Opinie

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Tablety z modelowaniem 3D od Google

Maciej Pobocha

Maciej Pobocha

Od ponad 10 lat związany z mediami, głównie motoryzacyjnymi. Pracował dla wydawnictwa Polskapresse, prowadząc portal motofakty.pl i uczestnicząc w przygotowaniu tygodnika „Moto Express”. Ostatnio pełnił funkcję redaktora prowadzącego w największym polskim tygodniku motoryzacyjnym „Motor” oraz miesięczniku „Auto Moto”.Obecnie jest redaktorem prowadzącym portalu lokalizacja.info.

  • Opublikowano: 27 maja 2014, 10:37

  • 0
  • Powiększ tekst

Przyszłość nawigacji i geomerketingu rysuje się w… 3D. Przynajmniej według Google, które w projekcie Tango stawia na telefony i tablety mogące mapować przestrzeń.

Jak podaje „The Wall Street Journal”, Google zamierza wyprodukować 4 tys. tabletów z funkcją rejestrowania obrazu w trzech wymiarach. To kolejny krok po zaprezentowaniu w lutym tego roku 200 prototypowych telefonów z Androidem, mogących tworzyć mapy 3D.

Tablety z 7-calowym ekranem mają zostać wyposażone w dwie kamery i zestaw sensorów pracujących w podczerwieni z czujnikiem głębi, które pozwolą na mapowanie otoczenia (wysyłając ok. 250 tys. sygnałów na sekundę). W połączeniu z zaawansowanym oprogramowaniem umożliwi to tworzenie cyfrowego modelu 3D.

Użycie niewielkich rozmiarów urządzeń pozwalających na mapownie przestrzeni mogłoby zrewolucjonizować rynek usług nawigacyjnych i geomarketingowych. Możliwość zajrzenia do wnętrz budynków i w trudnodostępne miejsca ułatwiłaby przygotowanie precyzyjnych map. Takiego zdania jest Marcin Maroszek z firmy emapa. „Możliwe, że technologia ta w połączeniu z możliwościami Google Glass pozwoli pokierować użytkownika do celu w maksymalnie precyzyjny sposób, np. zaprowadzić go do konkretnego sklepu w galerii handlowej, do której wcześniej drogę wskaże klasyczna nawigacja” – stwierdza Maroszek.

Powiązane tematy

Komentarze