Opinie

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Kto jest najdroższym artystą na świecie i ile na nim można zarobić?

Piotr Suchodolski

Piotr Suchodolski

Wealth Solutions to instytucja finansowa zajmująca się zarządzaniem inwestycjami alternatywnymi. Wino, whisky, dzieła sztuki, nieruchomości, private equity.

  • Opublikowano: 18 marca 2014, 08:16

    Aktualizacja: 18 marca 2014, 10:16

  • 0
  • Powiększ tekst

Prace jakiego artysty są najdroższe na świecie? Który z nich cieszy się największym powodzeniem na aukcjach? Na te i inne pytania odpowiada co roku ranking przygotowywany przez portal ArtPrice.

Aukcyjny rynek sztuki wciąż się rozwija. Według danych portalu ArtPrice w ubiegłym roku obroty sięgnęły na nim 12 mld USD. To najlepszy wynik w historii. Oczywiście nie wszyscy artyści mieli w nim jednakowy udział. Niektórzy cieszyli się szczególnym powodzeniem, a ich prace osiągały rekordowe kwoty. Kto był w takim razie najdroższym artystą w 2013 r.?

3. Zhang Daqian

Zdobycie tak wysokiej pozycji przez chińskiego artystę pokazuje, jak w ciągu ostatnich lat rozrósł się rynek sztuki w Państwie Środka. Wprawdzie nie jest on pozbawiony wad, takich jak chociażby duża liczba transakcji niedochodzących ostatecznie do skutku, ale domy aukcyjne w Chinach wciąż mogą się cieszyć z wysokich obrotów i spektakularnych transakcji. Zhang Daqian jest na tym rynku prawdziwym rekordzistą. Jego prace w 2013 r. sprzedano za łączną kwotę 291,6 mln dolarów, a najdroższym jego obrazem był „Lady Red Whisk". Dzieło to zostało sprzedane w Pekinie w maju 2013 r. za równowartość 10 mln dolarów.

Zhang Daqian urodził się w 1899 r. w prowincji Syczuan, w środkowo-zachodnich Chinach. W swojej ojczyźnie zasłynął jako artysta reprezentujący tradycyjne malarstwo chińskie. Pod koniec lat 40. musiał opuścić kraj i przez wiele lat podróżował po całym świecie, by ostatnie lata życia spędzić na Tajwanie. W latach 60. otworzył się również na nowe formy wyrazu. Obecnie to najbardziej znany na świecie artysta azjatycki. Niestety prawdziwą popularność zyskała twórczość Daqiana dopiero na początku lat 90., czyli dziesięć lat po jego śmierci.

2. Pablo Picasso

Jeszcze nie tak dawno Picasso był najdroższym artystą na świecie. Do ojca kubizmu należało także wiele rekordów aukcyjnych. Do dzisiaj wśród najdroższych prac na rynku znaleźć możemy: „Nu au Plateau de Sculpteur" sprzedany za 95 mln dolarów w 2010 r., „Garçon à la pipe" zlicytowany za 93 mln dolarów w 2004 r. czy „Dora Maar au Chat" z ceną 85 mln. Picasso jest również autorem jednej z najdroższych na świecie rzeźb. Brązowa „Tête de femme" w 2007 r. została sprzedana przez dom aukcyjny Sotheby's za 26 mln dolarów.

Jednak od paru lat Picasso ma godnego siebie rywala i już kolejny raz, mimo wysokich wycen i dużej liczby prac wystawionych na aukcjach, nie zdobył pierwszego miejsca w zestawieniu ArtPrice. W 2013 r. jego prace sprzedano łącznie za 361 mln USD. Na aukcjach pojawiło się 2,8 tys. obrazów, rzeźb, grafik i ceramik sygnowanych przez Picassa. Najdroższą z nich był obraz „Femme assise pres d'une fenetre", który został zlicytowany za równowartość 40 mln dolarów przez Christie's. Warto dodać, że w 1997 r. portret ten został sprzedany za 6,8 mln dolarów i fakt ten najlepiej pokazuje, jak w ciągu ostatnich lat zmieniły się wyceny prac Picassa.

1. Andy Warhol

Mistrz pop-artu już kolejny raz króluje w zestawieniu najdroższych artystów na rynku aukcyjnym. Pierwsze miejsce w dużej mierze zawdzięcza licytacji obrazu Silver Car Crash (Double Disaster). Podczas listopadowej aukcji organizowanej przez nowojorski oddział Sotheby's praca ta została sprzedana za 105 mln dolarów. Obraz wchodzi w skład słynnego cyklu Death and Disaster, powstałego w 1963 r. Obecnie znajduje się on na trzecim miejscu w rankingu najdroższych prac sprzedanych na rynku aukcyjnym.

W ubiegłym roku na aukcjach sprzedano łącznie 1,4 tys. prac Andy'ego Warhola o łącznej wartości 367 mln dolarów. Wśród ciekawych transakcji wymienić można m.in. licytacje obrazu „Coca-Cola[3]" za 51 mln dolarów przez dom aukcyjny Christie's. Warto dodać, że inna wersja tej pracy, czyli „Coca-Cola[4]", została sprzedana zaledwie trzy lata wcześniej za 31,5 mln dolarów. Dzięki takim aukcjom to właśnie Andy Warhol po raz kolejny zdobył tytuł najdroższego artysty na świecie.

W pierwszej dziesiątce rankingu ArtPrice znaleźli się jeszcze m.in. Claude Monet, Gerhard Richter, Francis Bacon, czy Jean-Michel Basquiat. Łączna kwota zapłacona za prace tej dziesiątki wynosiła na aukcjach w 2013 r. 2,3 mld dolarów.

 

 

 

 

 

------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------

TYLKO w naszym portalowym sklepie wSklepiku.pl,możesz kupić najgorętszy gadżet sezonu.

"Kubek lemingowy wPolityce.pl".Idealny dla wszystkich miłośników lemingozy. Kubek o głębokim wnętrzu.

Musisz go mieć!

Kubek lemingowy wPolityce.pl

 

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze