanych zostanie około 1,1 mld euro" - ujawniły w czwartek hiszpańskie media na bazie dokumentu wysłanego przez Madryt do Brukseli.

Z danych hiszpańskiego ministerstwa finansów wynika, że największą kwotę na pomoc bankom Madryt wydał w 2012 r. Ponad 39,5 mld euro skierowanych wówczas na wsparcie krajowego systemu bankowego stanowiła pożyczka z Unii Europejskiej.

W 2012 r. Hiszpania otrzymała od UE opiewający na 40 mld euro kredyt na ustabilizowanie sektora bankowego. Choć Madryt, w przeciwieństwie do Portugalii, która otrzymała podobną pomoc, nie zgodził się na kontrolowanie przez Brukselę polityki wewnętrznych reform, to zaczął wdrażać surowy program oszczędnościowy.

Program pomocowy dla Hiszpanii wygasł w styczniu 2014 r., a miejscowa gospodarka zaczęła odrabiać straty. Nie udało się jednak całkowicie naprawić funkcjonowania systemu bankowego. Jednym z priorytetów rządu Rajoya jest sprzedaż Bankii, powstałej w 2010 r. z połączenia siedmiu regionalnych instytucji finansowych.

W celu uratowania Bankii przed niewypłacalnością gabinet Rajoya częściowo znacjonalizował ten bank, przejmując jego 90 proc. udziałów za kwotę 19 mld euro. W 2012 r. obrót jego akcjami został zawieszony.

Według hiszpańskich mediów, bazujących na danych Eurostatu za lata 2009-2016, Madrytowi udało się dzięki pożyczkom udzielonym hiszpańskim bankom odzyskać w formie dywidendy 9,6 mld euro z łącznej sumy 57,8 mld euro skierowanej na pomoc rodzimym bankom.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze