Informacje

Źródło: MON
Źródło: MON

W Bydgoszczy wylądował drugi samolot dla VIP - Gulfstream G550

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 29 lipca 2017, 10:32

  • 0
  • Powiększ tekst

W sobotę na lotnisku w Bydgoszczy wylądował drugi samolot przeznaczony do transportu najważniejszych osób w państwie - Gulfstream G550

Podczas ceremonii, w której uczestniczy wiceszef MON Bartosz Kownacki, nowa maszyna w Siłach Zbrojnych RP otrzyma imię "Generał Kazimierz Pułaski".

Pierwszy samolot Gulstream G550 przybył do Polski w czerwcu i otrzymał imię księcia Józefa Poniatowskiego. Patronów samolotów dla VIP wyłoniono w konkursie na nieoficjalną nazwę, ogłoszonym przez MON, spośród ok. 1,4 tys. propozycji. Oprócz Pułaskiego i Poniatowskiego, patronami maszyn zostali także: Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski i Józef Piłsudski.

MON podpisało umowę na dostawę dwóch małych samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie w listopadzie ub. roku. Kontrakt wart jest 440,5 mln zł netto. Umowa obejmuje dostarczenie samolotów w konfiguracji 16-miejscowej, pakietu logistycznego, dokumentacji technicznej, szkolenie pilotów i personelu naziemnego oraz wsparcie eksploatacji. Gulfstream G550 to typowy tzw. samolot dyspozycyjny. Jego masa startowa wynosi 41 ton, a zasięg maks. sięga 12,5 tys. kilometrów.

W marcu 2017 r. został zawarty kontrakt na trzy samoloty średniej wielkości Boeing 737 (dwa nowe i jeden używany).

SzSz(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze