Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Uważaj na ctrl+c - ctrl+v w transakcjach internetowych - wirus podmienia numer konta bankowego

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 28 października 2013, 15:23

    Aktualizacja: 29 października 2013, 11:46

  • 0
  • Powiększ tekst

Trzeba być ostrożnym przy używaniu akcji "kopiuj" i "wklej" w bankowości elektronicznej. Złośliwe oprogramowanie podmienia w schowku Windows numer skopiowanego konta bankowego i zastępuje go numerem złodzieja - ostrzegają eksperci z CERT Polska.

Zdarza się, że kiedy użytkownik banku internetowego dokonuje opłaty przez internet, kopiuje numer konta odbiorcy (np. stosując komendę "kopiuj" czy skrót klawiaturowy Ctrl+c) i wkleja ten numer w pole odbiorcy przelewu. Mogło się wydawać, że takie rozwiązanie oszczędzało czas (nie trzeba było ręcznie przepisywać długiego numeru konta) i redukuje ryzyko pomyłki. Teraz okazuje się, że można przez nie również stracić pieniądze. Eksperci z CERT opisują na swojej stronie złośliwe oprogramowanie, które podmienia w schowku oprogramowania Windows (czyli w miejscu, w którym są przechowywane kopiowane dane) numer konta na numer konta złodzieja.

"CERT Polska był w stanie ustalić, iż zostało zainfekowanych ponad 3000 użytkowników. Malware był zdecydowanie skierowany do polskich użytkowników - numer konta bankowego, używanego do kradzieży środków, był w jednym z polskich banków" - informują przedstawiciele CERT Polska.

Wyjaśniają, że za każdym razem kiedy użytkownik skopiuje 26-cyfrowy numer do schowka, jest on podmieniany na inny. Dzieje się tak zarówno wtedy, kiedy jest to liczba pisana bez przerw, jednym ciągiem, jak i wtedy, kiedy co czwarta cyfra oddzielona jest spacją. Złośliwe oprogramowanie podmienia też numer rachunku, jeśli jest skopiowany razem z jakimś tekstem. Podmiana następuje tak, że format skopiowanej liczby się nie zmienia, a więc bez sprawdzania cyfr nie widać różnicy.

Widać to np. na filmiku: http://youtu.be/TjOOaWE4Vq4

"Pomimo swojej prostoty jest to bardzo efektywny sposób oszukania użytkowników. Dlatego tak istotne jest sprawdzenie numeru rachunku na stronie, na której potwierdzamy wykonanie przelewu" - zaznaczają eksperci z CERT Polska.

Przypominają, że powinniśmy się mieć na baczności za każdym razem kiedy kopiujemy jakikolwiek numer rachunku do schowka. Może się to zdarzyć np. przy kopiowaniu numeru rachunku z faktury, którą chcemy zapłacić, ze strony internetowej aukcji, gdy chcemy zapłacić za zakup przelewem, z wiadomości e-mail zawierającej numer rachunku, na który mamy dokonać wpłaty albo z komunikatora internetowego, gdy ktoś znajomy wysyła nam swój numer konto do dokonania przelewu.

Szczegóły można znaleźć na stronie http://www.cert.pl/news/7662

CERT(Computer Emergency Response Team) Polska jest zespołem powołanym do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w Internecie. CERT Polska działa od 1996 roku Zespół CERT Polska działa w strukturach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Działalność zespołu jest finansowana przez NASK.

(PAP)

lt/ ula/

 

 

 

 

------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------

Uwaga!

Tylko u nas, wSklepiku.pl, możesz nabyć bardzo atrakcyjne gadżety portalu!

Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

Kubek wPolityce.pl

Kubek wPolityce.pl

Powiązane tematy

Komentarze