Informacje

Zarobki Ukraińców w Polsce wzrosły od maja do lipca o 17-33 proc.

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 lipca 2017, 12:10

  • 3
  • Powiększ tekst

Oczekiwania płacowe Ukraińców pracujących w Polsce wzrosły o 17-33 proc. w zależności od branży na przestrzeni okresu maj - lipiec bieżącego roku, wynika z badania Upper Job.

Badanie powstało na podstawie danych zebranych przez ukraińskich partnerów, agencji i pośredników pracy współpracujących z Upper Job. Z przebadanych profesji wynika, że najbardziej wzrosły oczekiwania płacowe pracowników fizycznych. Jeszcze w maju za godzinę pracy otrzymywali 9 zł netto. Teraz 12 zł (wzrost o 33 proc.). Stawka murarza wynosiła w maju 20 zł netto/godzinę, teraz 25 zł (wzrost o 25 proc.). Tynkarz w maju zarabiał 25 zł netto/godzinę, obecnie 30 zł (wzrost o 20 proc.). Najmniej, o 17 proc., wzrosły oczekiwania płacowe kucharzy. W maju zarabiali oni 12 a obecnie 14 zł/godzinę - czytamy w komunikacie.

Wzrost oczekiwań płacowych tłumaczymy kilkoma czynnikami. Po pierwsze, ruszyły prace sezonowe, po drugie polscy pracodawcy wciąż poszukują i chcą zatrudniać pracowników ze Wschodu i wreszcie znaczący wpływ miała liberalizacja przepisów wizowych Unii Europejskiej dla Ukraińców - skomentowała członek zarządu Upper Job Iwona Załuska, cytowana w materiale.

Polska wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem Ukraińców. Według Straży Granicznej, tylko przez pierwsze 3 dni obowiązywania bezwizowego ruchu między Polską a Ukrainą granicę przekroczyło 8 tysięcy Ukraińców. Duża część polskich przedsiębiorców obawia się, że Ukraińcy, dla których Polska była do tej pory krajem docelowym, teraz będą jechać dalej na Zachód w poszukiwaniu wyższych zarobków, podano także.

Według szacunków Narodowego Banku Polskiego w 2016 roku pracowało w Polsce 1,2 mln Ukraińców. Sytuacja na polskim rynku pracy wciąż jest korzystna dla pracowników. W maju tego roku stopa bezrobocia była najniższa od 26 lat i wyniosła 7,5 proc., przypomniano w komunikacie.

Upper Job to agencja pośrednictwa pracy, która specjalizuje się w pozyskiwaniu pracowników ze Wschodu. Spółka posiada 4 przedstawicielstwa na Ukrainie: w Kijowie, we Lwowie, w Łucku i Winnicy. W lipcu otworzyła biuro na Dworcu Zachodnim w Warszawie. Upper Job należy do grupy kapitałowej Upper Finance.

Na podst. ISBnews

Powiązane tematy

Komentarze