Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Austria wysyła żołnierzy i wozy pancerne na granicę z Włochami: Chce zatrzymać falę imigracji

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 5 lipca 2017, 12:17

  • 3
  • Powiększ tekst

Minister Obrony Narodowej Austrii podpisał rozkaz wysłania do Tyrolu 750 żołnierzy oraz 4 wozów pancernych Pandur. Jednostki już są w drodze. Przed jakim zagrożeniem broni się Austria? Rząd chce nie dopuścić do wpuszczenia do kraju islamskich imigrantów z Włoch.

Jak czytamy w komunikatach Austria nie tylko wysłała do Tyrolu żołnierzy i pojazdy pancerne ale też rozważane jest skierowanie tam jednostek pancernych, czyli czołgów. To efekt zagrożenia jakie odczuwa ten kraj ze strony nie tyle samych Włoch co zmierzających stamtąd licznych grup islamskich imigrantów zmierzających na północ Europy.

Jak podkreśla minister obrony Austrii Hans Peter Doskozil w rozmowie z dziennikiem Kronen Zeitung wysłanie sił do regionu Tyrol jest konieczne, bowiem przybycie "tak dużej liczby imigrantów" może rodzić obawy jeśli chodzi o bezpieczeństwo państwa. Dodał też, że już wkrótce wrócą kontrole graniczne w rejonie Alp co realnie oznaczałoby koniec Strefy Schengen na granicy włosko-austriackiej.

To kolejny akt realnej likwidacji Strefy po tym jak kilka innych państw przywróciło kontrole na granicach gdy UE zalała w 2015 roku ogromna, bo milionowa fala imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki.

Na razie ani Komisja Europejska ani żaden z prominentnych urzędników UE nie zabrał głosu na temat sytuacji w Austrii, nie ma też głosów krytyki pod adresem tego kraju tak jak to miało miejsce w 2015 roku pod adresem Węgier, które także wtedy starały się systematycznie zamknąć i kontrolować zewnętrzne granice UE, co było zresztą realizacją zapisów traktatowych.

Warto też przypomnieć, że w okresie najostrzejszego kryzysu imigracyjnego w 2015 roku wielu Austriaków po ogłoszeniu przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel idei Otwartych Drzwi dla imigrantów z Bliskiego Wschodu udawało się na Węgry prywatnymi samochodami i przywoziło do swojego kraju imigrantów. Teraz poparcie dla dotychczasowej, otwartej polityki imigracyjnej w Austrii maleje.

Kronen Zeitung/ The Guardian/ as/

Powiązane tematy

Komentarze