Informacje

Europejski Bank Inwestycyjny wspiera polską firmę meblarską

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 27 czerwca 2017, 16:09

  • 0
  • Powiększ tekst

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił kredytu w wysokości 67 mln zł w ramach Planu Junckera na budowę nowego zakładu produkcyjnego firmy meblarskiej Sits - podał we wtorek EBI w komunikacie

W ramach wspierania szybko rozwijających się firm i tworzenia nowych miejsc pracy Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił firmie Sits kredytu w wysokości 67 mln zł (ok. 16 mln euro) na budowę nowego zakładu produkcji mebli tapicerowanych. Inwestycja przyczyni się do powstania kilkuset nowych miejsc pracy i jest częścią planów rozwoju firmy, która eksportuje 95 proc. swojej produkcji - czytamy w komunikacie.

Nowa fabryka, jak podano, będzie zlokalizowana w grudziądzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej na obszarze 13 hektarów i zostanie zbudowana przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii dostępnych w branży meblarskiej.

Jak wskazał EBI, Sits to "prężnie działająca" polska firma produkująca meble tapicerowane, działająca od 1993 r. Jest jednym z pięciu europejskich dostawców dla firmy Ikea. Pełni też funkcję centrum rozwoju firmy Ikea, gdzie opracowywane są nowe modele mebli.

Według EBI inwestycja znacząco przyczyni się do wzrostu zatrudnienia w regionie, w którym średnia stopa bezrobocia jest wyższa od średniej stopy krajowej (ok. 16 proc. w Grudziądzu, przy czym średnia krajowa stopa bezrobocia na podstawie danych Eurostatu z kwietnia 2017 r. wyniosła 4,8 proc).

Pierwsi pracownicy produkcyjni zostaną zatrudnieni jesienią 2017 r., a do 2019 r. powstanie kilkaset nowych miejsc pracy przy procesie produkcji. Ponadto powstaną nowe miejsca pracy pośrednio podczas prac budowlanych oraz na etapie operacyjnym (dostawcy i usługi logistyczne) - wynika z komunikatu.

Wspieranie tworzenia nowych miejsc pracy i inwestycji szybko rozwijających się przedsiębiorstw stanowi istotny element programu działania EBI, dlatego cieszymy się, że możemy być partnerem dla firmy Sits w jej planach rozwoju. Działalność Sits przyniesie korzyści lokalnej gospodarce i przyczyni się do wzrostu konkurencyjności Polski, również dzięki wykorzystaniu najbardziej innowacyjnych technologii - wskazał, cytowany w komunikacie, wiceprezes EBI Vazil Hud k, odpowiedzialny za działania Banku w Polsce.

Kredyt przyznany przez EBI jest objęty gwarancją Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), będącego jednym z filarów opracowanego przez Komisję Europejską Planu inwestycyjnego dla Europy (zwanego Planem Junckera). Jednym z celów EFIS jest zapewnienie wsparcia finansowego dla spółek o średniej kapitalizacji, tj. podmiotów takich jak Sits, zatrudniających maksymalnie 3000 osób.

Inwestycje pomagają firmom usprawnić produkcję i rozwinąć swoją działalność na całą Europę. Cieszę się, że dzisiejsza umowa pożyczki w ramach Planu Junckera pomoże polskiej firmie produkującej meble powiększyć liczbę placówek w Polsce, rozwinąć gamę wysokiej jakości produktów i utworzyć nowe miejsca pracy - powiedziała, cytowana w komunikacie, komisarz Elżbieta Bieńkowska, odpowiedzialna za rynek wewnętrzny, przemysł, przedsiębiorczość i MŚP.

Kredyt EBI stanowi dla Sits źródło długoterminowego finansowania niezbędnego do wdrożenia strategicznego planu inwestycyjnego firmy. Jak podkreślił, cytowany w komunikacie, prezes Sits Marek Dobrzeniecki nowa inwestycja w Grudziądzu pozwoli firmie "na zwiększenie mocy produkcyjnych, podniesienie efektywności pracy, wykorzystanie najnowocześniejszych technologii w produkcji mebli". "Nowa inwestycja oznacza też nowe, bezpieczne i wygodne warunki pracy dla pracowników, którzy zostaną zatrudnieni z Grudziądza i okolic. (...). Chcemy być dla wszystkich dobrym sąsiadem" - zaznaczył.

Firma opracowała program "Green by Sits", który obejmuje takie inicjatywy, jak recykling 100 proc. wygenerowanych odpadów, zakup ekologicznych materiałów (z których co najmniej 20 proc. pochodzi z recyklingu) czy priorytetowe podejście do energooszczędnych rozwiązań.

EBI jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. W ubiegłym roku EBI udzielił kredytów o wartości 4,44 mld euro na realizację projektów w Polsce.

SzSz(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze