Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Katastrofa wiatrowa na Pomorzu - cztery osoby nie żyją, zawieszone zajęcia w szkołach, paraliż lotnisk i na kolei

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 grudnia 2013, 15:58

    Aktualizacja: 6 grudnia 2013, 16:00

  • 2
  • Powiększ tekst

Silny wiatr i opady śniegu niemal sparaliżowały dziś pracę gdańskiego lotniska. Są opóźnienia w ruchu pociągów. Zawieszono zajęcia w 47 szkołach. Prądu nie ma ok. 60 tysięcy odbiorców. W wypadkach spowodowanych złą pogodą zginęły cztery osoby.

Najpoważniejszy wypadek, w którym zginęły trzy osoby, a jedna została ranna, miał miejsce przed godz. 8 między miejscowościami Wicko i Poraj niedaleko Lęborka. Wiatr przewrócił tu drzewo na osobowe auto.

Jedna osoba zginęła, a 23 zostały ranne po tym, jak na drodze powiatowej między Człuchowem a Przechlewem autobus uderzył w drzewo. Autobus uderzył w drzewo także na lokalnej drodze w Kościeleczkach, 14 osób odniosło obrażenia. Siedem osób zostało lekko rannych w zderzeniu busa przewożącego dzieci z autem osobowym w miejscowości Chlebówka. Dyżurny w gdańskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Zdrojewski poinformował, że obecnie wszystkie drogi krajowe w regionie są przejezdne, ale wiatr nawiewający śnieg powoduje, że warunki jazdy są ciężkie. Najgorzej jest na Kaszubach oraz w rejonie gdańskiej obwodnicy. Na drogach krajowych w województwie pracuje teraz około 40 pługosolarek i pługów.

W porcie lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku z powodu trudnych warunków pogodowych dziś wystartowały tylko trzy samoloty i wylądował jeden.

Wiatr i śnieg sprawiają też problemy na kolei. Jak poinformował zastępca dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Gdyni Leszek Lewiński, udało się już prowizorycznie naprawić zerwaną sieć trakcyjną w Gdańsku i pociągi jadące na południe kraju wyjeżdżają w miarę punktualnie. "Natomiast pociągi przyjeżdżające do Gdańska z głębi Polski mają nawet kilkugodzinne opóźnienia" - poinformował Lewiński.

Z powodu uszkodzenia sieci trakcyjnej rzadziej niż zwykle - co ok. 20-25 minut - kursują też pociągi SKM na odcinku Gdynia Główna-Gdańsk Główny. Jak poinformował Marcin Głuszek z PKP SKM, pociągi pomiędzy Gdańskiem Oliwą a Sopotem poruszają się po jednym torze. Zapowiedział, że taka sytuacja może potrwać do godz. 18.

Jak poinformowała rzeczniczka Steny Line, Agnieszka Zembrzycka-Kwiatkowska, po jednodniowej przerwie spowodowanej złą pogodą dziś wieczorem w rejsy mają wypłynąć promy Stena Line na linii Gdynia-Karlskrona.

Z powodu silnego wiatru dziś po południu pracę przerwał, do odwołania, terminal kontenerowy DCT Gdańsk. Zaapelowano, by kierowcy nie przyjeżdżali obecnie po kontenery. Informacja o wznowieniu działalności będzie podana na stronie internetowej spółki. Spółka Energa-Operator SA poinformowała dziś po południu, że szacowana liczba gospodarstw domowych bez zasilania w oddziale spółki w Gdańsku wynosi 31,5 tysiąca, a w Słupsku - 28,8 tysięcy. Najwięcej awarii występuje obecnie w rejonie Starogardu Gdańskiego i Gdyni. Spółka podała, że istnieje zagrożenie, że część awarii nie zostanie w piątek usunięta. "Na całkowite przywrócenie zasilania nie pozwalają warunki drogowe, znacząco utrudniające dostęp do sieci zwłaszcza ciężkiego sprzętu, potrzebnego do naprawy połamanych słupów czy pozrywanych przewodów" - napisano.

Poinformowano, iż ze względu na wielu zgłaszających awarie mogą być utrudnienia w dodzwonieniu się na numer pogotowia energetycznego 991. W związku z huraganowym wiatrem do odwołania zamknięte dla odwiedzających zostały wszystkie gdańskie cmentarze komunalne, ponieważ cmentarze położone są na terenach gęsto zadrzewionych.

Dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Gdańsku Krzysztof Drabiuk poinformował, że od czwartkowego wieczoru do godz. 15 w piątek straż pożarna brała udział w ponad 600 interwencjach związanych z usuwaniem skutków wichury. 340 razy strażacy usuwali drzewa, które tarasowały drogi lub w inny sposób zagrażały bezpieczeństwu. W kilku miejscowościach wiatr zerwał dachy z budynków gospodarczych, a w Kobylnicy porwał 2/3 dachu tutejszego urzędu gminy.

Jak poinformował rzecznik prasowy wojewody pomorskiego Roman Nowak, w piątek 47 szkół z Pomorza zgłosiło zawieszenie zajęć ze względu na problemy z dotarciem uczniów do placówek.

Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku Waldemar Świąder poinformował, że według najświeższych prognoz w ciągu najbliższych godzin wiatr powinien nieznacznie słabnąć, jednak do wieczora może on osiągać w porywach do 90 km/h w głębi lądu oraz do 100 km/h w strefie przybrzeżnej. Przez cały weekend mają się utrzymywać przelotne opady śniegu.

(PAP)

aks/ bls/ sibi/ itm/

Powiązane tematy

Komentarze