Informacje

Polska żywność wśród węgierskich smaków w Budapeszcie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 sierpnia 2017, 13:13

  • 0
  • Powiększ tekst

Polskie stoisko wzbogaciło w tym roku Ulicę Węgierskich Smaków w Budapeszcie - imprezę kulinarną towarzyszącą obchodom przypadającego w niedzielę węgierskiego święta państwowego, Dnia Św. Stefana, poświęconego pierwszemu królowi Węgier

Polski namiot otwiera od strony południowej Ulicę Smaków, która ciągnie się wzdłuż wybrzeża Dunaju poniżej zamku w Budzie. Zaraz obok stoją namioty Słowacji i Czech.

Przedstawiciele pozostałych obok Węgier państw Grupy Wyszehradzkiej po raz pierwszy zostali zaproszeni do udziału w organizowanej po raz ósmy imprezie, której celem jest prezentacja tradycji kulinarnych regionów i narodów Kotliny Panońskiej. Węgry 1 lipca przejęły roczne przewodnictwo w V4.

Na stoisku działającej w Budapeszcie Księgarnio-Kawiarni "Gdańsk" można będzie w sobotę i niedzielę skosztować polskiego piwa z gdańskiego Browaru Amber i wódki Dwór Sieraków.

Oprócz tego mamy śledzie znad morza i słodycze polskie, na przykład ptasie mleczko, krówki, michałki – powiedziała szefowa Księgarnio-Kawiarni "Gdańsk" Marzena Jagielska.

Goście Ulicy Węgierskich Smaków mogą na polskim stoisku spróbować śledzi po chłopsku, czyli z cebulą w sosie pomidorowym, i po kaszubsku, czyli z ogórkiem kiszonym i papryką. Są też koreczki śledziowe z papryką i cebulą, polski chleb, smalec z Krakowskiego Kredensu oraz liczne słodycze, w tym czekolady i wafelki z nadzieniem.

Na innych stoiskach około 150 wystawców oferuje chętnym konfitury, miody, wypieki i napoje, m.in. alkoholowe. Z dań na gorąco można spróbować m.in. tradycyjnej węgierskiej zupy rybnej z papryką, pstrąga z grilla czy gulaszu z jagnięciny.

Istniejąca od ponad 3 lat Księgarnio-Kawiarni "Gdańsk", leżąca w Budzie, sprzedaje polskie książki i popularyzuje polskie artykuły konsumpcyjne, a także uczestniczy w organizowaniu niektórych polonijnych wydarzeń kulturalnych. W lipcu współorganizowała osnute wokół tematu Wisły polsko-węgierskie spotkanie połączone z zabawami dla dzieci i koncertem w Budapeszcie pod hasłem "Plaża Kulturalna Wisła-Dunaj".

PAP, MS

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze