Informacje

Na badania i rozwój przeznaczamy w Polsce tylko 1 proc. PKB

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 11 lipca 2017, 14:05

  • 2
  • Tagi: badania i rozwój biznes innowacje innowacyjna gospodarka technologia
  • Powiększ tekst

W Polsce na badania i rozwój (B+R) przeznacza się zaledwie 1 proc. PKB. Średnia unijna jest ponad dwa razy większa, wynika z raportu przygotowanego dla Zespołu Usług Technicznych NOT przez Ex Metrix. Szwecja, która jest liderem w tej dziedzinie, na R&D przeznacza aż 3,26 proc. PKB

Fundusze PrivateEquity/Venture Capital w Polsce niechętnie przeznaczają środki na przedsięwzięcia typu seed i startupy. Z danych wynika, że najlepsza sytuacja panuje w Danii i Luksemburgu, gdzie w przedsięwzięcia rozwijające się angażowanych jest ponad 10 razy więcej kapitałów VC niż w Polsce - powiedział Ryszard łukoś z ExMetrix, współautor raportu.

Według ExMetrix, z analizy danych dotyczących całkowitych wydatków na badania i rozwój (GERD) publikowanych przez Eurostat wynika, że kraje rozwinięte i zamożne przeznaczają największą część swojego PKB na badania i rozwój. Polska w tym zestawieniu znajduje się na dole stawki przeznaczając 1 proc. PKB. Wyprzedzają nas m.in. Czechy (1,95 proc.) czy Słowenia (2,21 proc.). średnia dla całej UE wynosi 2,03 proc.

Ten 1 proc. w mojej ocenie wynika przede wszystkim z absorpcji funduszy unijnych. A co będzie w kolejnych latach, kiedy te środki się skończą? W naszym kraju panuje ogromna dysproporcja pomiędzy nakładami państwa a przemysłem. W krajach zachodnich jest to mniej więcej 50 na 50. Musimy mieć również jakiś pas transmisyjny ze sfery uczelni, gdzie są prowdzone często badania, do strefy komercjalizacji tych projektów - powiedział członek zarządu Microsoft Polska Michał Jaworski.

Dodał, że w Polsce pod opieką Microsoft jest około 2,5 tys. startupów.

Jeżeli coś ma być z tych startupów, to musimy je przekształcać w firmy, które będą dalej się rozwijać, aby mogły konkurować na rynku. Z raportu wynika, że mamy jeszcze spory potencjał do poprawienia sytuacji w tym względzie - wskazał Jaworski.

ZUT NOT zainaugurował dzisiaj tegoroczną 7 już edycję konkursu "Laur Innowacyjności". Jak wyjaśnił podczas konferencji prezes ZUT NOT Tomasz Karwat, przedsiębiorstwa mogą wziąć udział w jednej spośród 13 kategorii, m.in. budownictwo, energetyka, transport, komunikacja, informatyka, mechanika, maszyny i urządzenia, telekomunikacja, gospodarka wodna, przemysł spożywczy, farmaceutyczny, rolnictwo, leśnictwo, technika wojskowa.

ISBNews, MS

Komentarze