Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Kulinarny wyrok sądu w Italii: Nieinformowanie o mrożonkach w menu restauracji jest oszustwem

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 lipca 2017, 08:34

  • 0
  • Powiększ tekst

Włoski Sąd Najwyższy orzekł, że oszustwem jest nieinformowanie klientów restauracji o tym, że dania przygotowane są z mrożonych produktów. Sąd utrzymał wyrok niższej instancji, na mocy którego restauratorowi nakazano zapłacić 2200 euro kary.

W analizie orzeczenia Sądu Najwyższego(Kasacyjnego) media podkreślają, że włoskie przepisy umożliwiają karanie właścicieli lokali, którzy nie zaznaczają wyraźnie w menu, że serwowane dania to mrożonki bądź że zostały przygotowane z zamrożonych składników. Ukrycie tej informacji jest uważane za oszustwo w handlu, karane grzywną w wysokości ponad 2 tys. euro. Taką karę wymierzono restauratorowi z Mediolanu, który ją zaskarżył. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, a ten wyrok utrzymał i obciążył mężczyznę dodatkowo także kosztami procesowymi.

Przypomina się, że w ostatnich latach włoskie sądy wiele razy zajmowały się sprawami różnych lokali, w tym chińskich restauracji i luksusowych cukierni, serwujących potrawy oraz desery z produktów przechowywanych w zamrażalniku. Ustalano to podczas rutynowych kontroli.

Zawsze w takich przypadkach wymierzano wysokie kary finansowe.

Media podkreślają, że mrożonki są dopuszczalne, ale muszą być w karcie dań.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze