Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

WAKACJE Dbajmy o dzieci podczas upałów - napoje, odpowiedni ubiór i kremy z filtrem niezbędne w trakcie wypoczynku

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 lipca 2017, 08:58

  • 0
  • Powiększ tekst

Picie, odpowiedni ubiór, kremy z filtrem - lekarze z jednego z największych szpitali pediatrycznych w Polsce - Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach - zalecają szczególną dbałość o dzieci podczas trwających właśnie upałów.

"W czasie najwyższych temperatur, pomiędzy godziną 9 a 16, małe dzieci nie powinny w ogóle wychodzić na dwór. Dla ich zdrowia i komfortu lepsze będzie pozostanie w domu. Zadbajmy też o ich odpowiednie ubranie - przewiewne, najlepiej bawełniane, by w mieszkaniu również nie doskwierał im upał" - powiedziała kierująca Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach dr Barbara Kunsdorf-Bochnia.

Lekarze także starszym dzieciom zalecają unikanie przebywania na zewnątrz w czasie największych upałów. "Jeśli młody człowiek wychodzi, to koniecznie z nakryciem głowy. Podczas upałów unikamy też dużego wysiłku fizycznego" - dodała dr Kunsdorf-Bochnia.

Podczas bardzo słonecznego dnia dzieci powinny nosić okulary przeciwsłoneczne, ale koniecznie z filtrem, chroniącym oczy dziecka przed promieniami UV. Jeżeli okulary nie mają takiego filtra, oczom grożą stany zapalne spojówki czy rogówki, a także przyśpieszenie procesów zaćmowych.

Skóra każdego dziecka - i dużego, i małego - powinna być posmarowana kremem przeciwsłonecznym z odpowiednim filtrem. "Zalecam faktor o wartości przynajmniej 50. Smarujemy skórę dziecka kilkakrotnie, nie tylko rano. Zawsze po wyjściu z wody, nawet jeśli producent reklamuje krem jako wodoodporny" - radzi pediatra.

Podstawowe zalecenie w czasie upałów to uzupełnianie płynów. Ważne, by napoje były podawane w temperaturze pokojowej, a nie bardzo schłodzone. Nie sprawdzą się napoje gazowane, a także soki owocowe, które mają dużą zawartość cukru i nie gaszą pragnienia.

"Polecam podawanie dzieciom wody mineralnej niegazowanej. Samej albo z dodatkami: miętą, cytryną, imbirem. Na upały bardzo dobry jest też tradycyjny kompot, który podać możemy również z dodatkiem cytryny. Sprawdza się też zwykła herbata, oczywiście w temperaturze pokojowej" - wyliczała dr Kunsdorf-Bochnia.

"Jeśli w czasie wielkiego upału dziecko mówi, że mu się nie chce jeść, nie zmuszajmy do tego. Oczywiście równocześnie pilnujmy, żeby dzieciak nie chodził głodny. Zawsze, nie tylko w czasie upałów, unikamy śmieciowego jedzenia: chipsów, batoników itp. Te produkty zwiększają pragnienie, są więc w czasie wysokich temperatur dodatkowo niewskazane" - podsumowała.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze