Kamil Stoch pierwszy, Dawid Kubacki trzeci w konkursie skoków narciarskich w Innsbrucku / autor: Fratria

Stoch najlepszy, Kubacki również na podium w Innsbrucku!

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

• Opublikowano: 3 stycznia 2021, 15:45

Aktualizacja: 3 stycznia 2021, 16:15

• Powiększ tekst

Kamil Stoch w Innsbrucku wygrał trzeci konkurs Turnieju Czterech Skoczni i został liderem imprezy. W niedzielę o 12 punktów wyprzedził Słoweńca Anze Laniska, a trzecie miejsce ze stratą 13,3 pkt zajął Dawid Kubacki.

Czwarty był Piotr Żyła, a dopiero 15. miejsce zajął dotychczasowy lider TCS Norweg Halvor Egner Granerud.

Kamil Stoch, który w niedzielę w Innsbrucku po raz 37. wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich, umocnił w klasyfikacji wszech czasów na czwartej pozycji i zbliżył się do trzeciego w zestawieniu jego wielkiego poprzednika Adam Małysza. „Orzeł z Wisły” triumfował 39-krotnie.

Na czele rankingu jest Gregor Schlierenzauer. Austriak ma w dorobku 53 zwycięstwa i nadal jest aktywnym zawodnikiem, ale po raz ostatni stanął na najwyższym stopniu podium 6 grudnia 2014 roku. Drugi jest zmarły w 2019 roku Fin Matti Nykaenen - 46 triumfów.

Stoch liderem Turnieju?

Zawodnik, który jest liderem po trzecim konkursie narciarskiego Turnieju Czterech Skoczni - jak wynika ze statystyk z ostatnich lat - zazwyczaj zostaje triumfatorem klasyfikacji generalnej. Po niedzielnej wygranej w Innsbrucku prowadzenie w imprezie objął Kamil Stoch.

Tylko w sezonie 2016/17 udało się właśnie Stochowi wyprzedzić Norwega Daniela Andre Tande, który prowadził po trzech czwartych imprezy, i wygrać cały turniej. W pozostałych przypadkach ten, kto był najlepszy po Innsbrucku - zwyciężył w klasyfikacji generalnej.

Tak było m.in. m.in. w 2018 roku, kiedy triumfował Stoch i przed rokiem, gdy po zawodach przed ostatnią odsłoną w Bischofshofen liderem został Dawid Kubacki.

Po trzech konkursach - w Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchen i Innsbrucku - Stoch o 12,5 pkt wyprzedza Kubackiego oraz o 20,6 pkt prowadzącego na półmetku Norwega Halvora Egnera Graneruda.